REKLAMA

Olej z ostrych papryczek

 

Smaczny i zdrowy dodatek kulinarny, równocześnie do stosowania zewnętrznego.


Składniki: kapsaicyna ostre papryczki

10 świeżych możliwie najbardziej ostrych papryczek mogą być chili
2 szklanki oliwy z oliwek extra virgin, lub innego szlachetnego oleju tłoczonego na zimno

 

 

Sposób przygotowania:

Umyte i wysuszone papryczki drobno pokroić lub zmielić w maszynce do mięsa razem z gniazdami nasiennymi. Przełożyć do szklanego czystego i suchego słoika, zalać oliwą. Odstawić w ciemne, w miarę chłodne miejsce. Macerować 7-8 dni, codziennie wstrząsając zawartością słoika. Następnie zawartość przecedzić przez gęste sitko lub gazę i przelać do szklanej butelki.

Przy bólach reumatycznych, mięśni, stawów, nerwobólach –  smarować wybrane partie ciała, omijając okolice śluzówek, rany, zadrapania, otarcia.  W przypadku nóg, należy pamiętać aby po aplikacji założyć ciepłe skarpety lub rajstopy.

Olej ten mocno rozgrzewa, jednak nie parzy, rozszerza naczynia krwionośne, poprawia cyrkulację  krwi, metabolizm komórkowy, działa silnie przeciwbólowo.

W kuchni można dodawać do sałatek lub innych potraw. Nie tylko dla uzyskania ostrzejszego smaku, ale dla także dla zdrowia… Olej z ostrych papryczek zawiera kapsaicynę – związek, który jak odkryli naukowcy z Uniwersytetu Nottingham, pobudza komórki nowotworowe do samozniszczenia, atakując ich mitochondria, nie uszkadzając przy tym komórek zdrowych.

Olej z ostrych papryczek

 

 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
 • Magda Uścińska

  To jest przepis na OLIWĘ – nie ojej – Z papryczkami ! Olej z papryczek to zupełnie co innego . Popularny i produkowany np na Węgrzech.

  • jacenty

   moze byc oliwa z oliwek moze byc olej np. lniany – nie ma znaczenia.

   • Tom..

    papryki tylko suszone?

REKLAMA
%d bloggers like this: