REKLAMA

Witamina K2 źródła występowania i tajemniczy paradoks wapnia

Witamina K2, podobnie jak odgrywa fundamentalną rolę w utrzymaniu zdrowia człowieka.

Witamina K2 źródła występowania i tajemniczy paradoks wapnia

W 1943 r. duński uczony Henrik Dam otrzymał nagrodę Nobla za odkrycie witaminy K i jej roli w procesie krzepnięcia krwi.

Niezależnie od tego legendarny dentysta Weston A Price, przez kilkadziesiąt lat badający związek próchnicy zębów z niedoborem składników odżywczych, wykrył tajemniczy składnik “a new vitamin-like activator”, odgrywający znaczącą rolę nie tylko w zapobieganiu próchnicy ale także niezbędny do wzrostu, rozwoju, reprodukcji, przyswajaniu minerałów, oraz ochronie układu sercowo-naczyniowego i funkcji mózgu. Nazwał go Activator X  (1)

Przez ponad sześćdziesiąt lat wszystkie próby identyfikacji tajemniczego faktora X czynnika kończyły się na niczym. Dopiero w 1997 r. uznano, że witamina K to nie jeden a grupa związków, a tajemniczy faktor X to menachinon-6 znany obecnie jako witamina K2.

Przez kolejne lata nauka potwierdziła istotną rolę witaminy K2 w kluczowych procesach metabolicznych, która jest tak samo ważna jak witamina D.

Witamina K2 znaczenie

Witamina K2 i jej znaczenie w procesach metabolicznych

1. Paradoks wapnia – układ kostny i krwionośny
Witamina K2 kieruje wapń do kości, jednocześnie zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zwapnień w naczyniach krwionośnych.
Bez jej obecności organizm nie potrafi kierować wapnia do kości lecz odkłada je w naczyniach krwionośnych.
Z niedoborem witaminy K2 wiąże się zjawisko zwane paradoksem wapnia, gdzie z jednej strony istnieje niedobór wapnia w tkance kostnej a więc podatność na złamania i osteoporoza, z drugiej strony nadmiar wapnia w naczyniach krwionośnych – zwapnienie tętnic i w konsekwencji choroba wieńcowa (2)
Można dostarczać dużą ilość wapnia w diecie, ale bez odpowiedniej ilości witaminy K2 wapń nie trafi tam, gdzie jest rzeczywiście potrzebny czyli do kości i zębów, za to odłoży się w tętnicach. (3)
Co więcej witamina K2 potrafi skutecznie hamować i odwracać proces zwapnienia naczyń krwionośnych, przywracając szlak apoptotyczny (4)
Jednakże, jej działanie jest ściśle zależne od odpowiedniego poziomu witaminy D, działa z nią w synergii.(5)
2. Metabolizm insuliny
Witamina K2 poprawia wrażliwość insulinową, zapobiega cukrzycy typu2 i zespołowi metabolicznemu (6)
3. Rak
Witamina K2 może powodować apoptozę niektórych komórek nowotworowych, zapobiega nowotworzeniu się komórek (7)(8)(12)(16)(17)
4. Przewlekłe stany zapalne
Witamina K2 razem z witaminą D chroni przed powstawaniem przewlekłych stanów zapalnych, zmniejsza ilość markerów stanów zapalnego, między innymi obniża stężenie  białka Creaktywnego (9)
5. Choroby autoimmunologiczne
Witamina K2 pobudza funkcje mitochondrialne. Spadek funkcjonalności mitochondriów przyczynia się do szybszego starzenia, utraty funkcji mózgu, osłabieniu tkanki mięśniowej, wątrobowej, układu nerwowego, ogólnym spadkiem kondycji.  Jest nośnikiem elektronów (10)(11). Może być pomocna np. w leczeniu stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, zapalenia reumatoidalnego stawów 
6. Funkcje mózgu
Witamina K2 stanowi ponad 98% całkowitej witaminy K jaką zużywa mózg niezależnie od wieku. Ma wpływ na system nerwowy i funkcje mózgu. (13)
7. Stres oksydacyjny
Chociaż witamina K2 nie jest antyoksydantem, nie usuwa wolnych rodników to pełni o wiele większą rolę – nie dopuszcza do ich powstawania. Szczególnie ważna jest w okresie ciąży, zapobiega wadom rozwojowym u płodów.   (15) (16)

witamina K2

Niedobór witaminy K

Istnieją dwa rodzaje niedoboru witaminy K2: ostre i przewlekłe.
Ostry niedobór charakteryzuje się krwawieniem z dziąseł, nosa lub przewodu pokarmowego.
Konsekwencjami mogą być udar mózgu, uszkodzenie płuc i śmierć spowodowana dużą utratą krwi. Szeroko rozpoznawalny, ostry niedobór charakteryzuje się niezwykłym krwawieniem z dziąseł, nosa lub przewodu pokarmowego.
Niedobór może również wystąpić na skutek używania leków przeciwzakrzepowych, długotrwałego stosowania antybiotyków, chorób pęcherzyka żółciowego i choroby Crohna.
Przewlekły niedobór  jest trudniejszy do zdiagnozowania, tym bardziej jest niebezpieczny ponieważ nie występują niepokojące objawy
lecz stopniowo następują zmiany w kościach, układzie krwionośnym, objawiając się schorzeniami, które powszechnie łączy się z tzw starzeniem się organizmu (15)

Niestety, mimo tak wielu badań i mocnych dowodów naukowych jak istotne znaczenie ma witamina K2 dla zdrowia człowieka większość lekarzy nic o niej nie wie.
Nie uczy się o tym na uczelniach, nie dokształca na szkoleniach prowadzonych przez firmy farmaceutyczne, zresztą po co, skoro można zarabiać na produkcji opatentowanych leków.

Witamina K2 źródła występowania

W niewielkim stopniu wytwarzana jest przez bakterie jelitowe, ale szerokie stosowanie antybiotyków, żywności przetworzonej, chemii sprawia, że rzadko kto obecnie ma prawidłową florę bakteryjną.
Najwięcej witaminy K2 zawiera sfermentowana żywność – rekordowo dużo zawiera natto lub zupa miso , tłuszcze mleczne i produkty zwierząt karmionych trawą, w tym wątróbka, żółtka jaj, masło, sfermentowane przetwory mleczne, sery długo dojrzewające. Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach – a więc produkty odtłuszczone nie mają jej wcale lub w ograniczonych ilościach. By przyswoić należy pamiętać by równocześnie dawkować słońce czyli witaminę D

Źródłem witaminy K1 są produkty roślinne głównie zielone warzywa liściaste.

Referencje

(1)Price, Weston A. Nutrition and Physical Degeneration 
(2) European Review for Medical and Pharmacological Sciences
(3) NCBI
(4) NCBI 
(5) National Institutes of Health
(6) Manna, P, Kalita J. Beneficial role of vitamin K supplementation on insulin sensitivity, glucose metabolism, and the reduced risk of type 2 diabetes: A review. Nutrition, Volume 32 (2016)
(7)  NCBI
(8) NCBI
(9)NCBI
(10) NCBI
(11) Science Vitamin K2 Takes Charge
(12) NCBI
(13)Advances in Nutrition
(14) VitaminK
(15)NCBI
(16)Mercola
(17)Kvitamins

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: