Medycyna ludowa, Nauka, Przepisy, Zamiast, Zioła

Leki domowe z dziewanny niszczą wirusy grypy i bakterie

Preparaty z dziewanny, jak dowiedziono niszczą wirusy wywołujące grypę typu A, B i FPV. Badania kliniczne przeprowadzone m.in w Polsce, potwierdziły, że napary, syropy i wyciągi z dziewanny skutecznie niszczą bakterie chorobotwórcze także oporne na antybiotyki, w tym gronkowca złocistego, pałeczkę ropy błękitnej, paciorkowca, zjadliwą Klebsiella pneumoniae będąca często źródłem zakażeń szpitalnych oraz Staphylococcus epidermidis i Escherichia coli. Oraz niektóre pasożyty obleńce i tasiemce.

 

Według badaczy z Wydziału Farmaceutycznego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:

Ze względu na potwierdzone działanie farmakologiczne kwiat dziewanny może być wykorzystywany w leczeniu:
nieżytów górnych dróg oddechowych, m.in. objawiających się suchym kaszlem, chrypką, zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, przełyku, gardła, krtani, tchawicy, stanów zapalnych oskrzeli i płuc, grypy i przeziębień, dysfunkcji przewodu pokarmowego, m.in. żołądka, trzustki, wątroby i jelit, schorzeń dróg moczowych

Badania naukowe kwiatu dziewanny lub związków z niej wyizolowanych potwierdziły następujące działanie farmakologiczne:
przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, wykrztuśne, przeciwbólowe, ochraniające wątrobę, wzmacniające układ sercowo-naczyniowy
ŹródłoDziewanna na kaszel i grypę. Syrop z dziewanny do słoiczków na zimę

Po latach masowego stosowania antybiotyków, na które wiele szczepów bakterii wykształciło odporność nauka odkrywa na nowo, to co nasi przodkowie widzieli od wieków.

Z dziewanny sporządzano najprzeróżniejsze medykamenty: herbatki, odwary, maści, intrakty, wyciągi alkoholowe, winka, konfekty, oleje, suchy proszek i inne specyfiki do użytku wewnętrznego, dodawano do kąpieli by złagodzić  reumatyzm i stany zapalne a okładami z dziewanny łagodzono oparzenia, stłuczenia i nerwobóle.

jak zbierać dziewannę

Kwiaty dziewanny zbieramy w lipcu i sierpniu w godzinach porannych, ale nie w pełnym słońcu bo szybko zamykają się i wysychają. Wyskubane żółte płatki suszy się w przewiewnym, miejscu, rozłożone cienką warstwą.

Oto szczegółowa instrukcja dla zielarzy, z przedwojennej książki J.H. Głoga Zioła lecznicze

Zbierać należy same korony kwiatów, wyskubując je z kiosków. Zbioru dokonywać można tylko we dnie słoneczne, w godzinach aby nie było rosy ani rannej, ani wieczornej. Suszyć cieniutkimi warstwami na słońcu, aby proces ten trwał jak najkrócej. Jeżeli suszone są nieodpowiednio i zmienią barwę, nie nadają się do celów leczniczych. Wysuszony dokładnie kwiat chowa się w suchych, mocno zatkanych naczyniach

dziewanna właściwości lecznicze

Domowe preparaty lecznicze z dziewanny

Syrop z dziewanny na grypę i kaszel
Świeżo zerwane kwiaty wsypujemy do słoja i zasypujemy cukrem. Można dokładać następne kwiaty, kiedy się rozwiną i zasypywać kolejnymi warstwami cukru. Gdy słój będzie wypełniony do końca należy go wystawić na słońce. Po kilku tygodniach odcedzony, dokładnie odciśnięty zlać do butelek.
Stosować w ostrym przebiegu grypy, przeziębienia, stanów zapalnych dróg oddechowych i jako środek wykrztuśny, łagodzący nawet najbardziej dokuczliwy kaszel. Dorośli 1 łyżkę 4 razy dziennie, dzieci po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.

Syrop wg przepisu Z. Nowaka oraz inne receptury TUTAJ

Napar z kwiatów dziewanny
1 łyżkę suszonych kwiatów zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 15 minut. Po przecedzeniu pić 2—3 razy dziennie po pół szklanki po jedzeniu w suchym, męczącym kaszlu, w chrypce, w przewlekłych stanach zapalnych żołądka i jelit. Również w przypadku zaniedbanych oskrzeli, przewlekłym kaszlu. Napar można dosłodzić sokiem malinowym lub miodem.

Leki domowe z dziewanny niszczą wirusy grypy i bakterie

Odwar
2 łyżki suszonych kwiatów zalać 2 szklankami wody, gotować 15 minut na małym ogniu. Po przecedzeniu
odstawić na 10 minut i pić w 4 porcjach po jedzeniu w ciągu dnia jako środek łagodnie uspokajający. Odwaru można używać
również do płukania gardła i na okłady w przypadku oparzeń, stłuczeń i różnych stanach ropnych skóry.

Winko z dziewanny receptura S. Korżawskiej
Do słoika wsypać 2 łyżki kwiatów dziewanny, 2 łyżki ziela macierzanki, po łyżce majeranku, kwiatu bzu czarnego i kwiatu lipy i 1 łyżeczkę cynamonu. Dolać 1 litr białego, gronowego wina wytrawnego. Pozostawić w kuchni na 10 dni. Przecedzić, dodać 4 łyżki miodu, zagotować i podgrzewać na małym ogniu 15 minut. Rozlać do butelek.
¼ szklanki winka dopełnić bardzo ciepłą wodą, pić 2-3 razy dziennie dla rozgrzania organizmu od środka. Stosować w przypadku wychłodzenia. Napój jest polecany szczególnie osobom, które mają ciągle lodowate ręce i nogi oraz niskie ciśnienie krwi.

Francuski zielarz Maurice Mességué polecał syrop z dziewanny w przypadku arytmii serca, palpitacji, dusznicy bolesnej i innych chorób wieńcowych przepis TUTAJ 

Wiejscy zielarze dziewanną leczyli nie tylko ludzi, ale również zwierzęta domowe. Wysuszony i rozdrobniony korzeń dodawano bydłu do paszy w chorobach płucnych. Utłuczone liście i kwiat przykładano na zagwożdżone kopyta końskie. Okładami z gotowanych, gorących jeszcze liści leczono u różnych zwierząt przeróżne guzy i zgrubienia na ciele. Przeziębionym kotom do mleka dodawano pół na pół napar z kwiatów dziewanny. Wreszcie zmielone korzenie tej rośliny wymieszane z mąką i kaszą wpływają tucząco na drób, szczególnie kury.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments