REKLAMA

Naukowcy odkryli brak związku między zażywaniem konopi indyjskich a zmianami w mózgu

 

Jednym z głównych powodów zakazu hodowli konopi indyjskich jest bazowanie na wcześniejszych badaniach, które sugerują, że zażywanie konopi indyjskich powoduje fizyczne zmiany w mózgu.

W ubiegłym roku The Journal of Neuroscience opublikował raport z wyników badan Uniwersytetów Harvard / Northwestern po przeskanowaniu mózgów 40 studentów (polowa z nich zażywała konopie) z którego wynikało, ze zażywanie powoduje zmiany w dwóch obszarach mózgu odpowiedzialnych za emocje i motywacje.

W tym roku naukowcy z Uniwersytetu Colorado – J. Weiland, Rachel E. Thayer, Amithrupa Sabbineni Angela D. Bryan oraz Kent Hutchison i Brendan E. Depue z Uniwersytetu Kentucky chcieli potwierdzić wyniki, przeprowadzając dokładną analizę wcześniej przeprowadzonych badan.

Użyli do tego celu wysokiej rozdzielczości skany MRI 158 osób już wcześniej przebadanych i przeprowadzili dokładne własne analizy szukając różnic występujących w tych samych obszarach mózgu.

Ich raport “Daily Marijuana Use Is Not Associated with Brain Morphometric Measures in Adolescents or Adults,” zostal opublikowany w tym samym Journal of Neuroscience w tym roku.
W raporcie nie stwierdzono statystycznie istotnych różnic w tych samych obszarach mózgu pomiędzy osobami codziennie zażywającymi a nie zażywającymi marihuany,.

Badania wykazały, że przy kontrolowanym spożywaniu alkoholu, bez względu płeć, wiek i inne różnice, nie ma związku pomiędzy zażywaniem marihuany a standardowych pomiarach objętości lub kształtach struktur podkorowych.

„Badanie mózgu jest  trudne. Jeśli spojrzysz na wyniki, możesz znaleźć wpływ w jednym obszarze. W innej grupie nie znajdziesz wpływu w tym obszarze, ale za to w innym.

Jeśli wziąć pod uwagę jeden obszar – we wszystkich badaniach nie ma spójności, „mówi Hutchison, członek zespołu badawczego z Wydział Psychologii i Nauk Neurologicznych CU.

Jak się okazuje, mózg jest plastyczny. Stres może go zmienić. Tak samo depresja  czy medytacja.

Nauka gry na instrumencie muzycznym powoduje zmiany w mózgu,” mówi Hutchison.. Ostatecznie, nie będziemy zaskoczeni znajdując inne przyczyny poza marihuana powodujące zmiany w mózgu. „

Hutchison mówi, że jest jeszcze wiele pracy do zrobienia, ale do tej pory żadne z badan nie dowiodły, że marihuana powoduje zmiany w mózgu, zwłaszcza przy kontrolowanym spożyciu alkoholu.

 

 

Źródło

 

marihuana nie powoduje zmian w mozgu

REKLAMA

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
REKLAMA
%d bloggers like this: