Sezam z miodem – tylko 2 składniki a tak wiele korzyści dla zdrowia

Sezam jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka, wyjątkowo bogaty w to co wartościowe nic dziwnego, że ziarno sezamowe nazywano przyprawą bogów i mitycznym skarbcem.

Wysoko ceniony w kulturach wschodnich, śródziemnomorskich i afrykańskich sezam używano od tysięcy lat do aromatyzowania żywności, dostarczania tłuszczów, wzmacniania witalności i poprawiania stanu skóry.

sezam właściwości
Nasiona sezamu mają najwyższą zawartość oleju a zarazem kwasów omega spośród wszystkich roślin oleistych, a delikatny orzechowy smak oleju sezamowego jest ceniony w kuchniach na całym świecie.

Oprócz cennych kwasów tłuszczowych sezam zawiera aminokwasy: lizynę, tryptofan, metioninę oraz związki fenolowe, przeciwutleniacze sezamol i sezamolinę, dzięki czemu olej sezamowy nie jełczeje,  ponadto szereg witamin szczególnie z grupy B i A , minerałów, łatwo przyswajalne białko i fitoestrogeny, które działają podobnie do żeńskich hormonów płciowych.

Czarna odmiana sezamu  ponadto działa regenerująco, korzystnie wpływa na pracę jelit, nerek i wątroby, sprzyja rekonwalescencji, wykorzystywana jest jako środek przeciwko siwieniu włosów, zwiększa też produkcję mleka u matek karmiących oraz reguluje miesiączkę.

Mieszanka ziaren sezamu i miodu, którą stosowano już w starożytności na potencję, jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnych składników odżywczych, szczególnie żelaza, wapnia, magnezu, manganu, kwasów tłuszczowych omega 3.

Przede wszystkim poprawia stan kości, zębów, paznokci, włosów i skóry – sezam stymuluje produkcję kolagenu, głównego białka tkanki łącznej.
Aktywuje czynności układu nerwowego i mózgu: poprawia pracę mózgu i sprawność intelektualną, minimalizuje stres, poprawia samopoczucie, wzmacnia serce i układ krwionośny, chroni przed miażdżycą, cukrzycą, udarami, zawałami.
Dodatkowo zmniejsza stres oksydacyjny, wzmacnia szpik kostny i system immunologiczny, zwiększa wytrzymałość fizyczną, dodaje energii i witalności, korzystnie wpływa na potencję u kobiet i mężczyzn.

Sezam z miodem - tylko 2 składniki a tak wiele korzyści dla zdrowia

Sezam z miodem przepis

Słoik o objętości 200 lub 300 ml napełnić w 1/3 ziarnem sezamu, zalać płynnym miodem wg rodzaju w zależności od potrzeb, starannie wymieszać.
Dla lepszego efektu dobrze jest dodać 2-3 łyżki pyłku pszczelego.

Zażywać co najmniej jedną łyżkę dziennie, najlepiej rano na pusty żołądek.
Nie połykać od razu, ziarenka należy dokładnie przeżuwać, najlepiej by mikstura rozpuściła się w jamie ustnej.

Jeśli miód jest skrystalizowany można uformować z mieszanki kuleczki, wstawić do lodówki i codziennie sięgać po jedną.

Przeczytaj także...

loading...
  • bolesciwa

    trzeba pamietac, ze nalezy kupowac miod sprawdzony, prawdziwy, najlepiej z dobrej pasieki

%d bloggers like this: