Dlaczego wskazane jest moczyć orzechy i nasiona przed jedzeniem

Orzechy i nasiona typu migdały czy słonecznik są cenne głównie ze względu na zawartość korzystnych kwasów tłuszczowych. Poza kwasami tłuszczowymi, białkiem i błonnikiem każdy rodzaj orzecha czy nasiona zawiera swoisty dla siebie, wyjątkowo bogaty zestaw witamin i składników mineralnych. Warto je jeść, nawet w niewielkich ilościach by dostarczyć

Dlaczego moczyć orzechy i nasiona

Dlaczego wskazane jest by moczyć orzechy i nasiona przed konsumpcją?

Orzechy i nasiona zawierają inhibitory czyli spowalniacze enzymów, które roślinę zabezpieczają przed zbyt wczesnym kiełkowaniem, a te dostając się do organizmu blokują enzymy trawienne, w związku czym organizm wchłonie i przyswoi niewielką część cennych składników znajdujących się nie tylko w samych orzechach czy nasionach, ale i innych składnikach występujących razem w danym posiłku  np. koktajlach owocowo-orzechowych. Wcześniejsze namoczenie orzechów  i nasion sprawi, że organizm przyswoi dużo więcej składników nawet do 100%.

Ale to nie wszystko

  1. Namoczone orzechy i nasiona są rozmiękczone, łatwiejsze do strawienia, nie obciążają układu trawiennego a zwłaszcza trzustki
  2. Kwas fitynowy ulega neutralizacji.
   Kwas fitynowy (kwas fitowy) występuje naturalnie służąc do wiązania i przechowania fosforu w roślinach, w szczególności w nasionach i ich łupince. Jest niestrawną substancją antyodżywczą dla człowieka.
   Wykazuje silne działanie chelatujące, czyli ma zdolność do wiązania się ze składnikami mineralnymi. Dostarczane z pożywieniem pierwiastki w przewodzie pokarmowym łączą się z kwasem fitynowym i tworzą nierozpuszczalne kompleksy, przez co nie mogą być wchłonięte do krwiobiegu i wykorzystane.
   Kwas fitynowy nie tylko hamuje absorpcję minerałów z pożywienia, ale wypłukuje je z organizmu  zwłaszcza żelazo oraz niewiele mniejszym stopniu magnez, wapń, cynk, miedź i pierwiastki śladowe.
  3. Moczenie orzechów i nasion oczyszcza je z zanieczyszczeń, nie pozbawia ich smaku, wręcz przeciwnie, zwiększa wagowo ilość oraz ułatwia blendowanie

Dlaczego moczyć orzechy

Jak moczyć orzechy i nasiona

Orzechy lub nasiona zalać wodą w stosunku 1:2. Dobrze jest dolać nieco soku z cytryny lub octu jabłkowego by nadać wodzie kwaśny odczyn, szybciej uaktywni się fitaza, która neutralizuje kwas fitynowy.

Ile czasu moczyć orzechy i nasiona

Najlepiej orzechy i nasiona namoczyć na całą noc.
Orzechy laskowe, nasiona dyni -czas moczenia min 10 godzin
Orzechy włoskie, migdały – czas moczenia min 8 godzin
Ziarna słonecznika, ziarna sezamu czas moczenia – 4-6 godzin
Orzechy nerkowca, pistacje czas moczenia  2-4h
Orzechy brazylijskie, makadamia, orzeszki piniowe – czas moczenia 1 godzina

Po wymoczeniu opłukać i osuszyć.
Z tego samego powodu powinno się bezwzględnie moczyć przed gotowaniem rośliny strączkowe, zboża, płatki zbożowe, kasze i ryż.
Uwaga: moczyć tylko te orzechy i nasiona przeznaczone do spożycia. Nie przechowywać uprzednio namoczonych.

O tym dlaczego pieczywo z pełnego ziarna zbóż bez naturalnego zakwasu rujnuje metabolizm przeczytasz TUTAJ

Przeczytaj także...

loading...
 • Agata

  Jak długo należy moczyć kaszę jaglaną i gryczaną?

  • sekretyzdrowia

   Kaszę jaglaną moczyć kilka godzin, najlepiej całą noc. Pozbędziemy się nie tylko kwasu fitynowego ale charakterystycznej goryczki. Kaszę gryczaną można również moczyć całą noc, ale po wymoczeniu gotować bardzo krótko, praktycznie bez gotowania jest gotowa do spożycia.

 • anna

  czy można używać moczone ziarna np. słonecznika, siemienia czy pestek dyni wraz z wodą w której się moczyły ? ja takie dodaję do pieczenia chlebka.

 • sekretyzdrowia

  zimna

 • pytajnik

  Jeżeli jem płatki owsiane i dzień przed zalewam je wodą (stosunek 1:2), a następnie zostawiam je na noc aby rano zjeść. To czy mogę użyć tej samej wody do gotowania ich w której się moczyły całą noc? Czy powinienem odlać wodę i zagotować na bieżącej?
  Pozdrawiam.

  • sekretyzdrowia

   Tej samej

%d bloggers like this: