REKLAMA

Joga i medytacja naprawiają DNA odkryli naukowcy

Joga, medytacja, Tai Chi i inne techniki relaksacyjne znakomicie poprawiają samopoczucie i redukują stres.
Ale okazuje się, że nie tylko.
Ostatnie badania wykazały, że oddawanie się ćwiczeniom relaksacyjnym typu joga, medytacja a nawet samo ćwiczenie w byciu uważnym powoduje cofanie niekorzystnych zmian w DNA zachodzących pod wpływem stresu na poziomie molekularnym.

Joga i medytacja naprawiają DNA odkryli naukowcy

 

 

Zespół naukowców z  Laboratorium Psychologii Zachowań Uniwersytetu  Coventry w Wielkiej Brytanii pod kierownictwem dr Ivany Buric po 11 latach pracy nad naukową próbą wyjaśnienia w jaki sposób techniki relaksacyjne wpływają na łagodzenie stresu na poziomie komórkowych opublikował wyniki w czasopiśmie „Frontiers in Immunology”.

Naukowcy poddali badaniu ekspresję genów czyli proces, w którym informacja genetyczna zawarta w genie zostaje odczytana i przepisana na jego produkty, które są białkami lub różnymi formami RNA.
DNA człowieka zawiera około 22 000 genów stanowiących 10% całości DNA, które sterują wytwarzaniem białek, jednak nie wszystkie one stale produkują białka.

Ułożenie materiału genetycznego warunkuje sytuację, w której niektóre geny podlegają procesowi ekspresji, podczas gdy pozostałe pozostają nieaktywne. W tym celu muszą być wpierw uruchomione przez tzw. czynniki transkrypcyjne.

Joga medytacja wpływ na DNA

Jeden z czynników – kompleksowe białko NFkB występujące niemal w wszystkich komórkach, bierze udział w odpowiedzi komórki na bodźce takie jak stres, prolaktyny prozapalne, wolne rodniki, ultrafiolet, czy antygeny.
Zaburzenia w regulacji NF-κB są powiązane m.in z nowotworami, stanami zapalnymi czy chorobami autoimmunologicznymi.

Podczas stresu włącza się mechanizm „walcz lub uciekaj” pobudzając produkcję czynnika NF-κB.
Który włącza produkcję cytokin powodujących powstawanie procesów zapalnych.

Techniki relaksacyjne pozostawiają coś, co możemy nazwać cząsteczkowym podpisem w naszych komórkach, a co odwraca skutki przewlekłego stresu lub lęku zapisane w ciele, zmieniając w ten sposób nasze geny. MBI – mind-body interventions- powodują, że to mózg steruje procesami zachodzącymi w DNA.
Joga czy medytacja obniżają produkcję NF-kB, co wpływa na zahamowanie ekspresji genów cytokin –
wyjaśnia dr Ivana Buric.

W sumie zespół przeprowadził 18 ciągów badań z 846 uczestnikami.
Naukowcy stwierdzili, że zebrane dane „ujawniają wzór zmian molekularnych, który ma miejsce na poziomie komórki w wyniku interwencji czynnika umysłowego
Osoby, które regularnie oddają się technikom relaksacyjnym, wykazują znaczne zmniejszenie produkcji NF-kB i związanych z nimi cytokin. To z kolei prowadzi do zmniejszenia, odwrócenia ekspresji genów prozapalnych i znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia stanów zapalnych i zaburzeń psychicznych typu depresja.

Joga, medytacja, DNA

 

Także poprzednie badania prowadzone nad technikami relaksacyjnymi, wskazują, że np. regularnie wykonywana nawet kilkominutowa codzienna medytacja może odmłodzić mózg o ponad 7 lat, a z kolei badacze z innych ośrodków dowiedli,  że joga zmienia ekspresję genów związanych ze stanami zapalnym, metabolizmem i insuliną

Wszelkie ćwiczenia i techniki relaksacyjne na poziomie umysł-ciało są olbrzymią mocą, którą każdy może uruchomić w procesie samoleczenia.
Ta wiedza znana była człowiekowi od zawsze.
Praktykowana w klasztorach tybetańskich, znana medycynie komplementarnej np. ajurwedyjskiej  gdzie joga medytacja i inne techniki relaksacyjne są istotnym elementem każdej terapii.
Do dziś liczą się z nią uzdrowiciele indonezyjscy , Hunowie, Aborygeni i inne tzw prymitywne społeczności.
W ostatnich kilkudziesięciu latach naukowcy zajmujący się mechaniką kwantową i biologią molekularną udowodnili, że to nie geny wpływają na nasze nasze życie, ale umysł poprzez mechanizm epigenetyczny kontroluje geny i jest w stanie na nie wypływać.

Pomimo bezsprzecznych odkryć, medycyna akademicka pozostaje na nie głucha z jednego prostego powodu – techniki relaksacyjne nie generują zysków dla przemysłu medyczno-farmaceutycznego.

Źródła naukowe:
Joga i medytacja mogą odwracać zmiany DNA pod wpływem stresu. Science daily
Młodszy mózg u praktykujących medytację. Science daily
Joga wpływa na metabolizm Harvard 
Wpływ praktyki jogi na zdrowie Harvard

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
 • Jarek

  Mogę tylko potwierdzić te słowa. Po 6 tygodniach kursu medytacji znacząco zmniejszył się poziom stresu i samo podejście do problemów. Polecam wszystkim !

 • Marzena Jankowska

  Jarek w pełni się z Tobą zgadzam. Odkąd rozpoczęłam medytacje zauważyłam taką większą swobodę w moim działaniu. Jestem taka bardziej rozluźniona. Właśnie czytam artykuł http://jak-medytowac.pl/co-zyskam-dzieki-medytacji/ zgadam się z autorem.
  „techniki relaksacyjne nie generują zysków dla przemysłu medyczno-farmaceutycznego” pewnie dlatego są tak mało znane

 • Maciek Wojtasik

  Bardzo fajny artykuł

REKLAMA
%d bloggers like this: