REKLAMA

Cebula – wielopokoleniowe warzywo

cebula wlasciwosci lecznicze

Cebula zawierająca wiele cennych substancji: witamin B1,B2,C, także A i E,W 100g –zawiera: 130 mg potasu,60mg siarki,22mg wapnia,14mg fosforu,10mg sodu,7mg magnezu, 1,1mg żelaza, 0,3mg manganu, 0,1mg miedzi, sporo cynku, jodu, chromu i krzemu- to ogromny majątek dla naszego organizmu.

 

Cebula pobudza działanie wątroby i trzustki, poprawia funkcjonowanie serca i tarczycy, uspakaja nerwy, obniża ciśnienie krwi.

Ma właściwości antytoksyczne i antyinfekcyjne .Używana jest w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Wzmacnia kości i paznokcie, poprawia wygląd włosów i cery .Posiada niezwykle cenną  właściwość: związki zawarte w cebuli nie dopuszczają do tworzenia się skrzepów w naczyniach krwionośnych (rozpuszczają fibrynę), a istniejące leczą. Sok z cebuli działa jak antybiotyk.

Dla tych ,którzy nie odżywiają  się racjonalnie ,a jest ich coraz więcej, szczególnie cenne jest częste spożywanie cebuli.

Winko cebulowe

30 dag cebuli zmiażdżyć , dodać 10dag miodu i 60 dag białego wina. Wymieszać i pić dwie –cztery łyżki dziennie. Wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami.

Sok z cebuli działa przeciwbiegunkowo: rozdrobnić dwie-trzy cebule przesypać cukrem .Należy zażywać dwa trzy razy dziennie po łyżeczce.

Okłady z utartej cebuli stosuje się na trudno gojące się rany a pieczone plastry stosuje się na czyraki.

Przeciw robakom stosuje się wyciąg wodny (1/2 szklanka na czczo).

Przy katarze pomaga tampon z waty umaczany w świeżo wyciśniętym soku z cebuli i włożony do nosa lub posiekać filiżankę cebuli i postawić na noc w pobliżu głowy.

Syrop na kaszel
Posiekać ¾ szklanki cebuli, dopełnić szklankę miodem. Postawić w ciepłym miejscu na kilka godzin. Pić po łyżeczce 3-4 razy dziennie powstały sok.

 

 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
REKLAMA
%d bloggers like this: