Apteka w twojej kuchni, Leki z sadu i ogrodu, Przepisy, Przyprawy, Sprawdzone efekty

Oliwa imbirowa – domowy przepis i zastosowania

Oliwa imbirowa domowej roboty poprawia krążenie i pomaga zimą utrzymać wewnętrzne ciepło. Może zastąpić syrop na kaszel, leki przeciwbólowe i środki na drobne dolegliwości.

Oliwa imbirowa jest ziołowym wyciągiem olejowym, nie olejkiem eterycznym, co jest często mylone. Można ją stosować wewnętrznie i zewnętrznie.

Oliwa imbirowa - domowy przepis i zastosowania

Olejki eteryczne trzeba rozcieńczać i trudno je zrobić w domu. Są mocno skoncentrowane, więc bezpośredni kontakt ze skórą i błonami śluzowymi może silnie podrażniać.

Oliwa imbirowa przepis
  • Kawałek świeżego imbiru
  • Dobrej jakości oliwa z oliwek
  • Opcjonalnie nieco oleju kokosowego lub witaminy E

Zwykle maceruję w olejach suche zioła, ale w tym przepisie myślę, że lepszy jest świeży.
Nie obrany imbir starannie myję pod bieżącą wodą. Osuszam papierowym ręcznikiem i pozostawiam kilka godzin do doschnięcia. Kroję w cieniutkie plasterki, można zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Napełniony w 3/4 surowcem słoik zalewam oliwą prawie pod pełno. Wstawiam do kąpieli wodnej, podgrzewam na wolnym ogniu dwie godziny. Odstawiam do ostudzenia i przecedzam.

Jak zrobić oliwę imbirową przepis

By zapobiec rozwojowi bakterii dodaję kilka kropli witaminy E lub łyżkę oleju kokosowego. Przechowuje w szafce kuchennej do roku. Na zimno maceruje się 4 tygodnie.

Oliwa imbirowa ma piękny, żółty kolor i silny ostro-korzenny aromat. Stosuję w chłodnych porach roku. Po kąpieli, przed nałożeniem skarpetek wcieram w podeszwy stóp. Poprawia krążenie, pomaga zachować wewnętrzne ciepło i chroni przed infekcjami.

Oliwa imbirowa zastosowania

Domowa oliwa imbirowa ma działanie rozgrzewające, przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwwymiotne, antyhistaminowe.  Energetyzuje, działa dyfuzyjnie – rozprasza zimną stagnację, poprawia krążenie krwi i energii Qi.

  • Pomaga przy ostrych infekcjach i przewlekłych stanach zapalnych.
  • Miejscowo uśmierza ból. Wcierając w skórę aktywne związki trafiają do krwiobiegu, do pół godziny powinny przynieść ulgę.
  • Łagodzi chorobę lokomocyjną, poranne mdłości, dolegliwości trawienne
  • Zmniejsza ryzyko zakrzepów, nadciśnienia
  • Łagodzi dolegliwości trawienne
Zastosowanie zewnętrzne

Oliwa imbirowa jest łagodniejsza od olejku eterycznego, tańsza i ma szersze zastosowania. Nie powinna podrażniać.  Mimo to dobrze jest przetestować na nadgarstku, w okolicy pulsu np. czy nie ma alergii.

Ja stosuję do masażu nierozcieńczoną, ale każdy organizm jest inny i dla kogoś może być „za mocna”. Wówczas należy rozcieńczyć  – dolać więcej oliwy, oleju kokosowego, migdałowego lub innego bazowego

  • Kaszel, ból gardła, zapalenie zatok. Stosuje się do inhalacji lub nacierania czoła, okolic szyi, uszu. Wdychanie pobudza umysł, poprawia samopoczucie psychiczne.
  • Dolegliwości trawienne, nudności, biegunki, wzdęcia. Masować okolice żołądka, splotu słonecznego, brzucha, w objawach zimnej stagnacji uprzednio podgrzać oliwę.
  • Zmęczenie, stres, wyczerpanie. By zwiększyć poziom energii,  dodać kilka kropli do gorącej kąpieli lub wdychać wacik nasączony 2-3 kroplami oliwy.
  • Bóle mięśni, stawów, kręgosłupa, reumatyzm. Wmasowywać w problematyczne obszary.
  • Dolegliwości serca, słabe krążenie. Niewielką ilość oliwy z olejem bazowym wcierać w okolice serca 2 razy dziennie.
  • Słabe libido: Wmasować w podbrzusze lub nacierać stopy.
Wewnętrznie 
  • Nudności, wymioty, dolegliwości trawienne: Pije się powoli szklankę wody z kilkoma kroplami oliwy
  • Dolegliwości układu oddechowego, przeziębienie: Odrobinę dodaje do herbatek – stosuje 2 razy dziennie.
Oliwa imbirowa zastosowanie kosmetyczne

Masaż oliwą imbirową poprawia krążenie, rozgrzewa, usuwa z ciała wilgoć, likwiduje obrzęki, wyrównuje strukturę skóry, zmniejsza cellulit, pomaga w odchudzaniu.

Wzbogacenie kosmetyków
Odrobinę oliwy imbirowej można dodawać do kremów, balsamów, szamponów. Wzmacnia włosy, zapobiega wypadaniu, nawilża i regeneruje skórę, poprawia mikrokrążenie.

W kuchni 
Niewielkie ilości można dodawać do potraw wymagających imbiru.

4.2 6 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kala Kala
Kala Kala
6 lat temu

kokosowy nierafinowany plus imbir i jaki olejek pachnący polecacie? Jaki zapach pasuje? 🙂 ale czy nie zastygnie kokosowy? 🙂