REKLAMA

Najczęstsze błędy żywieniowe

W aptekach mamy coraz więcej nowych leków, a zupełnie zdrowych ludzi jest coraz mniej. Sposoby leczenia i diagnostyki sa coraz lepsze, a choroby mnożą się i sa bardziej niebezpieczne.
Oto lista błędów jakie najczęściej popełniamy fundując sobie choroby i złe samopoczucie:

Najczęstsze błędy żywieniowe

 

1. Za szybko jemy.
Jeśli dokładnie przeżujemy pokarm i wymieszamy ze śliną szybciej uwolnią się składniki odżywcze z pokarmu, nasz żołądek będzie o wiele mniej obciążony i trawienie ulegnie znaczniej poprawie.
Niedokładnie pogryziony i niezmieszany dostatecznie ze śliną pokarm w temperaturze blisko 40°C szybko zaczyna gnić i fermentować, powodując m.in. wzdęcia czy powstawanie trujących toksyn.

2. Za dużo jemy – nagminnie ignorujemy pierwszy sygnał sytości

Gdy jemy, a nie odczuwamy głodu, to nadmiernie obciążamy układ trawienny. Natomiast gdy czujemy głód, w żołądku, jelitach i w buzi mamy zwiększoną ilość enzymów trawiennych, które zapewnią one perfekcyjne trawienie, bo jest ich dużo. Jedzmy tylko wtedy gdy jesteśmy głodni – zaspakajając głód a nie inne potrzeby np. emocjonalne

3. Za często jemy – nie robimy koniecznych przerw na konkretne procesy, jakie musza zajść w przerwy jakie musza zajść w układzie pokarmowym, np. wydzielanie soków trawiennych, enzymów.

4. Za późno jemy – kolacja najlepiej jakby była najmniejszym posiłkiem (jeśli w ogóle) tak aby był czas na jej strawienie, zanim położymy się spać. Żołądek tez musi kiedyś odpoczywać ! Bardzo szybko podchwyci nowy, korzystny dla niego nawyk, a uczucie głodu, zwłaszcza przy zachowanej równowadze kwasowo-zasadowej, znika

5. Za bardzo przetworzone i sztuczne produkty – nasze jedzenie jest martwe energetycznie, brakuje w nim odżywczych składników – w zamian za to dostarczamy związki chemiczne będące powolna trucizna dla organizmu

6. Za ciężko strawne . Nieumiejętnie łączymy potrawy wymagające innych enzymów i innej długości czasu trawienia.

7. Za dużo białka, mięsa, cukru, alkoholu – powoduje nadmierne zakwaszanie organizmu, które tylko wzmaga apetyt i burzy pozostałe procesy opisane powyżej. Przed okresem wielkiej industrializacji rolnej, ludzie zjadali średnio 65% pożywienia pochodzenia roślinnego i 35% pochodzenia zwierzęcego łącznie z nabiałem.

Niedobory żywieniowe najczęściej dotyczą zbyt małej ilości w pożywieniu energii, białka, witamin i soli mineralnych, błonnika pokarmowego, tłuszczów roślinnych i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Natomiast zagrożenia związane z przejadaniem się dotyczą dodatniego bilansu energetycznego (co wiąże się z nadmiernym spożyciem produktów wysokoenergetycznych), nadmiernego spożycia tłuszczów zwierzęcych (co powoduje nadmierny dowóz do ustroju cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych), nadmiernego spożycia węglowodanów (szczególnie cukrów prostych i sacharozy) oraz soli kuchennej.

Jednak nawet przy nadmiernym żywieniu może wystąpić niedobór określonych składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu spożywanie cukru, słodyczy, białego pieczywa, ciastek – dostarcza głównie tzw. pustych kalorii, czyli niemal wyłącznie energii; co może prowadzić do niedoboru białek, witamin i składników mineralnych

bledyzywieniowe

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Riley Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Riley
Gość

thumbs up for this, this can aid my sufferers to discover much better options

REKLAMA
%d bloggers like this: