REKLAMA

Wiesiołek dobry na wszystko

 

Wiesiołek to pospolita, niepozorna roślina rosnąca na polach, łąkach i nieużytkach ludowo zwana „świecą nocy”, gdyż ciągu dnia jej kwiaty się zamykają a otwierają pod wieczór.
W lecznictwie i kosmetyce używane są nasiona wiesiołka i pozyskiwany z nich olej.

Wiesiołek - jak zbierac

 

Roślinę należy ścinać gdy torebka z nasionami jest otwarta. Ziele suszy się zebrane wraz z dojrzałymi nasionami w temperaturze pokojowej, a następnie wysypuje maleńkie kuleczki.

 

Nasiona wiesiołka należy przechowywać w papierowych torebkach w miejscu suchym i przewiewnym.

By leczyć się trzeba go rozdrobnić młynku lub moździerzu. Dobrze jest mielić jedną porcję, jeśli więcej musi być przechowywany w lodówce do 5 dni.

Wiesiołek ususzony
Wartościowym skarbem w wiesiołku jest kwas linolenowy i gamma linolenowy, który w roślinach występuje bardzo rzadko. Poza tym wysokiej wartości białko i zestaw soli mineralnych wapń, magnez, potas, fosfor, mangan, żelazo cynk miedź  i witamina E.

Używając regularnie wiesiołka można się poczuć 20 lat młodziej.

Dzięki wiesiołkowi ustępuje drętwienie kończyn, łuszczyca, szumy w uszach, nieprzyjemny zapach potu, poprawia się pamięć, wzrok, wzmacniają włosy i paznokcie, wygładza się skóra.

Wiesiołek również usprawnia wydzielanie insuliny, działa osłaniająco i wzmacniająco na cały układ nerwowy, wzmacnia serce, poprawia krążenie, zwiększa przepuszczalność maleńkich naczynek włosowatych.

Jest skuteczny w chorobach skóry, egzemach, trądziku, schorzeniach układu kostnego, stanach zapalnych stawów, postępowym artretyzmie, reumatyzmie, miażdżycy, nieprawidłowym ciśnieniu krwi. Chroni organizm przed powstawaniem zakrzepów krwi, a więc przed zawałami, udarami, chorobą Bergera i chorobą wieńcową, oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów.

Wiesiołek wlasciwosci lecznicze

Wiesiołek pobudza przemianę materii, pomaga w likwidowaniu nadwagi,  wzbudza energię  i siłę życiową u osób starszych, wzmacnia nerki, zmniejsza objawy gośćca, pomaga w leczeniu chorób układu pokarmowego, wrzodów jelit, chorób immunologicznych, zakażeń bakteryjnych i wirusowych.

Ułatwia uczenie się, wzmacnia pamięć i koncentrację, zmniejsza wyzwalanie adrenaliny z nadnerczy pod wpływem stresu, pomaga w leczeniu alkoholizmu, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, schizofrenii.

Jednym słowem same zalety – żadnych przeciwwskazań.

Pobierając leki wiesiołek czyni kuracje bardziej skuteczną , gdyż wzmacnia chora tkankę a ta z większa intensywnością pobiera lek.
Profesor Ożarowski twierdził, ze wiesiołek jest potrzebny wszystkim dzieciom, dorosłym, osobom po wylewach, zawałach, kobietom w ciąży i osobom starszym. Szczególnie zaś osobom słabym, schorowanym z obniżoną odpornością ponieważ wiesiołek wzmacnia cały organizm.
Dawkowanie
Leczniczo – przed posiłkiem 1 łyżeczkę 3 razy dziennie
Profilaktycznie 1-2 łyżeczki dziennie

W sprzedaży dostępne są kapsułki z olejkiem z wiesiołka

Wiesiołek dobry na wszystko

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
 • http://afterkorpo.pl AfterKorpo

  prawdopodobnie autorowi chodziło o olej z wiesiołka :-)

  • sekretyzdrowia

   nie, suszone zmielone nasiona

   • http://afterkorpo.pl AfterKorpo

    dzięki za odpowiedź, nie spotkałam się z nasionami, za to olej na przemian z lnianym pijam :-)

 • kasia635

  Wiesiołek jest ekstra. Używam oleovitum i zauważyłam że mam dużo mocniejsze włosy, uregulował mi się okres i nie łapię przeziębień

 • sabinkaduchess

  To niesamowite, że tak niepozorna roślinka ma takie działanie :) Wiesiołek jest rzeczywiście dobry na wszystko! Do tej pory przygotowywałam sobie napary, ale teraz stosuję również kosmetyki oeparol z olejem z nasion wiesiołka. Żałuję, że wcześniej nie poznałam wiesiołka, bo uniknełabym wielu smutnych chwili przed lustrem, kiedy na twarzy pojawiał się pryszcz…

 • Malinówka

  Mieszkam niedaleko lasu. Koło mojego domu na polanie jest tego (wiesiołka) mnóstwo! Wiem, że jest stosowany w medycynie i w kosmetyce, a kremu wiesiołkowego z Gala sama używam, bo mam wrażliwą skórę. Jednak nie wiedziałam, co mam z nim zrobić, aby był z niego pożytek. Dzięki tekstowi już mniej więcej wiem :)

  • kulka

   Zazdroszczę obecności tego lasu :)) Ja łykam wiesiołka w kapsułkach, też Gal. Nawet nie wiedziałam, że są też kremy. Czy one nadają się do suchej skóry?

 • bartolka

  Po 5 miesiącach suplementacji oleju z wiesiołka (również kapsułki Gal) poziom cholesterolu obniżył się i nie ma potrzeby zażywania tradycyjnych leków na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Działa :)

 • Alicja Cybulska

  Właśnie ścięłam wiesiołka w moim ogrodzie. ma jeszcze niedojrzałe nasiona. W wikipedii przeczytałam, że zielone strąki są jadalne

REKLAMA
%d bloggers like this: