REKLAMA

Sztuka oddychania – wpływ na zdrowie, samopoczucie i długość życia

Sztuka oddychania

Gdybym miał zawęzić moje rady na zdrowsze życie, byłaby to tylko jedna wskazówka – po prostu nauczyć się prawidłowo oddychać.
Dr Andrew Weil

Oddychanie to wydawałoby się najbardziej naturalna rzecz pod słońcem a jednak większość z nas oddycha nieprawidłowo. Umiejętność cennego dla zdrowia, głębokiego oddechu tracimy około 4 roku życia.

sztuka-oddychania-prawidlowy-oddech

Oddychanie to podstawowa i najważniejsza funkcja organizmu

  • bez pożywienia człowiek przeżyje najwyżej miesiąc
  • bez wody człowiek przeżyje najwyżej parę dni
  • bez powietrza… człowiek przeżyje góra kilka minut

Skoro bez powietrza i tlenu przeżyjemy najkrócej, w wędrówce po zdrowie w pierwszej kolejności należy położyć nacisk właśnie na oddech. 
W ciągu doby wykonujemy średnio aż 20 tysięcy wdechów i wydechów.
Nabieramy powietrza odruchowo, a każdy jego haust ma wpływ na zdrowie, nastrój, samopoczucie, pracę organów wewnętrznych a nawet wygląd.
Niestety zdaniem naukowców, aż 90% z nas żyje w stanie chronicznego niedotlenienia!

korzysci-oddychania

Ponieważ wszystkie funkcje ludzkiego organizmu są ze sobą ściśle powiązane, wiele problemów zdrowotnych stanowi konsekwencję nieprawidłowego oddechu i braku dostatecznej ilości tlenu, koniecznej do przyswojenia substancji odżywczych przez tkanki i komórki, wytworzenia energii, usunięcia szkodliwych produktów przemiany materii oraz odnowy i regeneracji.

Prawidłowe oddychanie należy do filarów wszystkich kuracji leczniczych w medycynie wschodniej.
Poprawny oddech wpływa na witalność, nastrój, stanowi warunek zdrowia, pozwala regulować pracę serca, wątroby, układu pokarmowego, systemu nerwowego i wydłuża życie.
Przy pomocy jednej z technik tzw metody odwróconego oddychania w Japonii odnotowano wyleczenia pacjentów z nowotworów płuc.  Rak rozwija się w środowisku beztlenowym, obecnie prowadzone są badania naukowe w  zakresie leczenia pacjentów onkologicznych podawaniem tlenu.

Oddychanie to jedyna automatyczna czynność organizmu, którą możemy kontrolować.
Świadome wykonywanie wdechów i wydechów przywraca ciału równowagę, osoby oddychające świadomie nie zapadają na depresję.
Korzyści  jakie przynosi sztuka oddychania można mnożyć, natomiast wysiłek jaki musimy podjąć by oddychać prawidłowo nie jest wcale taki wielki.

Wybitna polska lekarka dr Jadwiga Górnicka rozpoczyna leczenie wszystkich swoich pacjentów, niezależnie od schorzenia od usprawnienia oddychania. Twierdzi ona, że oddychanie przeponowe ogromnie przyspiesza powrót chorych do zdrowia i jest warunkiem zachowania zdrowia!

Sprawdź czy oddychasz prawidłowo
Połóż się na plecach, na brzuchu umieść książkę. Jeśli książka unosi się podczas wdechu – oddychasz prawidłowo – jeśli opada – nieprawidłowo.

By nauczyć się prawidłowo oddychać  na początek wystarczy wygospodarować zaledwie kilka minut w ciągu dnia, by w spokoju wziąć kilkadziesiąt świadomych oddechów.
Po pewnym czasie stopniowo zwiększać, by dojść do momentu by za każdym razem kiedy się „przypomni” uruchamiać przeponowe oddychanie już niezależnie od pozycji.  Po pewnym czasie ciało zapamięta ten model oddychania i stanie się ono naturalne.

Sztuka oddychania Jak oddychać przeponą?
Stań prosto lub usiądź na brzegu krzesła lub w siadzie skrzyżnym. Wyprostuj kręgosłup, zrelaksuj ramiona.
Przy wdechu napełnij brzuch powietrzem jak balon, zrób krótką przerwę, przy wydechu powoli je wypuszczaj pamiętając, że ten etap powinien trwać 2 razy dłużej niż wdech.
Obserwuj jak brzuch faluje wraz z oddechem.
Zrób przynajmniej 10 takich oddechów. Ćwiczenie powtarzaj przynajmniej 1 raz dziennie.
Pamiętaj by oddechy były jak najbardziej naturalne. Nie bierz głębszego wdechu niż potrafisz to zrobić, nie napinaj mięśni twarzy. Plecy niech będą wyprostowana a ramiona lekko cofnięte.

przepona-oddychanie

Wydaje się to banalnie proste, a efekt jest zadziwiający
To ćwiczenie oddechowe koordynuje pracę półkul mózgowych, wspomaga pamięć i koncentrację, redukuje napięcie, regeneruje i harmonizuje system nerwowy. Szybko uspokaja, wycisza emocje i odpręża.
Kiedy do płuc dociera większa ilość powietrza, te rozciągają się by je pomieścić, zaczyna pracować dolna część płuc, która podczas płytkiego oddychania jest nieaktywna, zwykle pracuje tylko górny płat płuca w dodatku nie napełnia się cały.
Wraz z płucami rozszerzają się też naczynia krwionośne, ciśnienie krwi obniża się a tętno uspokaja.
Dobrze pracująca przepona masuje jelita pobudzając je do lepszej pracy, metabolizm zostaje przyspieszony, produkty przemiany materii szybciej wydalane
Przy odpowiedniej ilości tlenu wystarczy stosunkowo niewiele jedzenia, by dostarczyć składników odżywczych komórkom a także energii potrzebnej do ruchu, wysiłku fizycznego i odnowy komórkowej.

oddychanie-a-zdrowie

Lecznicze ćwiczenie oddychania przeponowego wg dr Jadwigi Górnickiej

1. Przyjąć pozycję stojącą, plecy proste, lekko rozstawione stopy.
2. Wykonać głęboki wdech wciągając powietrze nosem, mocno wypinając brzuch jednocześnie szeroko rozłożyć ramiona na boki ściągając do siebie obydwie łopatki. Utrzymać pozycję na wydechu licząc do 5.
3. Następnie chwycić się pod boki jak do krakowiaka tak by objąć palcami końce żeber, wykonać skłon do przodu mocno ściskając talię i z głośnym pomrukiem: hu hu hu wykonać 3 głębokie wydechy ustami. Powtórzyć 8-10 razy.
4. Na zakończenie unieść pięty do góry i opaść na nie, co rozluźni kręgi i mięśnie kręgosłupa. Wykonać wdech nosem, unieść się na palcach 2 cm do góry i opaść, zrobić wydech nosem.

Osoby starsze, otyłe powinny zacząć od 15 ćwiczeń, potem powoli zwiększać ich liczbę do 50 dziennie.
Ćwiczyć w wywietrzonym pomieszczeniu, przy otwartym oknie lub na łonie natury, dobrze jest przedtem udrożnić zatoki masażem shiatsu jeśli występują problemy.

By docenić moc prawidłowego oddechu, wystarczy zdać sobie sprawę z kilku faktów:
– podczas głębokiego oddechu organizm pobiera nawet do 10 razy więcej powietrza niż przy oddechu płytkim
– spokojny, głęboki oddech usprawnia pracę układu limfatycznego, krwionośnego, nerwowego, pokarmowego, odpornościowego, hormonalnego, mózgu i metabolizmu
– ponad 70% zbędnych dla organizmu substancji i toksyn jest usuwanych podczas oddechu
– mózg zużywa 80% wdychanego z powietrzem tlenu
– długi, świadomy oddech opóźnia procesy starzenia a nawet odchudza,  po prostu leczy !

 

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Stefania StósUkulele Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Ukulele
Gość
Ukulele

Referencje?

trackback

[…] od wyleczenia zatok bocznych nosa i śluzówki poprzez codzienne masaże shiatsu i głębokie przeponowe oddychanie. Dodatkowo należy wykonywać 3 razy dziennie po 50 podskoków w następujący sposób: unieść […]

trackback

[…] czynność, którą wykonujemy codziennie bez przywiązywania do niej wagi, jednak większość nas oddycha nieprawidłowo. Z oddechem powiązane są niemal wszystkie funkcje organizmu a z nieprawidłowego oddechu wynika […]

Stefania Stós
Gość
Stefania Stós

Zachęcam wszystkich do prawidłowego oddychania !!! Na dobre efekty nie trzeba długo czekać !

REKLAMA
%d bloggers like this: