Medycyna ludowa, Porady, Przepisy, Zioła

Dąb szypułkowy – lecznicze działanie, zastosowanie i przepisy

kora dębu przepisy

Dąb szypułkowy [Quercus robur] zwany królewskim jest majestatycznym, długowiecznym drzewem.

Wyrasta do 40 metrów wysokości, a żyje nawet ponad 1000 lat. Nietrudno domyślić się, dlaczego niegdyś dęby otaczano szczególnym kultem. Wystarczy stanąć obok olbrzyma i człowiek odczuwa własną kruchość i przemijanie.

W otoczeniu dębów natychmiast umysł się wycisza, ustaje natłok myśli. Przytulanie się do pnia dębu napełnia energią, pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację.

dąb lecznicze właściwości

Dawno temu z dębowych liści i żołędzi przepowiadano plony, urodzaje i klęski żywiołowe. Masowe opadanie wszystkich liści wczesną jesienią ostrzegało przed rychłą i srogą zimą.

Dąb szypułkowy – korzyści dla zdrowia

Dąb był znanym od wieków lekarstwem.  Medycyna ludowa stosuje liście, żołędzie i korę, którą zbiera się wczesną wiosną z młodych gałązek.

Wyciągi z kory dębu  zawierają dużo garbników o działaniu ściągającym na nabłonek. Garbniki tworzą z białkami trwałe połączenia, dlatego skutecznie przeciwdziałają biegunkom, zapobiegają odwodnieniu i ubytkowi soli mineralnych. Doskonale się sprawdzają w leczeniu chorób skóry.

Wyciąg z kory dębu stosuje się:
  • przy nieżytach żołądka i jelit,
  • chorobach z nadmierną ilością śluzu w jelitach, który pogarsza przyswajanie pokarmów,
  • leczeniu stanów zapalnych śluzówek jamy ustnej i gardła
  • problemach skórnych: trądzik, obrzęki, wysypki, nadmierna potliwość
  • dolegliwościach kobiecych

Dąb jest symbolem męskości, lecz po dębowe preparaty dębowe sięgają najczęściej kobiety. Wyciąg z kory dębu jest jednym z najpopularniejszych środków na infekcje intymne.

Żołędzie przysmakiem

Nasi przodkowie uważali żołędzie za niezwykle pożywny pokarm. Ze zbieranych jesienią żołędzi robiono mąkę i kawę. Podczas I wojny światowej w Niemczech i Austrii gromadzono całe wagony żołędzi, które wojsko i ludność cywilna zjadała w chlebie jako pożywny dodatek. Za żołędziami przepadają również zwierzęta.

dąb, żołędzie, kora dębu

Jesienią zwierzęta gromadzą zapasy tłuszczu na trudne, zimowe miesiące. Gdy znajdą żołędzie, rozpoczynają okres wielkiego obżarstwa.

Żubry, jelenie, dziki, sarny, wiewiórki i myszy schodzą się pod owocujące dęby na ucztę. Nawet sójki rezygnują z „wybierania się za morze” i wrzaskliwymi gromadami przeszukują korony drzew.

Wybredna i delikatna sarna potrafi w ciągu jednego posiłku, który trwa około 1,5 godziny, zjeść nawet 100 żołędzi – pisał dr S. Kossak w Wiadomościach Zielarskich

Dąb  przepisy lecznicze

Macerat z kory dębu

Zalewamy łyżkę rozdrobnionej kory 2 litrami ostudzonej wody i pozostawiamy na noc. Następnego dnia odcedzamy i pijemy po trochu cały dzień.  Jest to dobry sposób na odtrucie i oczyszczenie organizmu. Możemy stosować przy biegunkach, zatruciach alkoholem i metalami ciężkimi. Nie podaje się dzieciom.

Wyciąg z kory dębu  

1-2 łyżeczki kory drobno pociętej moczymy kilka godzin w 250 ml wody i gotujemy. Pije się 2 razy dziennie przy krwawieniach wewnętrznych, stanach zapalnych przewodu trawiennego, biegunkach, czerwonce, zbyt obfitych miesiączką miesiączkowaniu i zatruciach z biegunką.

kora dębu przepisy

Odwar z kory dębu 

Łyżkę suszonego surowca zalewamy szklanką wody, gotujemy 5 minut. Parzymy kwadrans pod przykryciem, przecedzamy. Wypija się w 2-3 porcjach. Zastosowania w nieżycie żołądka i jelit, nadmiernej ilości śluzu, biegunkach.

Nalewka z galasów

100 g galasów zalewamy 0,5 litra 70% alkoholu.  Możemy stosować już po 2 tygodniach do płukania jamy ustnej i gardła. 1—2 łyżeczki na szklankę letniej przegotowanej wody.

Kora dębu zewnętrznie

Kąpiele 
5 łyżek kory gotujemy 10 minut w litrze wody. Przecedzamy i wlewamy do wanny. 15 minutową kąpiel stosujemy przy zapaleniu skóry, infekcjach bakteryjnych, grzybiczych, drożdżycy.  Odwar z kory dębu i rumianku jest najlepszym środkiem na nadmierną potliwość.

Płukanki
Gotujemy 4-5 łyżek kory w litrze wody, odstawiamy do ostygnięcia, przecedzamy.

Stosuje się do przemywania zmian skórnych, nasiadówek przy chorobach kobiecych i hemoroidach. Można moczyć stopy i stosować do płukania słabych, przetłuszczających, wypadających włosów.

Trzeba pamiętać ,że płukanka z kory dębu przyciemnia kolor włosów. Odwar z kory dębu z korzeniem pięciornika pomaga przy paradontozie i chwiejących zębach. Mieszamy zioła w równej ilości, stosujemy łyżkę odwaru na szklankę wody.

Irygacje
Irygacje ze słabego roztworu – l łyżka kory dębu na litr wody pomaga przy upławach.

Dąb szypułkowy inne zastosowania

Mąka z żołędzi
Mąka z pieczonych odgoryczonych żołędzi ma działania odżywcze. Podaje się dzieciom rachitycznym, w blednicy i niedokrwistości 3 razy dziennie pół łyżeczki.

Kawa z żołędzi
Jest energetyczna, ma wyśmienity smak i aromat. Zaleca się przy niedokrwistości, zapaleniu stawów i depresji. Przepis na kawę z żołędzi TUTAJ

Dębowe liście
Zapach dębowych liści w zadziwiający sposób wpływa na regulowanie ciśnienia. Małą poduszeczkę wypełnia się młodymi listkami dębu. Można kilka włożyć do poduszki tak by były blisko nosa. O zaletach ziołowych poduszek przeczytasz tutaj 

5 4 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Kora dębu jest chyba jedynym nieszkodliwym lekiem na hemoroidy dlatego jeszcze nie do końca została wytrzebiona z aptek.Ale kupując w aptece jest adnotacja „do użytku zewnętrznego-nie pić.Podawałem herbatke z kory debu staruszkowi 90 lat na uporczywe biegunki z bardzo dobrym skutkiem.Wszystko co opisano w artykule jest prawdą oczywistą.Mnie zaś rodzie mówili że korę zbieramy z dwuletnich gałązek i że stosować można suszoną jak i świeżo pozyskaną.Pozdrawiam i miłego wieczorku.