REKLAMA

Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej – skuteczny na wszelkie infekcje

Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej
wg przepisu Stefanii Korżawskiej

Składniki:

8 łyżek suszonego ślazu lub 2 garście świeżego
2 łyżki macierzanki
1 łyżka szałwii
1 łyżka rumianku

Drobno pokrojony ślaz wsypać do garnka, dodać macierzankę, szałwię i rumianek, wlać 6 szklanek wody i zagotować.
Na małym ogniu ogrzewać około 15 minut.
Przecedzić, do wywaru dodać 1 litr miodu, całość zagotować, rozlać do butelek.
Można proporcjonalnie odpowiednio zmniejszyć ilość składników.

Syrop na gardło stosować przy wszystkich problemach z gardłem 3 x dziennie po 2 łyżki, najlepiej rozcieńczając ciepłą wodą.
W stanach ostrych można stosować 1 łyżkę co godzinę, aż stan zdrowia się poprawi.

Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej - skuteczny na wszelkie infekcje

Pomimo, że miód pod wpływem temperatury traci trochę ze swych właściwości, to przy infekcjach dróg oddechowych, kiedy w organizmie jest nadmiar śluzu surowy miód nie jest wskazany.
Po zagotowaniu traci właściwości śluzotwórcze, zyskuje energię i ciepło, nie jest do końca wyjałowiony traci jedynie witaminy nieodporne na wysoką temperaturę.
Zachowuje jednak aktywność antybiotyczną oraz całą gamę mikroelementów, aminokwasów, kwasów organicznych, cukrów, enzymów, witamin odpornych na temperaturę. Dlatego właśnie jego jest potrzebna i nie można go niczym zastąpić.

Tak naprawdę ten syrop na gardło był popularny w dawnej Polsce prawdopodobnie od czasów Królowej Bony.
Helenie Modrzejewskiej polecił recepturę  jako skuteczny ludowy środek zaprzyjaźniony z aktorką Henryk Sienkiewicz, kiedy ta zaczęła mieć problemy z gardłem i strunami głosowymi.
Ku zdziwieniu chorej okazał się tak smaczny, że popijała go systematycznie przez kilka dni, aż głos znów nabrał odpowiedniej barwy i mocy.

Ślazowy syrop na gardło naprawia nadwyrężone struny głosowe nauczycieli, aktorów i śpiewaków, ale także czyni cuda w przypadku wszystkich, którym dokucza nieustanna chrypka, nawracające anginy, trudny do wyleczenia kaszel i  kiedy „klucha siedzi w gardle”, pomocny również przy zapaleniu oskrzeli.

Działa ponoć rewelacyjnie, za sprawą książki Stefanii Korżawskiej „Ziołowe ambrozje”, z której przepis pochodzi wypróbowany przez wiele osób, które chwalą sobie jego skuteczność.

Ślaz tradycyjnie znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji dróg oddechowych, gardła, kaszlu, pomocniczo przy astmie i rozedmie płuc.Zawarty w roślinie śluz pokrywa błony śluzowe jamy ustnej, gardła i krtani, chroniąc sposób przed podrażnieniami. Przywraca prawidłowe funkcjonowanie nabłonkowi rzęskowemu, którego zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń w wydychanym powietrzu i ich transport w kierunku jamy nosowej.
Wykazuje wykazuje szeroki zakres aktywności biologicznych, m.in działanie antyutleniające , przeciwzapalne, przeciwbakteryjne nawet jak wykazano – przeciwnowotworowe.

ślaz właściwości lecznicze

Macierzanka jest pomocna w chorobach gardła i oskrzeli, działa rozgrzewająco na wychłodzony organizm
Szałwia ma silne właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze – radzi sobie nawet z gronkowcem złocistym.
Rumianek ma właściwości antyseptyczne, odkażające, rozkurczowe i przeciwbólowe, działa przeciwzapalnie i ściągająco.

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: