Grzybica pochwy, drożdżyca, nawracające infekcje – jak leczyć skutecznie

Grzybica pochwy, drożdżyca pochwy, kandydoza, grzybicze zapalenie pochwy to druga, po bakteryjnym zapaleniu pochwy, pod względem częstości przyczyna infekcji dróg moczowo-płciowych kobiety.

Za utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia pochwy odpowiedzialne są przede wszystkim bakterie ją zasiedlające.
Grzybica pochwy atakuje, gdy dochodzi do zachwiania naturalnej flory bakteryjnej stanowiącej barierę ochronną.

Grzybica pochwy, drożdżyca, nawracające infekcje - jak leczyć skutecznie

Osłabienie naturalnej bariery ochronnej może być spowodowane zażywaniem antybiotyków, cukrzycą, niewłaściwą lub nadmierną higieną np. irygacje pochwy, zbyt częstym używaniem płynów antybakteryjnych, używaniem tamponów i podpasek zawierających chlor i toksyny czy przeżytym stresem.

Najczęściej jednak do grzybicy pochwy dochodzi na skutek nierównowagi hormonalnej.

Zaburzenia hormonalne powodują zmianę pH krwi i kumulowanie się toksyn. Zanieczyszczona krew cyrkulująca w okolicach podbrzusza zmienia pH w obrębie pochwy tworząc korzystne środowisko do przerostu drożdżaków, grzybów lub namnażania się bakterii patogennych.
Nawracająca grzybica pochwy bądź inne infekcje intymne są sygnałem do podjęcia działań w celu wyregulowania pracy hormonów. Bez tego żadne leki nie przyczynią się do pełnego wyleczenia, a infekcje będą  nawracać w sposób ciągły.
O tym jak przywrócić równowagę hormonalną przeczytasz TUTAJ

grzybica pochwy domowe sposoby

Grzybica pochwy – przepisy lecznicze 

Herbatka z kolendry
Na suchą patelnię wsypać łyżkę ziaren kolendry, prażyć 2-3 minuty mieszając, aż zbrązowieje i zacznie wydawać aromat. Zalać 2 szklankami przegotowanej wody. Parzyć pod przykryciem 15 minut. Pić po szklance rano i wieczorem co najmniej 2 tygodnie.
Kolendra ma działanie oczyszczające , zmniejsza infekcje i regulujące żeńskie hormony płciowe.

Szparagi
Na 2 tygodnie włączyć do codziennej diety szparagi, wystarczy nawet niewielka ilość – garść na 2-3 dni od 100 do 200 g dziennie. Szparagi są używane od stuleci w medycynie ajurwedyjskiej do regulowania pracy żeńskich hormonów płciowych.

Kolendra właściwości, zastosowanie, przepisy

Grzybica pochwy – zewnętrzne leczenie objawów

Odwar z nagietka
Stosować codzienne podmywania ewentualnie półkąpiele w odwarze z nagietka. Na jedną półkąpiel użyć 50 g suszonego lub 4 kopiaste garście świeżego nagietka, zalać litrem zimnej wody, doprowadzić do wrzenia, odstawić pod przykryciem na 15 minut, przecedzony dodać do kąpieli.

Jogurt naturalny 
Zanurzyć tampon w jogurcie naturalnym, najlepiej domowym bez dodatku cukru. Włożyć do pochwy na 2 godziny. Po wyjęciu spłukać letnią wodą. Stosować 2 x dziennie.

Ocet jabłkowy 
Enzymy zawarte w occie jabłkowym pomagają regulować pH pochwy, co z kolei zapobiega rozwojowi drożdży, grzybów i patogennych bakterii. Do kuracji używać tylko octu domowego, lub ekologicznego, niefiltrowanego z tzw „matką”.

6 łyżek  octu jabłkowego dodać do miski z ciepłą wodą. Stosować do podmywania.
Lub
Rozcieńczyć ocet jabłkowy wodą w stosunku 1:4. Zanurzyć w roztworze tampon, wsunąć do pochwy na 10-15 minut. Po wyjęciu umyć ciepłą wodą.
Lub
Kąpiel – 2 szklanki octu dodać do kąpieli. Usiąść w wannie z podkurczonymi kolanami. Czas trwania kąpieli 15 minut. Do kąpieli można używać również sody spożywczej z dodatkiem kilku kropli olejku z drzewa herbacianego.

cebula wlasciwosci lecznicze

Metoda dr. Jadwigi Górnickiej
Stosować na przemian na noc dopochwowo tampony zamoczone w rozgotowanej na gęsto cebuli z nałożoną na czubek tamponu odrobiną 10% maści propolisowej przez 10 tygodni z przerwą na miesiączkę. Co drugi dzień wskazana jest nasiadówka nad parą wywaru z nagietka, pokrzywy lub szałwii . Czas kuracji 2 miesiące

Olej kokosowy na kandydozę  
Badania wykazały, że olej kokosowy jest jednym ze skutecznych domowych środków przeciwko drożdżakom Candida albicans . Nierafinowany, naturalny olej kokosowy rozgrzać w dłoniach, aplikować w okolicach pochwy.

Należy pamiętać by w trakcie kuracji nie używać żadnych płynów ani mydeł, wszystkie środki komercyjne podrażniają śluzówkę niezależnie od tego co pisze producent.
Należy nosić bawełnianą przewiewną bieliznę, a z diety wyeliminować nadmiar cukru.

Warto również przeczytać: jak żyć zgodnie z cyklem miesiączkowym 
Zioła dla kobiet część 1, część 2

Przeczytaj także...

loading...
%d bloggers like this: