Medycyna ludowa, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Mięta – zastosowanie i przepisy lecznicze na różne dolegliwości

mięta pieprzowa właściwości lecznicze zastosowanie

Mięta [mentha] należy bez wątpienia do najstarszych najpopularniejszych roślin leczniczych świata. Była ceniona przez Greków, Rzymian, Chińczyków i Persów. W starożytności uważano, że mięta pobudza mózg do lepszego myślenia.  Może dlatego uczniowie rzymskich filozofów ziołem tym wieńczyli swoje skronie. Najstarszy zapis na jej temat zachował się na papirusie Ebersa.

O popularności mięty jako przyprawy na starożytnych stołach może świadczyć księga rzymskiego kucharza Apiciusa, gdzie niemal na każdej stronie znajdujemy wzmiankę o tej roślinie. Mięta uwieczniona została w Nowym Testamencie i u Dioskoridesa. Jej właściwości lecznicze doceniali Hipokrates, Paracelsus i Awicenna. Spośród 30 gatunków mięty najbardziej użyteczna jest mięta pieprzowa o największej zawartości olejku i wspaniałej kompozycji zapachowej.

mięta pieprzowa

Właściwości lecznicze mięty

Charakterystyczny orzeźwiający smak i aromat mięta zawdzięcza zawartemu w liściach olejkowi. W nim znajduje się mentol nadający aromat i wywołujący lokalne uczucie chłodu. Mięta jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym na tyle sposobów, że można zapomnieć o nieocenionym działaniu zwykłego naparu.

Jej ogromną zaletą jest

  • pobudzanie trawienia
  • usuwanie wzdęć, kolek,
  • bólu żołądka, ale gdy połączony ze zgagą nie stosujemy mięty
  • mdłości, nudności,
  • pobudzanie czynności wątroby, dróg żółciowych,
  • ułatwianie trawienia i przyswajania pokarmów.

 

  • Mięta służy osobom wyczerpanym nerwowo
  • Olejek miętowy działa bakteriobójczo, odkażająco, przeciwbólowo
  • Stosowana zewnętrznie redukuje bóle głowy i reumatyczne
  • Koi skórę po ukąszeniach owadów
  • Pomocna zaburzeniach nerwowych, nadciśnieniu bezsenności, migrenie
  • W przeziębieniach z kaszlem, chrypką i koniecznością płukania gardła
  • Jest znakomitym kosmetykiem i przyprawą

Mięta - zastosowanie i przepisy lecznicze na różne dolegliwości

Mięta przepisy lecznicze

Napar z mięty 
Kilka listków świeżych lub łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku, pozostawiamy kwadrans pod przykryciem. Po przecedzeniu pijemy 3 razy dziennie godzinę przed jedzeniem.  Napar działa żółciopędnie, poprawia trawienie. Redukuje wzdęcia bóle brzucha, zgagę, odbijane. Pomaga przy nerwobólach, bólach stawowych i mięśniowych, działa uspokajająco.

Nalewka miętowa
100 g suszonych liści zalewamy 0,5 litra 70% spirytusu, odstawiamy na  minimum 7 dni. Pijemy 10—20 kropli 3 razy dziennie w dolegliwościach żołądkowych,  trawiennych i pozostałych wymienionych przy naparze. .

Mieszanka przeciw pasożytom PRZEPIS

Herbatka na odchudzanie poprawiająca metabolizm 
Mieszamy w równych ilościach liść mięty pieprzowej, ziele fiołka trójbarwnego, nasiona kolendry, kłącze perzu i ziele krwawnika.
Czubatą łyżeczkę mieszanki parzymy kwadrans w szklance wrzątku pod przykryciem. Pijamy przy złej przemianie materii, otyłości, zaparciach lub profilaktycznie.

Ocet czterech złodziei na bakterie i wirusy  przepis 

mięta właściwości jak stosować

 

Mięta zastosowanie zewnętrzne

Szymon Syreński  w dziele Zielnik pisał:

Liście świeże uwierciwszy na czoło przykładać, bolenie głowy oddala. ..Od pszczół, trzmielów, ós, szerszeni ukąszonym liście roztarte a przykładane są lekarstwem. Sokiem jego ranę i guz nabiegły pomazać. Broni też nacieranie ciała od tychże bestyj obrażenia. Zostrzałość języka w gorących chorobach wychędaża i gładki czyni ścierając go

Kompres z mięty
Dobrze wiedzieć, że świeżo przygotowany napar z mięty nadaje się nie tylko do picia. Chustka nasączona schłodzonym naparem posłuży za kompres w przypadku migreny, bólu głowy, oparzeń słonecznych, ukąszeń owadów. Przy bólach brzucha dobrze jest robimy ciepłe kompresy.

Domowy płyn odświeżający oddech
Garść mięty, kilka goździków, nieco startego cynamonu, łyżkę posiekanej natki pietruszki zalewamy litrem wody. Odstawiamy na 2 godziny. Gotujemy 5 minut, przecedzić. Po wystudzeniu płyn jest gotowy. Można nim płukać usta kilka razy dziennie Przechowujemy w lodówce.

Domowa pasta do zębówprzepis 

Maseczka na cerę trądzikową
Garść świeżych listków mięty rozdrabniamy blenderem. Dodajemy 4 łyżki wody różanej, odrobinę mączki kukurydzianej. Mieszamy z białkiem jajka. Po wyrobieniu pasty nakładamy na twarz, po 15 minutach zmywamy. Maska wyraźnie wygładza, odświeża cerę i dodaje blasku.

Miętowy scrub na stopy
Szklankę soli morskiej  łączymy z 1/3 szklanki oliwy z oliwek i kilkoma kroplami olejku miętowego. Starannie wcieramy w stopy, masujemy i spłukujemy. Działa chodząco, relaksująco i przeciwbólowo na obolałe stopy.

Mięta w kuchni

Świeże listki mięty lub suszone warto dodawać do potraw przy problemach trawiennych i kamicy żółciowej. Pasują do sosów, sałatek, dań mięsnych, chłodzących napojów i deserów. Dodanie szklanki naparu z mięty do litra bulionu, sprawi że będzie lekki, pożywny, łatwostrawny i wzmacniający .

Syrop miętowy
do napojów ciepłych, zimnych, ciast, deserów PRZEPIS

mięta przepis

Ciekawostki
Powiedzenie czuć do kogoś miętę oznacza darzenie kogoś sympatią, pociąg seksualny do danej osoby. Natomiast czuć miętę przez rumianek to to samo co darzyć kogoś miłością i szacunkiem. Mięta jest symbolem miłości, rumianek  – dziewictwa i niewinnościWedług wierzeń ludowych napar z mięty odgania złe myśli, zawiązana gałązka mięty na supełki w jedwabiu i włożona do łóżka zapewnia  wierność małżeńską.

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] na wirusowe zapalenie wątroby Zmieszać po 50 g owoców róży, liści mięty pieprzowej i ziela bylicy pospolitej oraz po 25 g ziela ostrożenia warzywnego, liści brzozy i korzenia […]