Medycyna ludowa, Porady, Przepisy, Sprawdzone efekty

Ból kolana – możliwe przyczyny i sprawdzone sposoby lecznicze

Ból kolana może być spowodowany różnymi przyczynami. By skutecznie leczyć ból należy je rozpoznać.

  • Staw kolanowy ze względu na pełnione funkcje jest narażony urazy i przeciążenia i one są najczęstszą przyczyną bólu. Jeśli ból kolana pojawia się po wysiłku lub urazie warto zrobić USG by sprawdzić stan chrząstki i wiązadeł.
  • Gdy ból nasila się po dłuższym staniu, chodzeniu, wysiłku prawdopodobnie jest objawem choroby zwyrodnieniowej.
  • Poranne bóle kolan, strzykanie w kolanach mają zwykle podłoże reumatyczne.
  • Jeśli bolące kolano jest wyraźnie cieplejsze niż drugie, oznacza to toczący się stan zapalny. Może być on wynikiem zarówno urazu przeciążenia, jak i zwyrodnienia lub zakażenia bakteryjnego.
  • Bywa, że ból kolana spowodowany jest zwyrodnieniem stawu biodrowego. A to dlatego, że choroba w pewnym stopniu blokuje wystawianie nogi do przodu. Na początku ograniczenie ruchomości jest małe. Z czasem kiedy się zwiększy stopa stawiana jest w bok zatem kolano też jest ustawiane krzywo. Wtedy boli bardziej niż biodro.

Ból kolana - możliwe przyczyny i sprawdzone sposoby lecznicze

Ból kolana spowodowany urazem

Zaraz po urazie najważniejsze przykazanie brzmi zimno. Jako środek zaradczy od razu stosujemy lód, zimną wodę, jeszcze lepiej zimne kompresy z roztworu soli. Stłuczenia i urazy łączą się automatycznie z wylewami krwawymi, które negatywnie wpływają na proces gojenia. Zimno je ogranicza.

Następnie należy robić opatrunki z kompresami np. z rozbitych liści kapusty, startego chrzanu, ochłodzonego twarogu, octu z szarym mydłem, żywokostu lub maści żywokostowej albo świeżego sadła wieprzowego. Jednym z najbardziej skutecznych środków są okłady z papki ze śruty i siemienia lnianego. Sposób ten stosował lekarz austriackiego kierowcy wyścigowego Nikiego Laudy, który często ulegał kontuzjom. Można ją stosować również na inne urazy, nie wcześniej jednak jak po 24 godzinach.

Mikstura na urazy – przepis

Składniki:
2 łyżki śruty pszennej
1 łyżka siemienia lnianego
na koniec noża zmielonego na proszek korzenia żywokostu
125 ml octu
125 ml wody
Składniki połączyć gotować 4-5 minut aż powstanie papka. Nałożyć papkę warstwą grubości wierzchu noża na lnianą szmatkę, położyć na bolące miejsce, przyłożyć kawałkiem folii bo okład musi zachować wilgoć. Rano zdjąć okład, oczyścić skórę i jeśli się okaże potrzebne, założyć jeszcze raz opatrunek podtrzymujący.

Ból kolana o podłożu reumatycznym

Zawijania ze śruty
Śrutę pszenną podgrzewa się do wrzenia wodzie z octem w stosunku 1:1 i smaruje półcentymetrową warstwą płócienną ścierkę. Okład kłaść tak gorący jak to możliwe. Przyłożyć plastikową folią, na to gruby ręcznik, pozostawić na 2-3 godzinie. Po zabiegu dokładnie umyć skórę i ciepło się ubrać.

Okłady z soli
Łyżkę soli rozpuścić w ½ litra bardzo gorącej wody, zamoczyć w niej lnianą ściereczkę i wilgotną położyć na bolące miejsce. Przykryć kawałkiem folii i ciepłym ręcznikiem. Okład pozostawić na wiele godzin, najlepiej na noc. Może wystąpić zaczerwienienie skóry, ale jest ono nieszkodliwe.

Zioła
Podobne okłady można robić w wywarze z wiązówki błotnej, lwiej paszczy, samego miodu gryczanego lub miodu z aloesem,

Maść żywokostowa z propolisem - stara ludowa receptura

Ból kolana spowodowany zwyrodnieniem 

Maść z pączków brzozy i smalcu gęsiego

Do szklanki rozpuszczonego smalcu gęsiego wsypać ¾ szklanki ususzonych pączków brzozy i bardzo powoli podgrzewać na wolnym ogniu do słabego skwierczenia. Nie dopuścić do dymienia. Odstawić na kilka godzin pod przykryciem. Znów lekko podgrzać, przecedzić odciskając mocno zioła, zlać do wyparzonego suchego słoika, dodać 10 kropli olejku rozmarynowego lub cytrynowego, wymieszać. Przechowywać w lodówce. Stosować do masażu bolącego kolana lub innej części ciała  wieczorem przed snem ewentualnie przy dużych bólach 2 x dziennie. Maść ma działanie przeciwzapalne. Rozgrzewa, uśmierza ból, pomaga regenerować tkankę kostną. Pomaga przy bólach reumatycznych i nerwobólach.

Okład z żywokostu na ból kolana z obrzękiem

2 łyżki zmielonego korzenia żywokostu zalać niewielką ilością wrzątku by zrobić papkę, dodać ½ oliwy z oliwek lub oleju jadalnego. Nakładać na bolące i spuchnięte kolano. Obwiązać i trzymać w cieple, stosować do ustąpienia objawów.

Maść z żywicy sosnowej

Ból kolana spowodowany przeciążeniem

Serum olejkowe
W kąpieli wodnej podgrzewać 3 łyżki oleju kokosowego i 2/3 szklanki oleju sezamowego. Do studzącego się dodać 10 kropli olejku eukaliptusowego, 5 mentolowego i 5 cytrynowego.
Oliwa świętojańska PRZEPIS 

By wzmocnić stawy w diecie należy uwzględnić produkty, które stymulują produkcję kolagenu, wzmacniają kości i stawy, zapobiegają stanom zapalnym. Na niemal każdy ból kolana pomoże maść żywokostowa z propolisem PRZEPIS , maść z żywicy sosnowej PRZEPIS ,  zioła szwedzkie PRZEPIS

 

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments