REKLAMA

Dlaczego warto pić wyciskane soki?

Dlaczego warto pić wyciskane soki? 

Dostępne w każdym markecie soki owocowe lub warzywne są smaczne, ale niestety mają niewielką wartość odżywczą. Zawierają natomiast dużo cukru albo chemicznych słodzików, dlatego warto postawić na znacznie zdrowsze rozwiązanie i zacząć wyciskać soki samodzielnie.

Soki warzywne i owocowe - jak łączyć aby uzyskać leczniczy koktajl

Nie ma znaczenia, czy w sklepie kupimy sok w kartonie czy butelkowany.
Większość produktów tego rodzaju zawiera znaczne ilości cukru – proporcje są zbliżone do słodzonych napojów gazowanych. Pozornie zdrowy sok może zawierać nawet 10 g cukrów prostych na 100 ml. A więc nieduża butelka 300 ml to niemal sześć łyżeczek cukru!
Co więcej, w takim napoju część witamin (głównie z grupy B) jest niszczona w procesie pasteryzacji, a wiele soków powstaje poprzez rozcieńczanie owocowego koncentratu. W efekcie dostajemy raczej słodki napój o smaku owoców niż zdrowy, świeży sok. Znacznie lepsze efekty jesteśmy w stanie uzyskać, wyciskając soki samodzielnie we własnej kuchni.

Największe zalety wyciskanych soków

Świeżo wyciśnięty sok to produkt najwyższej jakości. Napój nie podlega złożonej obróbce mechanicznej ani termicznej, zachowuje więc maksimum wartości odżywczych. W dodatku taka metoda produkcji pozwala na przyswojenie witamin i minerałów z dużej ilości surowca. Trudno byłoby np. zjeść kilogram marchwi, ale wypicie 350 ml przygotowanego z niej soku nie będzie żadnym problemem.

Wyciskanie jest również doskonałym sposobem na to, by spożywać warzywa i owoce w odpowiednich proporcjach, tj. z przewagą warzyw. Zgodnie z najnowszą wersją Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej grupa warzyw i owoców powinna stanowić podstawę diety – niemal 50% dziennego wyżywienia.
Jednak z tego 3/4 powinny zajmować warzywa, a 1/4 owoce. Te ostatnie zawierają dużą ilość cukrów prostych, dlatego ich spożycie trzeba kontrolować. Wyciskając soki, możemy łatwo przygotować smaczne i zdrowe napoje owocowo-warzywne w taki sposób, by to warzywa stanowiły większość składu. To o wiele łatwiejsze niż częste spożywanie surowych warzyw.

Wśród długiej listy zalet warto wyróżnić jeszcze jeden plus: wartości odżywcze z soku są przyswajalne bardzo szybko. Witaminy, minerały i enzymy znajdują się w krwiobiegu już po 15 minutach.

Jaką wyciskarkę wybrać

Najprostszym sposobem na pozyskanie zdrowego soku jest oczywiście zakup wyciskarki. Z tym wygodnym narzędziem możemy codziennie przygotować porcję świeżego napoju, wydając zaledwie 2–3 zł na niedrogi surowiec.
A na co zwrócić uwagę podczas wybierania urządzenia?

Jeśli z wyciskarki chcemy korzystać regularnie, duże znaczenie ma komfort obsługi. To ważne, byśmy mogli szybko i łatwo przygotować smaczny sok, nie tracąc wiele czasu na obróbkę owoców i podawanie surowca. Przyda się więc podwójny otwór wsadowy z pochyloną platformą. To rozwiązanie, które pozwala na osobne wkładanie podłużnych i o okrągłych warzyw lub owoców. Marchew, ogórek czy zieleninę podajemy od góry, a truskawki, jagody czy poziomki kładziemy na platformę boczną, po której turlają się do otworu. W efekcie cały surowiec szybko ląduje we wnętrzu urządzenia. Warto zwrócić też uwagę na wielkość otworów. Obszerne wejście pozwoli na dodawanie dużych kawałków bez przekrawania.

wyciskarka 2

Ponadto dobrze, by spód misy w wyciskarce był precyzyjnie dopasowany do wycięcia w wałku ślimakowym. Im mniejsza przestrzeń pomiędzy tymi elementami, tym mniej pulpy się odkłada, a więc czyszczenie jest prostsze.

Wśród urządzeń, które aktualnie znajdziemy w sprzedaży, takie cechy mają m.in. H-AE oraz H-AF z serii Alpha Plus SST marki Hurom. W przypadku tych modeli dodatkowym atutem jest interesujący design. Obie wyciskarki należą do limitowanej edycji stworzonej z udziałem studia projektowego Giugiaro Design, znanego m.in z projektów samochodów dla Maserati czy Ferrari. Są to więc wyciskarki, które będą dobrze się prezentować w nowoczesnej kuchni.

wyciskarka 3

Prosty sposób na zdrowie

Największą zaletą wyciskarek jest to, że pozwalają na sprawne i niedrogie przygotowanie soku bezpośrednio ze świeżych owoców. Wystarczy kilka minut, by codziennie dostarczyć organizmowi solidną dawkę witamin oraz minerałów – i to w cenie kilograma warzyw czy owoców. W dodatku produkcja soków to niezła zabawa. Możemy codziennie testować nowe proporcje produktów i tworzyć dokładnie takie soki, na jakie mamy ochotę.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: