REKLAMA

Czy cytryny mogą wyleczyć raka ?

cytrynaOd pewnego czasu krążą po sieci artykuły powołując się na rzekome badania przeprowadzone przez Institute of Health Sciences z Baltimore które dowodzą, że cytryny lub sok z cytryn jest w stanie wyleczyć raka i działa 10000 razy silniej niż chemioterapia!

Jest to mieszanka prawdy i fałszu w ostatnich latach przeprowadzone badania wskazują  co prawda, że owoce cytrusowe zawierają związki, które są pomocne w profilaktyce i leczeniu tej choroby ale ich działanie we wspomnianych informacjach zostało mocno wyolbrzymione.

Prawdą jest że cytryny i owoce cytrusowe dają pozytywne korzyści żywieniowe i zdrowotne.
Sok cytryny zawiera głównie cukry i kwasy owocowe w tym w największym stopniu kwas cytrynowy. Skórka cytryny składa się z dwóch warstw: zewnętrzna zawiera olejki eteryczne (6 %), na które składają się głównie limonen (90 %), i cytral (5 %), wewnętrzna warstwa zawiera glikozydy flawonowe i pochodne kumaryny.

Cytryny są doskonałym źródłem witaminy C, ponadto witaminy B6, potasu, kwasu foliowego, flawonoidów oraz ważnego związku fitochemicznego – limonene, ten związek jest obecnie wykorzystywany w badaniach klinicznych i wykazuje bardzo obiecujące działania przeciwnowotworowe.

Warto jeść cytryny bo mają szereg innych właściwości zdrowotnych pomocnych przy niedoborze witaminy C, infekcjach czy oczyszczaniu z organizmu z toksyn.

Jednak w przypadku raka, najlepiej przejść na zdrowa dietę antynowotworową unikając przede wszystkim żywności przetworzonej i niezależnie jaką metodę leczenia się zastosuje, warto jeść dużo więcej warzyw i owoców, w tym oczywiście cytrusy i cytryny.

Rola warzyw i owoców w tym wypadku jest nie do przecenienia, co potwierdziła Dr Gladys Bock z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przeprowadzając analizę 170 prac badawczych z 17 krajów stwierdziła, że wszędzie zaobserwowano zmniejszenie ryzyka występowania raka o ponad 50% u osób spożywających dużo warzyw i owoców.

Ale same cytryny, pozostając przy starych nawykach żywieniowych, na pewno nie wystarczą.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: