REKLAMA

Miodunka plamista – cenne wiosenne zioło. Przepisy lecznicze

Miodunka plamista dawniej zwana płucnikiem, jak sama nazwa wskazuje jest znana ze swojego pozytywnego działania na płuca i drogi oddechowe. Rozrzedza wydzielinę płucną, dzięki czemu sprawdza się w leczeniu chorób, którym towarzyszy suchy kaszel takim jak zapalenie płuc, oskrzeli, krtani, astma, alergie, mukowiscydoza, gruźlica, rozedma płuc, przewlekły kaszel, krwioplucie.

miodunka plamista

Miodunka zakwita wczesną wiosną, zdarza się że nawet w końcu zimy. Rośnie w lasach, łąka i ogrodach jako roślina ozdobna. Surowcem leczniczym jest ziele zbierane do kwietnia i liście do maja.

Miodunka podobnie jak skrzyp polny jest rośliną bogatą w krzem, ponadto zawiera duże ilości garbników, saponin, flawonoidów, soli mineralnych i witamin. Poza działaniem leczniczym na drogi oddechowe korzystnie działa na układ pokarmowy,  szczególnie błony śluzowe żołądka i jelit, zewnętrznie na skórę oraz co ostatnio odkryto, poprawia komunikacji neuroprzekaźników, co daje nadzieję na pozyskanie z niej w przyszłości komponentów do produkcji leków na choroby neurodegeneracyjne jak demencja, choroby  Alzheimera, Parkinsona.

Kwitnące pędy miodunki – młode liście i kwiaty były na przednówku wykorzystywane kulinarnie.

 

Miodunka – przepisy

Miodunka plamista - cenne wiosenne zioło

Herbatka z miodunki
2 łyżeczki świeżego lub suszonego ziela miodunki zalać szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 15 minut. Pić 2 lub 3 razy dziennie przy suchym kaszlu, chorobach układu oddechowego.
Napar działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, osłaniająco, ułatwia oddychanie.

Odwar z miodunki
2 łyżeczki ziela zalać szklanką wody. Gotować na małym ogniu 10 minut. Zdjąć z ognia, odstawić pod przykryciem na pół godziny. Pić kilka razy w ciągu dnia po małym kieliszku by złagodzić podrażnienie błon śluzowych, przyspieszyć gojenie ran. Można stosować zewnętrznie do łagodzenia zmian skórnych i ran – trądzik, wrzody, hemoroidy oraz jako płukanki gardła i jamy ustnej.

Mieszanka na gruźlicę płuc o. Klimuszki
Wymieszać w równych ilościach ziele miodunki, poziewnika, przetacznika, rdestu, skrzypu, podbiału, babki lancetowatej i kocanki.
Kopiastą łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Odstawić na 3 godziny. Pić 3 x dziennie po szklance przed posiłkiem.

Macerat z miodunki
0,5 szklanki ziela zalać 2 szklankami przegotowanej, chłodnej wody. Odstawić do naciągnięcia na 5-6 godzin. Przecedzić. Pić w ciągu dnia 200 ml w kilku porcjach w celu oczyszczenia i odtrucia organizmu.

Nalewka ziołowa na oczyszczenie organizmu i płuc 
Wymieszać po 5 g ziela miodunki, poziewnika, przetacznika, rdestu, skrzypy, podbiału, babki lancetowatej i kocanki. Zioła wsypać do szklanego słoja. Zalać butelką czerwonego, wytrawnego wina wymieszanego z 200 ml spirytusu. Zalać zioła alkoholem. Odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie zioła przecedzić starannie odciskając. Do uzyskanego płynu dodać miodu. Wymieszać, odstawić na tydzień. Pić po kieliszku 3 razy dziennie.
Nalewka działa ochronnie i regeneracyjnie na płuca, oczyszcza organizm, wzmacnia odporność.

Kwiaty miodunki w cieśnie
Ze szklanki mąki, 2 jajek, 100 g cukru wyrobić ciasto. Dodać kilka garści kwiatów miodunki. Wymieszać. Na patelni rozgrzać olej i smażyć placuszki z kopiastej łyżki ciasta podobnie jak racuchy.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: