REKLAMA

Glistnik jaskółcze ziele nie tylko na kurzajki i brodawki

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus)  w Polsce pospolity na całym obszarze rośnie przy drogach, nad brzegami rzek, w lasach, parkach, ogrodach. Jego ludowa ludowa nazwa „jaskółcze ziele” wzięła się stąd, że roślina kwitnie od przylotu do odlotu jaskółek.
W starych książkach zielarskich można było spotkać inne jej nazwy jak łaska Pana Boga, ziele Marii, Boży dar, liście Pana Boga, złoty korzeń, co świadczy, że niegdyś cieszyła się dużym poważaniem.

Glistnik jaskółcze ziele zawiera ponad 20 alkaloidów, związków wykazujących różne działanie, stąd jego szerokie zastosowanie bakterio-, grzybo- i pasożyto-bójcze.

Wyciągi z glistnika były stosowane w leczeniu brodawek, kurzajek, liszai, grzybicy skóry, trądziku różowatym, zakażeniach błon śluzowych rzęsistkiem, wewnętrznie przeciw pasożytom przewodu pokarmowego, kamicy żółciowej, oczyszczaniu krwi i wątroby.
Po przełamaniu łodygi wypływa z niej pomarańczowy sok, używany jest w lecznictwie ludowym do usuwania kurzajek.

Ze wstępnych badań naukowych wynika, że niektóre alkaloidy zawarte w glistniku wykazują potencjalne działanie przeciwnowotworowe.

Aby pozbyć się kurzajki, brodawki lub zmiękczyć zgrubienia na stopach świeżym sokiem z glistnika wyciekającym z ułamanej łodygi smarować zmienione chorobowo miejsce przez kilka dni do czasu aż kurzajka zaschnie i sama odpadnie. Po zastosowaniu kuracji, w przeciwieństwie do zabiegów medycznych kurzajka nie odrośnie.

Dziewczynce wyrosła kurzajka na dłoni.
Kurzajki a dokładniej wirusy, które je powodują mogą być niebezpiecznie u dziewczynek.
Dermatolog zalecił jej wymrożenie. Po pierwszym zabiegu musiał przyjść kolejny, bo kurzajka odrosła.
Niestety odrosła też po drugim, więc dermatolog zaostrzył kurs i kazał przeprowadzić zabieg chirurgiczny.
Zabieg się udał, rana zabliźniła się ale na jej końcach pojawiły się dwie kurzajki.
Tym razem poszliśmy w technologię i kurzajki były wypalane laserem.
Na trzeciej kolejnej wizycie, bo dwie wcześniejsze nie były skuteczne, operator lasera zlitował się i doradził (był kwiecień) aby znaleźć kwitnące jaskółcze ziele i smarować kurzajki jego mleczkiem raz dziennie przez dwa tygodnie.
Kurzajki zniknęły pięć lat temu bez śladu. Dodatkowo bez bólu, wizyt u lekarza i pieniędzy. Źródło

glistnik jaskółcze ziele kurzajki

Glistnik jaskółcze ziele nalewka na oczyszczenie wątroby
Zebrane w maju lub czerwcu  świeże młode pędów i ziela glistnika zmiażdżyć. 10 gram surowca zalać szklanką octu winnego. Umieścić w słoiku, odstawić na miesiąc w ciemne miejsce. Co kilka dni potrząsać naczyniem. Po tym czasie przecedzić i przelać do butelki z ciemnego szkła.
Pić 5 kropel nalewki na ½ szklanki wody przed trzecim posiłkiem w ciągu dnia.

Glistnik jaskółcze ziele napar na liszaje, wykwity i zmiany skórne
1 łyżeczkę suszonego ziela zaparzać w szklance wrzątku 10 minut. Otrzymanym naparem przemywać miejsca chorobowo zmienione.

Odwar na pasożyty, bóle jelit i bolesne miesiączki
½ łyżeczki suszonego ziela zalać szklanką wody. Podgrzewać do zagotowania, gotować 2 minuty, odstawić na 20 minut. Pić 1-2 łyżki 3 razy dziennie.

Glistnik jaskółcze ziele nalewka alkoholowa na zmiany skórne

1 część świeżego zmielonego ziela lub korzeni zalać 5 częściami 45% gorącego alkoholu odstawić na 7 dni. Po tym czasie przefiltrować
Stosować zewnętrznie 2-3 razy dziennie po 5-10 ml na 100 ml wody do pędzlowania chorobowo zmienionych miejsc – opryszczka, polipy, liszaje, brodawki, owrzodzenia, zmiany toczniowe i łuszczycowe, bolesne nadżerki w jamie ustnej.

UWAGI
Przeciwwskazania do stosowania wewnętrznego
ostre zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit
czynna choroba wrzodowa
końcowy okres ciąży
Ziele to ma bardzo silne właściwości, należy stosować z umiarem przedawkowanie może być szkodliwe.

 

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
comm Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
trackback

[…] z ziół o stwierdzonym działaniu przeciwnowotworowym jest glistnik jaskółcze ziele – jedna z najsilniejszych roślin leczniczych. Dotychczas z glistnika wyizolowano ponad 30 […]

trackback

[…] Glistnik jaskółcze ziele W maju, kiedy roślina kwitnie sokiem ze złamanych łodyżek smarujemy brodawki, kurzajki, wypryski. Ze świeżych młodych pędów natychmiast po zebraniu można robić preparaty domowe np. maść glistnikową również na skórne zmiany nowotworowe. Ziele należy suszyć w przewiewnym zacienionym miejscu. PRZEPISY […]

trackback

[…] przeciwbólowa, wzmacniająca i przeciwdepresyjna: Ziele wrotyczu – 1 część Ziele glistnika jaskółczego ziela – 1 część Ziele dziurawca – 1 część Zioła wymieszać. 2 łyżki mieszanki […]

comm
Gość
comm

wewnętrznie lepiej jest zastosować np. 3 razy z przerwą niż dużą dawkę jednorazowo. Jednorazowo zwykle do 1 łyżeczki

REKLAMA
%d bloggers like this: