REKLAMA

Zdrowe kości, to nie wapń a magnez i witamina D jest ich źródłem

 

osteoporoza jak zapobiegac

Osteoporoza zbiera coraz większe żniwo w krajach uprzemysłowionych, szacuje się, że w cierpi już na nią tylko w Stanach Zjednoczonych  40 milionów ludzi, w Niemczech aż 7 milionów, najczęściej chorują kobiety po 50 i mężczyźni po 60 roku życia, ale również ludzie młodsi, wykrywa się nawet u dzieci  a rozwija się bezobjawowo i podstępnie ! Konsekwencją choroby są złamania kości, w wyniku czego co piąta osoba zostaje inwalidą.

Medycyna akademicka uważa chorobę za nieuleczalną i poleca spożywanie więcej mleka i jego przetworów aby przyswajać więcej wapnia.  Ten mit jest mocno zaszczepiony w społeczeństwie i co więcej, jest nieprawdziwy i szkodliwy. Częstsza przyczyna złamań to brak magnezu i nadmiar wapnia nie tam gdzie potrzeba.

 

źródła magnezu

Wapń i magnez to pierwiastki antagonistyczne, mimo iż działają w organizmie razem, ich wpływ na nasz metabolizm jest odwrotny.  
Wynika to głównie z mechanizmu działania gruczołów przytarczycy, które starają się utrzymać we krwi połączony produkt wapnia i magnezu na stałym i zrównoważonym poziomie w stosunku do fosforu. Kiedy poziom magnezu spada, wówczas w celu przywrócenia równowagi wzrasta poziom wapnia.

Skąd bierze się ta dodatkowa ilość wapnia? Oczywiście z kości i zębów! A więc ubytki

Jak organizm reaguje na nadmiar wapnia we krwi?

Odkłada go w tkankach, głównie tam gdzie występuje chroniczny stan zapalny, co prowadzi na przykład do zwapnienia stawów takiego jak w artretyzmie, do zwapnienia jajników i innych gruczołów, a w konsekwencji do zmniejszenia produkcji hormonów. Osadzanie się wapnia w tętnicach, a nie kościach jest objawem braku witaminy K i D.

Natomiast suplementowanie wapniem kobiet po menopauzie naraża je na choroby serca, układu krążenia i zawały  

Warto przypomnieć, że kości składają się nie tylko z wapnia, ale z kilkunastu innych minerałów i pierwiastków śladowych, im więcej wapnia, tym mniej w kościach magnezu, krzemu, boru, siarki, fosforu itd.

W efekcie wielu badań sformułowano wniosek wapń nie zapobiega złamaniom w starszym wieku, jest istotny tylko w okresie wzrastania kości.

Kolejny mit to gęstość kości, która nie ma dużego wpływu na złamania,  a co więcej badania gęstości są niemiarodajne. Utrata masy kostnej wraz z wiekiem to rzecz najzupełniej normalna i zgodna z fizjologią. Problemem nie jest masa kostna, ale zdolność do jej odbudowy a za zapobieganie złamaniom nie odpowiada gęstość,  ale elastyczność i zdrowe kości co zapewnia nie wapń lecz kolagen !

kolagen naturalny w zupie

Dawniej kiedy nie było zalewu taniej, przemysłowej żywności ludzie wykorzystywali bogate w kolagen kości do gotowania zup, skórki i ścięgna, do wyrobu salcesonu, pasztetu pasztetowej, parówkowej, robili galarety, wykorzystywali nawet kurze łapki, bo nic się nie mogło zmarnować a tym samym dostarczali tak potrzebnego kolagenu do odbudowy i elastyczności kości i skóry.

I najważniejsze, osteoporoza to nie jest stan nieodwracalny, kości można odbudować w każdym wieku, wystarczy wprowadzić kilka zmian w diecie.

Po pierwsze istotny jest magnez pozyskiwany z naturalnych źródeł, chociaż najlepiej wchłaniany jest przez podczas kąpieli 

Po drugie nieoceniona witamina D

Po trzecie kolagen, chociaż najwięcej zawierają go produkty zwierzęce, można go znaleźć także pestkach i ziarnach   

Nie trzeba stronić od wapnia, bo jest potrzebny, natomiast ważne aby trafiał bezpośrednio do kości a nie np. do tętnic powodując zwapnienie, a to tego niezbędna jest witamina D, również  i K.  A wiec mleko tylko pełnotłuste, bo witamina D nie wchłania się bez tłuszczu, jeśli mleko od krowy, to tej która się pasie na trawie i ma dostęp do słońca, należy należy jednak unikać produktów mlecznych odtłuszczonych i pasteryzowanych.

Źródłem witaminy K są przede wszystkim ciemnozielone warzywa liściaste, a jej naturalnym źródłem jest flora bakteryjna jelita cienkiego . Poza tym prolina – podstawowy aminokwas kolagenu występujący m.in. w nieprzetworzonych ziarnach zbóż, głownie w kiełkach i lizyna występującą w żółtkach jajek ale odpowiednio ugotowanych  oraz krzem obecny głownie w kaszach jaglanej i gryczanej, czarnych orzechach oraz w ziołach : skrzypie polnym, pokrzywie i podbiale.

Należy spożywać wystarczające ilości tłuszczu  i cholesterolu, który nie tylko nie jest niczemu winien, ale bez cholesterolu nie mógłby powstać żywy organizm bo towarzyszy nam od pierwszej komórki, a bez niego nie postałby  żaden  ssak .

Dodatkowo przy zaawansowanej chorobie należy ograniczyć spożycie cukru, kofeiny, tłuszczów trans i produktów przetworzonych, dbać o dobre tłuszcze i kolagen, w czasie leczenia zjadać codzienne jedną skorupkę jajka rozpuszczoną w occie jabłkowym,  jedno jajko na miękko i dbać o umiarkowaną aktywność fizyczną np. codzienne spacery. Przy takim stylu życia i odpowiedniej diecie, nawet zaawansowana stany chorobowe można zacząć cofać  już  w ciągu nawet 2-3 miesięcy.

 

骨元気

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
sekretyzdrowiaSławek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Sławek
Gość
Sławek

Skorupki mają być ugotowane czy surowe dobrze umyte ??

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

ugotowac jajko i zjesc a skorupke wykorzystac

trackback

[…] „Osteoporoza zbiera coraz większe żniwo w krajach uprzemysłowionych(…) najczęściej chorują kobiety po 50 i mężczyźni po 60 roku życia, ale również ludzie młodsi, wykrywa się nawet u dzieci (…) Medycyna akademicka uważa chorobę za nieuleczalną i poleca spożywanie więcej mleka i jego przetworów aby przyswajać więcej wapnia.  Ten mit jest mocno zaszczepiony w społeczeństwie i co więcej, jest nieprawdziwy i szkodliwy…” czytaj w artykule >> […]

REKLAMA
%d bloggers like this: