REKLAMA

Pyszna kawa z żołędzi i inne dębowe przepisy

 

Dąb – symbol mocy, długowieczności, duchownego i materialnego bogactwa był przez Słowian otaczany szczególna czcią. Niektórym drzewom nadawano nawet imiona Bartek, Lech, Czech, Rus, Bolko.. Mocne drewno używano do budowy domów, zaś korę i żołędzie wykorzystywano kulinarnie, zaspokajając zapotrzebowanie na białko, do leczenia i jako karmę dla zwierząt.

 

żołędzie wykorzystanie

 

Kawa z żołędzi wprawdzie nie zawiera kofeiny, ale jest bardzo smaczna, pięknie pachnie, dodaje energii,  zalecana przy niedokrwistości, zapaleniu stawów i depresji.  Do jej przygotowania przede wszystkim należy nazbierać żołędzi w dobrym stanie, bez uszkodzeń.

Jest kilka metod przygotowywania kawy, każda różni się nieznacznie smakiem i aromatem. Oto dwa z nich.

Metoda 1

Żołędzie rozłupać przy pomocy np. młotka. Obrać łupiny ,umyć i umieścić je w garnku. Zalać mlekiem tak aby były zanurzone w całości. Gotować mieszając ok. 10-20 minut, aż wchłoną większość mleka i zacznie się unosić zapach przypominający kakao. Zdjąć garnek z ognia, wylać resztę mleka, żołędzie drobno posiekać. Rozłożyć na blasze i wysuszyć w piekarniku. Po wysuszeniu jeśli potrzeba, można dodatkowo zmielić.

Na jedną filiżankę napoju, zagotować wodę zasypać 1-2 łyżeczkami kawy żołędziowej i gotować jeszcze 5 minut. Dodać cukier ewentualnie mleko.

 

kawa z żołędzi

 

Metoda 2

Rozbić lekko młotkiem, nie obierając z łupin, wypłukać, zalać wodą. Powinno być co najmniej 2 razy więcej wody niż żołędzi. Gotować 5 minut i pozostawić do ostygnięcia co najmniej na 2 godziny. Odcedzić, pokroić możliwie drobno i wysuszyć. Uprażyć na patelni, można dodatkowo zmielić w młynku do kawy i gotowe.

Znawcy twierdzą, że do jedzenia żołędzie najsmaczniejsze są pieczone w popiele, podobnie jak ziemniaki z ogniska. Dawniej po obraniu leczono nimi biegunki, zapalenia skóry i błon śluzowych. Z żołędzi jest wyrabiano mąkę z której pieczono chleb lub placki. Do tej pory wypieka się chleb na Ukrainie i we Włoszech mąkami zbożowymi. W Hiszpanii i na Sardynii są spożywane jako smażone kasztany. W Kosowie, Bośni i Hercegowinie robi się napój orzeźwiający.

 

mąka z żołędzi

 

 

Mąkę z żołędzi można zrobić w podobny sposób jak kawę ale bez prażenia. Dużo dłużej należy moczyć, przez kilka dni, kilka razy odlewając wodę, aby pozbyć się goryczki z taniny. Można dodać łyżkę sody. Po czym wypłukać, zmielić i wysuszyć w piekarniku. Mąka jest bezglutenowa, ale zawiera sporo białka, magnez, potas i kwasy tłuszczowe. I najważniejsze – jest nie modyfikowana, na szczęście przemysł spożywczy nie ingerował jeszcze w dęby więc są takie jakie je Matka Natura stworzyła 😉

 

Kora dębu może być wykorzystywana w postaci herbatek, płukanek lub do kąpieli.

Najlepiej uzyskać ją poprzez obranie młodych gałązek wiosną lub jesienią, pokroić i wysuszyć

 

napar z kory dębu właściwości

Herbatka z kory dębu

Ze względu na duża ilość garbników, herbatka stosowana jest jako środek przy biegunkach, zatruciach alkoholowych lub metalami ciężkimi, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, w czasie biegunek zapobiega odwodnieniu.

 

Zalać łyżkę kory 2 litrami ostudzonej wody i zostawić na noc. Następnego dnia odcedzić i wypić w ciągu dnia. Dobry sposób na odtrucie i oczyszczenie organizmu.  Nie podawać dzieciom.

 

Płukanki

Zagotować 4-5 łyżek kory w litrze wody, pozostawić do ostygnięcia. Przecedzony płyn wlać do kąpieli w przypadku problemów skórnych. Przy nadmiernym poceniu moczyć stopy. Dobre rezultaty w leczeniu hemoroidów przynoszą nasiadówki. Przy włosach wypadających, przetłuszczających i osłabionych można robić płukanki, ale należy pamiętać że płukanka z kory dębu przyciemnia kolor.

 

żołędzie pieczone

 

 

REKLAMA

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
  • Kaśka

    Nie zrozumiałam, co mam umyć i gotować w mleku. Napisane jest, cyt ,,Żołędzie rozłupać przy pomocy np. młotka. Obrać łupiny ,umyć i umieścić
    je w garnku. Zalać mlekiem tak aby były zanurzone w całości.. ,, i tutaj nie za bardzo rozumiem. Gotować łupiny? Napisane, jest by obrać łupiny, umyć i umieścić JE w garnku. Czyli gotować mam łupiny a to co było w tej łupinie mam wyrzucić? Proszę o wyjaśnienie, gdyż kawa wydaje się smakowitym zamiennikiem kofeinowej, ale nie wiem, jak z żołędzi tą kawę zrobić .

REKLAMA
%d bloggers like this: