REKLAMA

Domowa multiwitamina z ziół

 

Domowa multiwitamina to w zasadzie płynna tynktura z ziół o wysokiej zawartości skoncentrowanych składników odżywczych. Zawiera duże stężenie witamin i minerałów, bez konserwantów i sztucznych dodatków jak to ma miejsce w produktach komercyjnych. Jest lepiej przyswajalna niż preparaty syntetyczne i dostarcza więcej witamin i minerałów niż owoce i warzywa, które z powodu agresywnej uprawy straciły w ostatnich latach dużo na wartości.
Źródło: Utrata wartości odżywczych w owocach i warzywach 

tynktura domowa multiwitamina

 

Składniki:

Lucerna
Liść maliny
Liść mniszka lekarskiego
Stewia (opcjonalnie do smaku)

Dlaczego taki skład? Lucerna (Alfalfa) w jezyku arabskim oznacza „ojca całej żywności”   – to roślina pastewna, podobna do koniczyny,  wykorzystywana niegdyś w medycynie ludowej, zawiera bogactwo witamin i soli mineralnych m.in. A,B,C,D,E,K potas, żelazo wapń, fosfor.
Frank Bower, który prowadził badania nad lucerną zalecał kuracje wzmacniające na bazie lucerny osobom anemicznym, niedożywionym, wycieńczonym, schorowanym szczególnie dzieciom mówiąc żartobliwie „Co jest dobre dla prosiaczków jest i dobre dla dzieciaków”.

lucerna

Liście maliny również zawierają wiele witamin, soli mineralnych i enzymów, nadają tynkturze również przyjemny smak, z kolei mniszek lekarski jest lekarstwem dla wątroby, trzustki, układu pokarmowego, dróg żółciowych i układu krążenia, poza tym ma właściwości przeciwnowotworowe.

Do tynktury użyć:

3 części lucerny korzeń lub liście lub mieszanka
2 części liści maliny
2 części  mniszka
1 część stewii (opcjonalnie)

Wypełnić szklany słoik ziołami do ½ wysokości suszonymi ziołami. Zalać wrzątkiem tak, aby tylko zwilżyć zioła (ten krok jest opcjonalny, można nie zalewać). Resztę słoika wypełnić do wyboru alkoholem (np. rum, wódka), domowym cydrem jabłkowym lub octem jabłkowym. Wymieszać dokładnie drewniana łyżką. Zakręcić słoik. Przechowywać w chłodnym i suchym miejscu przez okres od 3 tygodni do 6 miesięcy, wstrząsając codziennie słoikiem (im dłużej tym większa moc). Przecedzić przez gazę, przelać do butelek. Zioła można zużyć jako kompost do roślin.

mniszek lekarski

UWAGA: Lepiej jest użyć alkoholu, który można przed użyciem odparować.  W przypadku użycia octu jabłkowego lub cydru należy przechowywać w lodówce.

Dawkowanie:

Dorośli 1 łyżeczka 1-3 razy dziennie
Dzieci ½ łyżeczki 1-2 razy dziennie
Dzieci lub kobiety w ciąży, dodawać do gorącego płynu np. herbata by alkohol odparował.

Preparat można stosować jako suplement w celu wzmocnienia organizmu, przy anemii, alergii, chorobach autoimmunologicznych, chorobach układu krążenia, cukrzycy, w leczeniu chorób przewodu pokarmowego i dróg moczowych, infekcjach, stanach zapalnych, zaburzeniach hormonalnych, reumatyzmie, artretyzmie, w stanach obniżonej odporności, niedoborach witamin, chorobach wrzodowych i nowotworowych oraz u osób palących papierosy.

Właściwie każdemu się przyda bo ze współczesnym pożywieniem trudno jest dostarczyć niezbędne składniki.

 

Liść maliny

 

 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
MaLiNa Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
MaLiNa
Gość
MaLiNa

Bardzo ciekawe wypróbuję naprzemiennie z czystkiem 🙂

REKLAMA
%d bloggers like this: