REKLAMA

Rzepik niezawodny w chorobach wątroby, układu pokarmowego, śluzówek

Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria) jest jednym z najstarszych ziół stosowanych na ziemiach polskich. Podczas wykopalisk w w Biskupinie zaleziono zbiornik zawierający soczewicę, groch, bób i właśnie rzepik, co świadczy że używano go już przed naszą erą.

To wieloletnia roślina o sztywnej, słabo rozgałęzionej łodydze wyrastającej do 1 m. Ma niewiele liście na łodydze i żółto-złote pięciopłatkowe kwiaty zebrane w kwiatostany  podobne do dziewanny. Rośnie w miejscach suchych i słonecznych, przy drogach, na brzegach lasów, miedzach, skarpach, w rzadkich, widnych lasach, często spotykany przy ruinach. Kwitnące ziele zbiera się od czerwca do sierpnia.

Rzepik niezawodny w chorobach wątroby, układu pokarmowego, śluzówek

Rzepik nazywany jest też parzydłem, kościelną wieżą i wątrobowym zielem. Dawne nazewnictwo często wskazuje na konkretne cechy i działanie lecznicze rośliny, właśnie dlatego rzepik już w starożytności stosowano z powodzeniem we wszelkich chorobach wątroby. Dzięki unikalnej kompozycji aktywnych składników roślina wykazuje szerokie działanie na cały układ pokarmowy. Jest niezawodnym środkiem aktywizującym pracę wątroby i dróg żółciowych, zapobiega stłuszczeniu wątroby.  Stosowany z dobrym skutkiem we wszelkich zaburzeniach trawienia, zastoju wątrobowym, stwardnieniu wątroby, schorzeniach śledziony, ogranicza nadmierny przerost flory bakteryjnej, łagodzi stany zapalne całego przewodu pokarmowego, reguluje metabolizm. Dobre efekty przynosi w leczeniu biegunek u dzieci, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i jest szczególnie wskazany przy zapaleniu wyrostka robaczkowego.

rzepik pospolity właściwości lecznicze

Rzepik ma działanie przeciwzapalne, moczopędne, tonizujące i wzmacniające błonę śluzową przez co wykazuje silne działanie lecznicze także we wszystkich stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Powinno się o nim pamiętać w przypadku anginy, chorób gardła, krtani, zapalenia błon śluzowych jamy ustnej. Osoby, które z racji wykonywanego zawodu dużo mówią lub śpiewają, powinny mieć stale rzepik w domowej apteczce. Rzepik wspomaga również leczenie dróg moczowych, ma działanie moczopędne, pomaga w likwidowaniu obrzęków i cellulitu wodnego. Doskonale działa w przypadku niedokrwistości, reumatyzmu.

Dr Jadwiga Górnica tak opisuje ziele:

Dzieje fitoterapii notują, że Mitrydates Eupator, król Pontu, pierwszy zastosował rzepik do leczenia swojej chorej wątroby i za jej skuteczność obdarzył roślinę królewską łaską. Stąd nazwa eupatoria. Działo się to w roku 120 p.n.e. nad Morzem Czarnym. Przyjemny, żywiczny zapach tej rośliny zwrócił uwagę fitoterapeutów, którzy odkryli, że można nią leczyć nowotwory, co zresztą czynię w mojej codziennej praktyce lekarskiej. Rzepik wchodzi w skład Cholegranu i Gastrogranu. Źródło: Apteka Natury – poradnik zdrowia. 

 

Rzepik przepisy lecznicze

Herbatka
1 kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół zaparzyć 1/4 litra wody i pozostawić na krótko do naciągnięcia.
W starych księgach można wyczytać:

herbatka z rzepiku, pita przez pewien okres czasu trzy razy dziennie po jednej szklance, leczy rozszerzenie serca, żołądka i jelit oraz rozedmę płuc, ponadto schorzenia nerek i pęcherza a przy żylakach i owrzodzeniu podudzi zaleca się maść z rzepiku, którą stosuje się w podobny sposób jak maść nagietkową. Na maść bierze się 4 kopiaste garście drobno posiekanych liści, kwiatów i łodyg na 250 g smalcu.

rzepik jak i na co stosować

Sucha lub zniszczona śluzówka gardła
Wymieszać w równych częściach ziele rzepiku i ślazu. 3 łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wody, zagotować, parzyć pod przykryciem 15 minut. Po przecedzeniu pić ciepłą herbatkę w ciągu dnia. Wzmacnia również śluzówkę przewodu pokarmowego.
Dodatkowo nieco mocniejszym wywarem 2 łyżki mieszanki na szklankę wrzątku należy głęboko płukać gardło a przed snem warto zrobić okład na szyję.

Napar z ziela rzepiku
2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami wrzątku, zaparzać pod przykryciem 15 minut. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami przy biegunkach, dolegliwościach trawiennych, dolegliwościach wątroby i dróg żółciowych.

Schorzenia wątroby
Stosuje się herbatkę mieszaną ze 100 rzepiku, 100 g przytulii i 100 g marzanki wonnej – 1 łyżeczkę na szklankę. Codziennie rano wypić na czczo 1 szklankę  herbatki, a a wciągu dnia łykami wypić 2 kolejne szklanki łykami

Mieszanka na kamienie nerkowe, piasek w nerkach
Wymieszać rzepik, wilżynę ciernistą, tasznik i liście brzozy w równych proporcjach. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, pozostawić na minutę do naciągnięcia.

Kąpiel regenerująca, na obrzęki i cellulit 
3-4 garście świeżych ziół lub 200 g suszonych ziół zaparzyć w 2 litrach wody. Przecedzony dolać do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Po kąpieli nie należy wycierać ciała lecz owinąć się ręcznikiem lub płaszczem kąpielowym i położyć na godzinę do łóżka.

Napar przy wypadaniu włosów
Rzepik, dziurawiec, krwawnik, owoc dzikiej róży i kwiat lipy wymieszać w równych ilościach. Do płukania głowy stosować 3 łyżki mieszanki na l litr wody.

Odwar do użytku zewnętrznego
2-3 łyżki rzepiku zalać litrem wody, gotować 10 minut. Na irygacje przy białych upławach. Do płukania i kompresów z dodatkiem l łyżeczki miodu. Na zapalenie gardła, anginę, zapalenie języka, afty, zapalenie jamy ustnej.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: