REKLAMA

Zdrowe kości, to nie wapń a magnez i witamina D jest ich źródłem

 

osteoporoza jak zapobiegac

Osteoporoza zbiera coraz większe żniwo w krajach uprzemysłowionych, szacuje się, że w cierpi już na nią tylko w Stanach Zjednoczonych  40 milionów ludzi, w Niemczech aż 7 milionów, najczęściej chorują kobiety po 50 i mężczyźni po 60 roku życia, ale również ludzie młodsi, wykrywa się nawet u dzieci  a rozwija się bezobjawowo i podstępnie ! Konsekwencją choroby są złamania kości, w wyniku czego co piąta osoba zostaje inwalidą.

Medycyna akademicka uważa chorobę za nieuleczalną i poleca spożywanie więcej mleka i jego przetworów aby przyswajać więcej wapnia.  Ten mit jest mocno zaszczepiony w społeczeństwie i co więcej, jest nieprawdziwy i szkodliwy. Częstsza przyczyna złamań to brak magnezu i nadmiar wapnia nie tam gdzie potrzeba.

 

źródła magnezu

Wapń i magnez to pierwiastki antagonistyczne, mimo iż działają w organizmie razem, ich wpływ na nasz metabolizm jest odwrotny.  
Wynika to głównie z mechanizmu działania gruczołów przytarczycy, które starają się utrzymać we krwi połączony produkt wapnia i magnezu na stałym i zrównoważonym poziomie w stosunku do fosforu. Kiedy poziom magnezu spada, wówczas w celu przywrócenia równowagi wzrasta poziom wapnia.

Skąd bierze się ta dodatkowa ilość wapnia? Oczywiście z kości i zębów! A więc ubytki

Jak organizm reaguje na nadmiar wapnia we krwi?

Odkłada go w tkankach, głównie tam gdzie występuje chroniczny stan zapalny, co prowadzi na przykład do zwapnienia stawów takiego jak w artretyzmie, do zwapnienia jajników i innych gruczołów, a w konsekwencji do zmniejszenia produkcji hormonów. Osadzanie się wapnia w tętnicach, a nie kościach jest objawem braku witaminy K i D.

Natomiast suplementowanie wapniem kobiet po menopauzie naraża je na choroby serca, układu krążenia i zawały  

Warto przypomnieć, że kości składają się nie tylko z wapnia, ale z kilkunastu innych minerałów i pierwiastków śladowych, im więcej wapnia, tym mniej w kościach magnezu, krzemu, boru, siarki, fosforu itd.

W efekcie wielu badań sformułowano wniosek wapń nie zapobiega złamaniom w starszym wieku, jest istotny tylko w okresie wzrastania kości.

Kolejny mit to gęstość kości, która nie ma dużego wpływu na złamania,  a co więcej badania gęstości są niemiarodajne. Utrata masy kostnej wraz z wiekiem to rzecz najzupełniej normalna i zgodna z fizjologią. Problemem nie jest masa kostna, ale zdolność do jej odbudowy a za zapobieganie złamaniom nie odpowiada gęstość,  ale elastyczność i zdrowe kości co zapewnia nie wapń lecz kolagen !

kolagen naturalny w zupie

Dawniej kiedy nie było zalewu taniej, przemysłowej żywności ludzie wykorzystywali bogate w kolagen kości do gotowania zup, skórki i ścięgna, do wyrobu salcesonu, pasztetu pasztetowej, parówkowej, robili galarety, wykorzystywali nawet kurze łapki, bo nic się nie mogło zmarnować a tym samym dostarczali tak potrzebnego kolagenu do odbudowy i elastyczności kości i skóry.

I najważniejsze, osteoporoza to nie jest stan nieodwracalny, kości można odbudować w każdym wieku, wystarczy wprowadzić kilka zmian w diecie.

Po pierwsze istotny jest magnez pozyskiwany z naturalnych źródeł, chociaż najlepiej wchłaniany jest przez podczas kąpieli 

Po drugie nieoceniona witamina D

Po trzecie kolagen, chociaż najwięcej zawierają go produkty zwierzęce, można go znaleźć także pestkach i ziarnach   

Nie trzeba stronić od wapnia, bo jest potrzebny, natomiast ważne aby trafiał bezpośrednio do kości a nie np. do tętnic powodując zwapnienie, a to tego niezbędna jest witamina D, również  i K.  A wiec mleko tylko pełnotłuste, bo witamina D nie wchłania się bez tłuszczu, jeśli mleko od krowy, to tej która się pasie na trawie i ma dostęp do słońca, należy należy jednak unikać produktów mlecznych odtłuszczonych i pasteryzowanych.

Źródłem witaminy K są przede wszystkim ciemnozielone warzywa liściaste, a jej naturalnym źródłem jest flora bakteryjna jelita cienkiego . Poza tym prolina – podstawowy aminokwas kolagenu występujący m.in. w nieprzetworzonych ziarnach zbóż, głownie w kiełkach i lizyna występującą w żółtkach jajek ale odpowiednio ugotowanych  oraz krzem obecny głownie w kaszach jaglanej i gryczanej, czarnych orzechach oraz w ziołach : skrzypie polnym, pokrzywie i podbiale.

Należy spożywać wystarczające ilości tłuszczu  i cholesterolu, który nie tylko nie jest niczemu winien, ale bez cholesterolu nie mógłby powstać żywy organizm bo towarzyszy nam od pierwszej komórki, a bez niego nie postałby  żaden  ssak .

Dodatkowo przy zaawansowanej chorobie należy ograniczyć spożycie cukru, kofeiny, tłuszczów trans i produktów przetworzonych, dbać o dobre tłuszcze i kolagen, w czasie leczenia zjadać codzienne jedną skorupkę jajka rozpuszczoną w occie jabłkowym,  jedno jajko na miękko i dbać o umiarkowaną aktywność fizyczną np. codzienne spacery. Przy takim stylu życia i odpowiedniej diecie, nawet zaawansowana stany chorobowe można zacząć cofać  już  w ciągu nawet 2-3 miesięcy.

 

骨元気

REKLAMA

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...
  • Sławek

    Skorupki mają być ugotowane czy surowe dobrze umyte ??

    • sekretyzdrowia

      ugotowac jajko i zjesc a skorupke wykorzystac

REKLAMA
%d bloggers like this: