REKLAMA

Czy cytryny mogą wyleczyć raka ?

cytrynaOd pewnego czasu krążą po sieci artykuły powołując się na rzekome badania przeprowadzone przez Institute of Health Sciences z Baltimore które dowodzą, że cytryny lub sok z cytryn jest w stanie wyleczyć raka i działa 10000 razy silniej niż chemioterapia!

Jest to mieszanka prawdy i fałszu w ostatnich latach przeprowadzone badania wskazują  co prawda, że owoce cytrusowe zawierają związki, które są pomocne w profilaktyce i leczeniu tej choroby ale ich działanie we wspomnianych informacjach zostało mocno wyolbrzymione.

Prawdą jest że cytryny i owoce cytrusowe dają pozytywne korzyści żywieniowe i zdrowotne.
Sok cytryny zawiera głównie cukry i kwasy owocowe w tym w największym stopniu kwas cytrynowy. Skórka cytryny składa się z dwóch warstw: zewnętrzna zawiera olejki eteryczne (6 %), na które składają się głównie limonen (90 %), i cytral (5 %), wewnętrzna warstwa zawiera glikozydy flawonowe i pochodne kumaryny.

Cytryny są doskonałym źródłem witaminy C, ponadto witaminy B6, potasu, kwasu foliowego, flawonoidów oraz ważnego związku fitochemicznego – limonene, ten związek jest obecnie wykorzystywany w badaniach klinicznych i wykazuje bardzo obiecujące działania przeciwnowotworowe.

Warto jeść cytryny bo mają szereg innych właściwości zdrowotnych pomocnych przy niedoborze witaminy C, infekcjach czy oczyszczaniu z organizmu z toksyn.

Jednak w przypadku raka, najlepiej przejść na zdrowa dietę antynowotworową unikając przede wszystkim żywności przetworzonej i niezależnie jaką metodę leczenia się zastosuje, warto jeść dużo więcej warzyw i owoców, w tym oczywiście cytrusy i cytryny.

Rola warzyw i owoców w tym wypadku jest nie do przecenienia, co potwierdziła Dr Gladys Bock z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przeprowadzając analizę 170 prac badawczych z 17 krajów stwierdziła, że wszędzie zaobserwowano zmniejszenie ryzyka występowania raka o ponad 50% u osób spożywających dużo warzyw i owoców.

Ale same cytryny, pozostając przy starych nawykach żywieniowych, na pewno nie wystarczą.

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: