REKLAMA

Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem

jedzeniehipoPowszechnie wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
Ten fragment przysięgi Hipokratesa, prekursora profilaktyki zdrowotnej jest jeszcze bardziej aktualny teraz niż ponad 2 tysiące lat temu. Hipokrates położył fundamenty pod współczesną medycynę. Wiedział on, że ludzkie ciało posiada wrodzoną zdolność samoleczenia i samonaprawy.

„Po pierwsze nie szkodzić” – „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.

Przysięga Hipokratesa jest do dziś składana przez współczesnych lekarzy. Jednakże od czasów Hipokratesa podejście do leczenia chorób się zmieniło… Żaden lekarz, do którego pójdziemy z problemem zdrowotnym, nie zapyta o naszą dietę, nawyki żywieniowe, nie zaleci w ramach leczenia np. braku kontaktu chemia czy GMO. Wypisze natomiast receptę na dodatkową porcję chemii z apteki. Jest co najmniej zastanawiające, że lekarze jakoby nie widzieli związku między jedzeniem a zdrowiem.
Wielu problemom zdrowotnym moglibyśmy zapobiec stosując po prostu profilaktykę. Z tym, że jedyna profilaktyka jaką znamy i o jakiej się mówi w dyskusji publicznej namawiając społeczeństwo do jej stosowania to …. badania profilaktyczne.
Wg definicji Ministerstwa Zdrowia „Profilaktyka zdrowotna to działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie” To nie jest profilaktyka, to jest wykrywanie chorób, zresztą nie zawsze prawidłowo diagnozowane, po to aby rozpocząć leczenie za grube pieniądze. Poza tym niektóre z bardziej inwazyjnych badan profilaktycznych, same w sobie powodują choroby, o czym mówią już sami lekarze.
Źródło
Źródło
Dlaczego zatem, skoro jedzenie jest tak ważne dla naszego organizmu i jakości życia nie ma edukacji na ten temat? Dzieci w szkołach na lekcjach biologii uczą się budowy pantofelka a nie otrzymują wiedzy zdecydowanie bardziej potrzebnej, jeśli nie najważniejszej w ich życiu? Wiedzą jak ważny jest ruch, mają lekcje wychowania fizycznego, a nie otrzymują elementarnej wiedzy jak utrzymać własne ciało w dobrej formie. Dlaczego nie ma programów edukacyjnych w środkach masowego przekazu , które uczciwie a nie biznesowo informowałyby jak zdrowo żyć? Nauka o żywieniu jest podstawą naszego życia, ponieważ to jest czynność fizjologiczna, której nikt z nas nie ominie, a ma kolosalne znaczenie.
polezdrowotnelolPole zdrowotne Lalonda pokazuje, że zdrowie człowieka tylko w 10%, czyli w najmniejszym stopniu jest uwarunkowane przez opiekę zdrowotną, jej strukturę, organizację, funkcjonowanie czy też dostępność do świadczeń medycznych i ich jakość.
Widzimy więc, że dwa pierwsze pola mają dużo wspólnego z profilaktyką, ale nie tą instytucjonalną, ale zależną od nas samych i od naszej wiedzy. Wiedzy, której nie dostaliśmy i prawdopodobnie nie dostaniemy, a która teraz jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek przedtem, ponieważ ziemia nie jest już ekologicznym rajem.
Codziennie spożywamy kilka posiłków w ogóle nie zastanawiając się z czego to nasze pożywienie jest złożone i co się z nim stanie. Nie jesteśmy świadomi, że na świecie jest ponad 2000 środków chemicznych dodawanych do żywności a codziennie na całym świecie w laboratoriach pracują sztaby naukowców nad nową chemią, po to aby ja dodać do naszego pożywienia ponieważ dla producenta jest to jak najbardziej opłacalne – nakład na jego wytworzenie jest niewielki a może długo przetrwać.
Generalnie nie czytamy etykiet. Wchodzimy do sklepu i dajemy się złapać w pułapkę, wybierając produkty, które lubimy spożywać – a lubimy ponieważ chemia w nich zawarta bardzo często uzależnia. Kupujemy kierując się smakiem, ceną, promocją.
parowki wieprzowe skladLubimy parowki i nasze dzieci chętnie je jedzą? Wiec zajrzyjmy co tam jest ? Ile substancji chemicznych z numerami E, rożne dodatki – to nie jest pożywienie. To jest powolna trucizna, natomiast piękne opakowanie, promocja, maja przede wszystkim za cel uwieźć nasze oko i skłonić nas do zakupu.
Żywy organizm żeby rosnąc i rozwijać się potrzebuje żywych składników odżywczych, witamin, mikroelementów, potrzebuje także chemii, natomiast w sposób naturalny jest w stanie sobie to sam zorganizować. Roślina do wzrostu potrzebuje sześćdziesięciu kilku pierwiastków. Ale my dzisiaj tak naprawdę nie mamy hodowli roślin, mamy produkcję. Te rośliny jak np. pomidor często nigdy w życiu nie widzą słońca, produkowane są na uprawach hydrofonicznych, w których strumień chemizowanej wody karmi je tylko 3 pierwiastkami podstawowymi potrzebnymi do wzrostu – azotem, fosforem i potasem. Bardzo szybko, w sposób nienaturalny urosną wielkie dorodne warzywa, a na koniec wjedzie traktor i zapoda dwutlenek węgla i tym sposobem pomidor dostanie piękny czerwony kolor. Czy ten pomidor ma jakąś wartość odżywczą ? Żadną.

 

Jeśli chodzi o żywność liczy się tylko pieniądz, a my jak widać nie mamy prawa mieć tej wiedzy, która pozwoliłaby nam dokonać wyboru.

W 2011 roku euro parlament miał ustanowić nowy system oznaczania kolorami wartości odżywczych pożywienia dostępnego na rynku – miał to być czytelny nawet dla dziecka – system sygnalizacji świetlnej. Źródło
Ale w zamian ustanowiono nieczytelne etykiety, ciekawe dlaczego? Może w obawie że wszystkie produkty w wielkich sieciach handlowych zostaną oznaczone na czerwono?

Jeśli my jako społeczeństwo nie potrafimy się domagać i wyegzekwować od ustawodawcy odpowiedniej edukacji i informacji – to chociaż sami starajmy się dla naszego dobra znaleźć je we własnym zakresie i sami edukujmy nasze dzieci. Lepiej kupić mniej, zjeść mniej ale wartościowy pokarm, zamiast pustych kalorii suto okraszonych chemią.

 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MarqotRafal Ryszkiwicz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Rafal Ryszkiwicz
Gość

DLA MĄDRYCH LUDZI PRAWICY ! ! ! Chciałem przypomnieć ,że światowej sławy filozof ,dla mnie MĘDRZEC ,dominikanin Józef Maria Bocheński mówił ,że filozofia to jest bardzo niepotrzebna, niby nauka ,sieje tylko zamęt i nie wnosi nic nowego .Najlepiej by polscy ,,filozofowie ,,pokazali światu ,że najważniejsza jest – MĄDROŚĆ ! ! !. Świat ,kościół ,filozofowie zapomnieli ,że mądrość istnieje.To Polacy mają otworzyć oczy światu. Proszę przeczytać dzieło naszego mędrca STANISŁAWA STASZICA ,,RÓD LUDZKI ” . Nie Żydzi ,tylko Polacy naprawdę są narodem wybranym przez Boga . To żadne chciejstwo ,tylko namacalne gołe fakty, dnia codziennego ,które są trudne do zrozumienia dla… Czytaj więcej »

Marqot
Gość
Marqot

„NARODZIE ! ŻADNA SELEKCJA NATURALNA ANI GENY TYLKO ŻYWIENIE OPTYMALNE”- Po pierwsze- mowisz sobie Wacpan przez MY- Naród ? Po drugie- dieta optymalna ma sens gdy miéso otrzymujemy ze ZDROWYCH, DOBRZE ODZYWIONYCH ZWIERZÁT- a nie od WYPRODUKOWANYCH, naszprycowanych czym sie da krówek, kurczaków, swinek itd. Jesli masz dostép do naturalnie wyhodowanych- ma to sens. Jesli kupujesz w marketach- zapomnij. Odkladasz w swoim organizmie to co one majá w swoim miésie. Przez pierwsze lata nie ma to jeszcze znaczenia, ale kolejne pokazujá skád miéso pochodzlo. Po trzecie- dieta optymalna NIE JEST ROZWIÁZANIEM DLA KAZDEGO I NA WSZYSTKO. Bylam kilka lat na… Czytaj więcej »

REKLAMA
%d bloggers like this: