Leki z sadu i ogrodu, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Fiołek trójbarwny znakomicie oczyszcza z toksyn

Fiołek trójbarwny znakomicie oczyszcza organizm z toksyn

Fiołek trójbarwny [Viola tricolor] zwany bratkiem polnym, regionalnie macoszką, jaskółczym oczkiem, trojankiem lub kwiatem Świętej Trójcy zakwita wczesną wiosną.  Aż trudno uwierzyć, że te drobna, barwna roślinka ma leczniczą moc.

U Słowian fiołek trójbarwny był związany związany z obrzędami Nocy Świętojańskiej. Wierzono w jego magiczną moc. Przy pełni księżyca należało zerwać 3 listki i nosić przy sobie by przyciągnąć miłość.  Kwiatami fiołków zdobiono  stronice średniowiecznych rękopisów.

Fiołek trójbarwny znakomicie oczyszcza organizm z toksyn

Występuje na polach uprawnych, suchych łąkach, lasach i ogrodach. Z wyglądu przypomina fiołek polny, lecz ma znacznie więcej fioletowego odcienia i dwukrotnie dłuższe płatki od działek kielicha. Kwitnie od marca do maja.  Do celów zielarskich zbiera się kwitnące ziele, wiesza do suszenia w przewiewnym miejscu.

W tradycyjnym zielarstwie

Fiołek trójbarwny najbardziej znany jest z właściwości oczyszczających.  Nasze babcie przygotowywały napary z kwiatu i ziela w gorączce, kaszlu, zapaleniu gardła,  wypryskach i chorobach skóry.

Wianki z kwiatów zakładano na głowę do „chłodzenia”, uśmierzania bólów i zawrotów. Napary zalecano wewnętrznie i zewnętrznie przy problemach z oczami. Z płatków kwiatu wyrabiano perfumy i wonne olejki.

Fiołek trójbarwny znakomicie oczyszcza organizm z toksyn

Ajurweda wykorzystuje wszystkie części roślin jako środek przestrajający, tonizujący, przeciwzapalny, odkażający, antynowotworowy. Znajduje zastosowanie w większości dolegliwości związanych z nadmiernym odkładaniem się toksyn.  Ma trochę słabsze działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe niż fiołek wonny

Profil energetyczny
Smak:  Słodki, lekko gorzki,
Energetyka: chłodzi, nawilża
Tkanki: Płuca, serce, wątroba, żołądek, krew, limfa
Działanie: Usuwa toksyny, nadmiar „ognia”, chłodzi krew, stymuluje ruch limfy, rozpuszcza złogi

Ogólnie fiołki oczyszczają, odtruwają, wprawiają limfę w ruch, jednocześnie nawilżają.  Większość ziół stymulujących układ limfatyczny wysusza. W przypadku suchości konstytucyjnej, słabego nawilżenia świetnie sprawdzą się fiołki.  Kwiaty, liście i kłącza usuwają nadmiar gorąca, toksyny, stymulują ruch płynów i odżywiają nie wysuszając jak większość ziół detoksykujących. Listki niektórych dzikich fiołków, mają nieprzyjemny mydlany posmak, prawdopodobnie na skutek dużej zawartości saponin. Więc silniej działają wykrztuśnie i łagodzą stany zapalne.

Co mówi nauka?

Ziele pomaga we wszystkich dolegliwościach powiązanych z nadmiernym odkładaniem się toksyn. Stosuje się w leczeniu chorób skóry, nerek, przemiany materii, przewlekłych stanach zapalnych.

Fiołek trójbarwny właściwości działanie przepisy

Kwiaty fiołka zawierają mnóstwo witaminy C, przeciwutleniaczy i substancji oczyszczających.

  • Fiołek trójbarwny delikatnie reguluje pracę hormonów
  • Zawiera sporo rutyny , uszczelnia naczynia krwionośne
  • Działa napotnie i wykrztuśnie
  • Moczopędnie i przeciwgorączkowo
  • Zewnętrznie napary stosuje się do płukania gardła i okładów na wszelkie zmiany skórne

Fiołek trójbarwny jest najbardziej skuteczny w leczeniu trądziku. W początkowym okresie kuracji należy liczyć się z możliwym pogorszeniem stanu cery. Wiąże się to ze wzmożonym wydalaniem toksyn przez skórę, dlatego nie należy jej przerywać.

Fiołek trójbarwny przepisy lecznicze

Herbatka z fiołka trójbarwnego
2 łyżki świeżych lub 3 suszonych ziół zalać 2 szklankami wody. Doprowadzić do wrzenia, podgrzewać 5 minut. Pije się w dawkach podzielonych na 4 części. Poprawia przemianę materii, oczyszcza z toksyn, ma lekkie działanie moczopędne. Stosuje się jako środek wspomagający leczenie infekcjach dróg moczowych, przeziębienia, przy reumatyzmie. Czas trwania kuracji 4-8 tygodni.

fiołek trójbarwny na trądzik i oczyszczenie z toksyn

Trądzik
Łyżkę ziela fiołka zalać parzyć 15 minut w szklance wrzątku. Pije się 2-3 razy dziennie po ½ szklanki przez 3 tygodnie.  Napar stosować jednocześnie do przemywania twarzy albo parówek.

Mieszanka na trądzik i choroby skóry
Wymieszać w równych ilościach: fiołek trójbarwny, dziurawiec, suszony korzeń łopianu i owoc róży. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, zaparzać 15 minut. Przecedzić, przelać do termosu. Wypija się w 2 porcjach między posiłkami. W trakcie kuracji trzeba unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Ziołowe kostki lodu
Z fiołkiem na worki i cienie pod oczami Przepis

Fiołek trójbarwny przepisy i zastosowanie

Mieszanka napotna
Wymieszać w równych ilościach ziele fiołka, kwiat bzu czarnego i lipy. 2 łyżki ziół gotować 5 minut pod przykryciem w 0,5 litra wody. Po przestudzeniu dodać 2 łyżki soku malinowego. Wypija się w 2-3 porcjach między posiłkami. Stosuje się w infekcjach z wysoką gorączką.

Kąpiel na wysypki alergiczne, egzemę
2 garście fiołka zalać litrem wody. Doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu 5 minut. Po przecedzeniu wlać do kąpieli wodnej. Wywar można wzbogacić lawendą, pokrzywą, mniszkiem, wrzosem lub liściem brzozy.

Kuracje oczyszczające o. Klimuszki

Po antybiotykach
Wymieszać w równych ilościach:

  • fiołek trójbarwny, korzeń lubczyku, arcydzięgla, mniszka,
  • kłącze perzu, tataraku, kwiat wiązówki, liść borówki czernicy, owoc jarzębiny i róży

Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, podgrzewać na małym ogniu 10 minut. Pije3 razy dziennie po szklance przed posiłkiem. Stosuje się po kuracji antybiotykowej. Zakonnik w poradniku „Wróćmy do ziół leczniczych” radzi:

Należy przypomnieć, że wszyscy rekonwalescenci po kuracji antybiotykami, jak również po przebytej operacji, a zwłaszcza dotknięci anemią powinni przynajmniej przez cały tydzień przeprowadzać kurację odżywczą w takiej formie. Na śniadanie spożyć tatara z surowej cielęcej wątróbki z chrzanem, około 150 g. Na obiad spodeczek surowej kapusty zalanej oliwą prawdziwą z przyprawami czosnku i cebuli. Jest to dieta niezawodna.

Na trądzik i zmiany skórne
Wymieszać w równych ilościach:

  • ziele fiołka trójbarwnego, marzanki, dziurawca, korzeń mniszka,
  • łopianu, arcydzięgla, kłącze perzu, liść brzozy, szałwii, kwiat nagietka i bzu czarnego.

Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, podgrzewać na małym ogniu 10 minut. Pić 3 razy dziennie po szklance przed posiłkami.

Fiołek trójbarwny wchodzi w skład wielu mieszanek o. Klimuszki m.in na  choroby przemiany materii, choroby nerek, układu moczowego, stawów, alergie, różne choroby skóry.

Fiołek trójbarwny w kuchni

Kwiaty fiołka są jadalne. Można je dodawać do sałatek albo zrobić z nich syrop do deserów, koktajli, sorbetów. Na syrop: szklankę świeżych płatków fiołka przesypać drobnym cukrem, zblendować na pastę – to trwa chwilę. W rondelku zalać szklanką wody, podgrzewać mieszając aż cukier się rozpuści. Przecedzić. Przechowywać w lodówce.

Uwagi:
Fiołków nie powinny stosować osoby starsze z zaawansowaną miażdżycą.

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments