Przepisy, Warto wiedzieć, Zdrowie na talerzu

Kasza jęczmienna w starosłowiańskim stylu – potrawa jednogarnkowa

kasza jęczmienna starosłowiańska

Kasza jęczmienna najbardziej popularna z kasz w polskiej kuchni stanowiła oprócz prosa, owsa żyta i beru podstawę diety dawnych ludów słowiańskich.
Z fascynującej opowieści dwojga archeologów Hanny i Pawła Lisów „Kuchnia Słowian o żywności, potrawach i nie tylko…” można wywnioskować, że wbrew utrwalonym mitom umiejętności kulinarne naszych przodków stały na wysokim poziomie. A ich dieta była wyśmienita i świetnie zbilansowana.

Kasza jęczmienna u  Słowian

Kasza jęczmienna była była czymś więcej niż pożywieniem dla dawnych Słowian.  Nowożeńcy gotowali ją drugiego dnia wesela, kiedy to wprowadzali się do domu pana młodego.
Poprzedzające ślub lato narzeczony zazwyczaj poświęcał uprawie ziarna. Potem obydwoje przygotowywali je na ręcznych żarnach i gotowali taką ilość, by starczyło dla wszystkich gości.

Narzeczona przychodziła do domu narzeczonego z posagiem i koniecznie wiadrem (miarką) ziarna.  Dostawała je z domu ojca aby młoda rodzina przez pierwszy miesiąc wspólnego życia jadła kaszę. Wierzono, że zapewni poczęcie i zdrowy rozwój pierworodnego dziecka. Słowianie uważali,  że najsilniejszy potomek rozwinie się w łonie matki, która kocha kaszę jęczmienną.
O słabym człowieku mówiono, że je mało kaszy.kasza jęczmienna

Dawno temu kasze przygotowywano w piecach. Piece te mają długą historię, przyjmuje się, że na ziemiach wschodnich pojawiły się 5 tysięcy lat temu.
Zazwyczaj przygotowując kaszę wsypywano ją do glinianego garnka.  Zalewano wodą, doprawiano solą, ziołami.  Dodawano słoninę lub masło i zostawiano na noc na żarzących się węglach.
Rankiem na śniadanie kasza jęczmienna była gotowa – znakomicie przyrządzona, aromatyczna, sypka, zdrowa i energetyczna. Dziś już nie ma pieców, ale można uzyskać podobny efekt we współczesnej kuchni.

 

Kasza jęczmienna w stylu dawnych Słowian 

Kaszę jęczmienną, najlepsza perłowa, przejrzeć, usunąć obce domieszki, przemyć pod bieżącą wodą, zamoczyć na noc w proporcji 1:4.
Rano zlać wodę, kaszę przepłukać i podsmażyć na patelni.
Następnie wsypać do garnka z uprzednio przygotowanym bulionem.
Proporcje kaszy do bulionu powinny wynosić 1:3. Dosolić do smaku.
Dodać ulubione przyprawy np. ziele angielskie, liść laurowy, pieprz czarny, kolendrę, koper włoski, imbir, cynamon, goździki itp.
Wymieszać wszystko i pozostawić by się gotowało bez przykrycia.
Nie mieszać więcej!

Kasza jęczmienna w starosłowiańskim stylu - potrawa jednogarnkowa

 

W czasie gdy kasza się gotuje, przygotować do niej przyprawy z passerowanych roślin okopowych.
Marchewkę, seler i cebulę pokroić na zapałkę i lekko obsmażyć na smalcu, słoninie lub dobrym oleju.
Kiedy na kaszy pojawią się ostatnie pęcherzyki powietrza okrasić warzywami z tłuszczem całą powierzchnię.
Następnie przykryć i podgotować na bardzo małym ogniu 3-4 minuty.
Kasza jęczmienna jest gotowa.

Teraz należy ją nakładać bardzo ostrożnie nie burząc struktury stworzonej podczas gotowania.

Passerowanie – rodzaj smażenia, który stosuje się zazwyczaj przed właściwym pieczeniem lub duszeniem danej potrawy. Polega na smażeniu w 120°C, aby zamknąć zewnętrzną strukturę produktu. Po passerowaniu produkt ma charakterystyczny karmelowy smak i przybiera brązowawy kolor.

W ten sposób przygotowana kasza jęczmienna smakuje wyśmienicie. Jest idealnie zdrowa, zwłaszcza jako poranny posiłek.
Równomiernie wchłania w siebie żółć, sok trzustkowy, poprawia perystaltykę.  Wydala radionuklidy, resztki herbicydów, nawozów i inne zanieczyszczeni które osiadają we krwi.

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments