REKLAMA

Yerba Mate – argentyński napój bogów – sposób picia i parzenia

Yerba mate – narodowy napój Argentyńczyków zdobywa coraz więcej zwolenników na całym świecie a to dlatego, że pobudza lepiej niż kawa, przy czym nie powoduje skoków kofeiny czy problemów z zasypianiem, dostarcza dużą dawkę energii, wzmaga czujność, poprawia samopoczucie, zabija uczucie głodu, więc sięgają po nią chętnie osoby odchudzające się.

 

yerba mate

 

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej cenioną cechą yerba mate jest pobudzenie i wyraźnie odczuwalny zastrzyk energii, ale tylko wówczas jeśli zaparzy się napój w odpowiedni sposób. Najlepiej wiedzą jak to robić sami Argentyńczycy.
Tykwa, słomka lub tak zwana bombilla i termos  – niezbędne akcesoria do parzenia yerba mate to atrybuty prawdziwego porteño.

Proponujemy zatem małą podróż do kraju mate z  Yerba Mate z Taragui by dowiedzieć się gdzie tkwi tajemnica tego niezwykłego napoju.

 

Czym jest mate ?

Ważne jest  by nie mylić mate z yerba mate. Słowo mate określa zarówno napój na bazie yerba mate, jak i naczynie w kształcie tykwy, w którym przygotowywany jest napar z mate. Mathi w języku keczua znaczy „naczynie”.
Naczynia mate różnią się w zależności od kraju, regionu i kultury. Wykonuje je się z krowich racic, różnego rodzaju drewna, od prostych form  po wyszukane ręcznie rzeźbione naczynia – każdy znajdzie coś dla siebie.
Yerba mate, wymawia się  szerba mate,  to roślina rosnąca głównie w rejonie Corrientes, z której liści przygotowuje się napar.

Yerba Mate właściwości 

Filiżanka yerba mate dostarcza aż  196 aktywnych związków – minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. M.in witaminy A, C, E, z grupy B, wapń, mangan, żelazo, selen, potas, magnez, fosfor, cynk a także karoten, kwasy tłuszczowe, chlorofil, flawonole, polifenole, inozytol, pierwiastki śladowe, przeciwutleniacze, garbniki i co najmniej 15 aminokwasów.

Ponadto wykazuje  właściwości zdrowotne zapobiega próchnicy zębów, reguluje trawienie, neutralizuje wolne rodniki, dodaje energii.
Badania dowiodły, że Yerba mate ma działanie przeciwnowotworowe powodując apoptozę komórek rakowych, stymuluje układ immunologiczny przez co wzmacnia odporność, poprawia parametry lipidowe i trójglicerydy, przyspiesza metabolizm i pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej.

Aż trudno uwierzyć, że te wszystkie składniki można znaleźć w jednej filiżance herbaty.

Yerba Mate - argentyński napój bogów - sposób picia i parzenia

 

Historia Yerba mate

Tradycja picia mate sięga dalekiej przeszłości..
Indianie z plemienia Guarani zamieszkujące północno-wschodnią Argentynę od XV do XVII wieku,  początkowo pili napój bez bombilli cedząc przez zęby,  również żuli same liście mate co odpędzało zmęczenie i łagodziło uczucie głodu, zwłaszcza w okresach gdy brakowało żywności.

W XVII tym rośliną i sporządzanym z niej napojem napojem zainteresowali się Jezuici, będący na misji w rejonie Misiones. I niemal natychmiast rozpoczęli handel. Początkowo odbiorcami byli hiszpańscy żeglarze, mate chroniła ich przed szkorbutem.
Bardzo szybko Hiszpanie przybywający na kontynent amerykański zaczęli przejmować tradycję picia mate, i tak krok po kroku napój ten stał się popularny w całej Argentynie.

Jedną z ciekawostek jest zwyczaj picia mate przez argentyńskich kowbójów – gauczos.  Łączą oni tradycję asado, czyli wspólnego biesiadowania, grillowania z specjalnym rytuałem picia mate tworząc typowy argentyński klimat.

Dziś Argentyna jest największym eksporterem mate obok Paragwaju i Brazylii. Co ciekawe na 4 miejscu jest Syria. Syryjczycy i Libańczycy, którzy wyemigrowali do Argentyny w XIX przwieźli mate do swoich krajów. Jednak to Argentyna wciąż pozostaje Eldorado mate a jej ziemią rodzimą jest Corrientes.
Mate nie jest już zwyczajnym napojem stałą się częścią kultury i dumą narodową Argentyńczyków.
Szlak mate wiodący przez prowincje Corrientes i Misiones  stał się znaną na całym świecie kulturoznawczą trasą .
Przemierzając czerwone i wilgotne tereny Północnej Argentyny,  podziwiając bujną roślinność, można poznać kolejne etapy przygotowania mate.

 

Yerba mate właściwości

Jak zaparzać yerba mate ?

Parzenie to sztuka sama w sobie. Całe lub zmielone liście mate delikatnie układamy na dnie tykwy,  każdy Argentyńczyk wie, że susz trzeba ułożyć z boku naczynia.
Woda, którą zalewamy mate powinna mieć temperaturę 65 stopni. Trzeba przy tym uważać, by woda się nie zagotowała, gdyż wtedy napój starci swoje walory smakowe.
Po zalaniu mate wkładamy bombillę w miejsce, w którym wlewaliśmy wodę.
Słomka jest zazwyczaj wyposażona w filtr, który pozwala na odfiltrowanie pyłu i kawałków suszu podczas picia.
Wybór słomek jest ogromny, od regulujących ciepłotę napoju po takie bez filtra.
Pijąc mate należy uważać by się nie poparzyć, co jakiś czas uzupełniając tykwę wodą do momentu aż mate straci swój smak.

Spożywanie mate jest najbardziej przyjemne w towarzystwie!
Naczynie z mate przekazuje się z rąk do rąk, zawsze kierując w lewą stronę
Jedna z osób odpowiada za napełnianie naczynia, do czego pomocny jest termos z gorącą wodą.
Specyficzny rytuał wspólnego picia mate trwa aż do momentu, w którym jedna z osób odmówi przyjęcia mate pokazując odpowiedni gest ręką i mówiąc uprzejmie dziękuje.
Argentyńczycy godzinami mogą popijać mate umilając sobie czas rozmowami z przyjaciółmi. Cierpliwość, relaks i odprężenia towarzyszy tym swoistym rytuałom.

REKLAMA

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
REKLAMA
%d bloggers like this: