Chia czyli szałwia hiszpańska

chia-pet

Pamiętacie gliniane figurki, które się podlewało się wodą i rosła na nich jako futro zielona trawka?

 

Otóż te małe ziarenka to Chia seeds w tłumaczeniu szałwia hiszpańska, pochodzą z Meksyku i znane już były w czasach Majów i Azteków. Kronikarze jezuiccy opisują Chia jako trzecią najważniejszą dla Azteków uprawę, zaraz po fasoli i kukurydzy. Nasiona Chia używane były jako pokarm dla biegaczy i podczas zawodów na wytrzymałość. Ma to sens ponieważ te niepozorne nasionka są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, węglowodanów, białka, błonnika, naturalnych antyoksydantów i minerałów takich jak magnez, potas, żelazo, wapń, cynk. Dodają siły i energii.

 

Bardzo łagodny, orzechowy smak nasion Chia sprawia że łatwo je dodawać do żywności i napojów – np. kasz, warzyw, sosów, potraw z ryżu, jogurtów, koktajli i wypieków, i w przeciwieństwie do nasion lnu można je dodawać w całości a i tak składniki odżywcze zostaną wchłonięte przez organizm. 2 łyżeczki nasion zawierają 139 kalorii, 4,4 g białka, 9 g tłuszczu, 12 g węglowodanów i 11 g błonnika (około jedna trzecia zalecanego dziennego spożycia dla osoby dorosłej), wapń (18 procent zalecanego dziennego spożycia) mangan (30 procent zalecanego dziennego spożycia) plus witaminy i inne minerały. Tryptofan aminokwas występujący w Chia pomaga redukować apetyt, sen i poprawia nastrój.
Są świetnym źródłem białka nie tylko dla wegetarian , ponieważ jedna porcja 28 g zawiera 4,4 g białka, prawie 10 procent dziennej wartości.
Nasiona Chia dodawane do potraw podnoszą poziom energii, stabilizują poziom cukru we krwi, wspomagają trawienie, obniżają poziom cholesterolu, maja korzystny wpływ na serce, oraz niektórzy twierdza ze pomagają w redukcji wagi być może pęczniejąc w żołądku dają uczucie sytości w efekcie mniej się je, świetnie pochłaniają wodę.

 

chia-seeds

Podsumowując, proste nasionka a tyle pożytku. Funkcjonalne i szybkie w użyciu.

Można je przyrządzać na wiele sposobów, przykłady:

– 2 szklanki ciepłej przegotowanej wody
– 4 łyżeczki nasionek chia
– 1 łyżeczka jakiegokolwiek soku np. z malin.
Połączyć składniki i odstawić na parę minut mieszając od czasu do czasu. Powstaje pyszny i zdrowy napój, który potrafi zaspokoić głód.

Pudding :
– mleko ( migdałowe albo kokosowe)
-nasionka Chia ( w zależności od upodobań, od 2 do 6 łyżek na miseczkę mleka),
– można dodać maliny, truskawki, banany czy inne owoce.
Odstawiamy do lodówki na całą noc, żeby zrobił się pyszny gęsty pudding.

Przeczytaj także...

loading...
%d bloggers like this: