Ciekawostki, Jesteś tym co jesz, Nauka, Warto wiedzieć

Kobalt i jego rola. Autentyczna opowieść o kobalcie i koniku

Kobalt jest minerałem występującym w organizmie ludzkim w ilościach śladowych, jednak odgrywa istotne znaczenie w procesach biochemicznych.
W połączeniu z witaminą B12 i jej pochodnymi ma wpływ na wiele procesów życiowych m.in pobudza z wyjątkową aktywnością procesy tworzenia się krwi, zwiększa syntezę kwasów nukleinowych, jest niezbędny w metabolizmie aminokwasów, powstawaniu neuroprzekaźników i pomaga w ogólnej regeneracji organizmu po chorobach.

Kobalt i jego rola. Autentyczna opowieść o kobalcie i koniku

Opowieść o kobalcie i koniku

W latach 40-tych ubiegłego wieku do Zootechnicznego Zakładu pod Płońskiem przybył w odwiedziny profesor Włodzimierz Szczekin-Krotow profesor SGGW. W trakcie wizyty zapanowała konsternacja, bo jeden ze źrebaków wyjadał gościowi z kieszeni palta gazetę. Dyrektor przepraszał tłumacząc, że zwierzę przeznaczone jest na rzeź.

Profesor przyglądał się źrebakowi, który chwiał się na nogach, pokryty był liszajami i wyleniałą sierścią.
Cóż mogło go zachęcić do jedzenia gazety? Papier czyli celuloza nie – bo na pewno miał pod dostatkiem słomy i siana. Więc chyba farba drukarska? Co w niej jest? Aha. Kobalt.
I profesor poprosił by źrebakowi darowano życie, a do karmy dodawano pigułki, które nadeśle. Pobrał też próbki siana, które „zdechlak” jada, a także próbki gleby, z której tę karmę zbierano.
Po zbadaniu okazało się, że tak jak i w glebie tak i w karmie brakowało kobaltu.
Gdy źrebak zaczął go dostawać, zmieniał się wprost w oczach i wyrósł na pięknego ogiera.
Prowadzone już wcześniej doświadczenia wykazały, że kobalt i mangan mają wpływ na włosy, które tak szybko nie siwieją i są mocniejsze. Konikowi sierść odrosła wspaniale.

Dziś wiemy, że kobalt mimo że jest pierwiastkiem śladowym, to jego zawartość w organizmie jest dość duża.
Najwięcej jest go we krwi bo ok. 60 mcg%. Leczy się nim czasami niedokrwistość zakaźnie toksyczną, nowotworową i towarzyszącą chorobom nerek ponieważ pełni istotną rolę w procesie namnażania i podziału czerwonych krwinek i syntezie komórek szpiku kostnego. Wywiera również wpływ na funkcjonowanie tarczycy.

Zaobserwowano, że zarówno ludzie jak i hodowane przez nie zwierzęta częściej zapadają na wymienione choroby w tych okolicach, gdzie kobaltu brakuje.

Kobalt występuje w zbożach, najwięcej w pszenicy i gryce oraz ziarnie kakao, herbacie, kukurydzy, zielonych warzywach, mleku, mięsie, jajach pod warunkiem, że zwierzęta mają go dosyć w paszach.
Kobalt nieorganiczny jest toksyczny dla organizmu.

Referencje:
NCBA Nutritional Aspects of Essential Trace Elements
A. Maksimow Mikroelementy i ich znaczenie w życiu organizmów
J.Aleksandrowicz, I.Gumowska Kuchnia i medycyna

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments