REKLAMA

Rolnicy mogą sprzedawać bezpośrednio – koniec mandatów za pęczek szczypiorku

Rolnicy mogą sprzedawać bezpośrednio swoje wyroby i nadwyżki z własnych gospodarstw legalnie.

Rolnicy mogą sprzedawać bezpośrednio od 1 stycznia 2017

Od 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy regulujące sprzedaż przez rolników żywności bezpośrednio z gospodarstwa.
To dobra wiadomość dla samych rolników, którzy wreszcie wychodzą z szarej strefy jak i konsumentów zyskujących  szerszy dostęp do nieprzetworzonej żywności i co ważne szansa na wzmocnienie pozycji  i konkurencyjności małych gospodarstw wobec molochów, które opanowały rynek ze swoimi produktami udającymi żywność.

Do tej pory sprzedaż bezpośrednio z gospodarstwa była nielegalna i karalna. Dochodziło do absurdów kiedy to straż miejska wypisywała wysokie mandaty nawet za sprzedaż niewinnego pęczka pietruszki czy szczypiorku.

Zgodnie z ustawą, która weszła od 1 stycznia od małych gospodarstw nie są wymagane systemy jakie funkcjonują w dużych przetwórniach. I chwała za to, bo raz że rolników nie stać na takie inwestycje a dwa, że wiążą się one dodawaniem konserwantów i licznych chemicznych dodatków.

Poza produktami  z własnej uprawy i chowu rolnych rolnicy mogą sprzedawać również własne wyroby np. sery, masło, przetwory owocowo-warzywne, oleje, miód, wyroby garmażeryjne, wędliny, wypieki itp

Sprzedaż taka kwalifikowana jest jako przychody z tzw. innych źródeł, do 20 tysięcy złotych rocznie zwolniona z opodatkowania, powyżej tej kwoty rolników obowiązuje 2% podatek zryczałtowany.

Rolnicy mogą sprzedawać bezpośrednio

Zgodnie ustawą rolnik i członkowie jego rodziny mogą prowadzić legalnie, tak jak ma to miejsce w wielu innych krajach, sprzedaż bezpośrednią z własnego gospodarstwa  jak i z poza jego terenu – z samochodu,  straganu, na targach, jarmarkach ale nie mogą oferować swoich wyrobów sklepom.
Nie muszą rejestrować działalności gospodarczej, natomiast muszą zarejestrować taką działalność u inspektora sanitarnego lub powiatowego lekarza weterynarii w przypadku sprzedaży żywności pochodzenia zwierzęcego.

Źródło Polskie Radio, strefaagro.pl

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jacenty Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Jacenty
Gość
Jacenty

Wolę erek i masełko prosto z kuchni z bakteriami, niż bez bakterii z laboratorium chemicznego

REKLAMA
%d bloggers like this: