Apteka w twojej kuchni, Dla kobiet, Nauka, odporność, Profilaktyka, Zdrowie na talerzu

Zdrowe kości, to nie wapń a magnez i witamina D jest ich źródłem

Za zdrowe kości odpowiadają pierwiastki biorące udział w mineralizacji tkanki kostnej.

Osteoporoza zbiera coraz większe żniwo w krajach uprzemysłowionych, szacuje się, że w cierpi już na nią tylko w Stanach Zjednoczonych  40 milionów ludzi. W Niemczech 7 milionów. Najczęściej chorują kobiety po 50 i mężczyźni po 60 roku życia. Ostatnio chorują ludzie młodsi wykrywa się nawet u dzieci  a rozwija się bezobjawowo i podstępnie ! Konsekwencją osteoporozy są złamania kości, co piąta osoba zostaje inwalidą.osteoporoza jak zapobiegac

Lekarze uważają chorobę za nieuleczalną. Profilaktycznie polecają więcej mleka i przetworów w diecie. Ten mit jest mocno zaszczepiony w społeczeństwie jest nieprawdziwy i szkodliwy. Częstsza przyczyna złamań to brak magnezu i nadmiar wapnia ale nie tam gdzie trzeba.

Wapń i magnez to pierwiastki antagonistyczne. Pomimo iż działają w organizmie razem, ich wpływ na nasz metabolizm jest odwrotny. Wynika to  z mechanizmu działania gruczołów przytarczycy, które starają się utrzymać we krwi połączony produkt wapnia i magnezu na zrównoważonym poziomie w stosunku do fosforu. Kiedy poziom magnezu spada, wówczas w celu przywrócenia równowagi wzrasta poziom wapnia.

Skąd bierze się ta dodatkowa ilość wapnia? Oczywiście kości i zębów!

Jak organizm reaguje na nadmiar wapnia we krwi?

Odkłada go w tkankach, głównie tam gdzie występuje chroniczny stan zapalny, co prowadzi na przykład do osłabienia kości, zwapnienia stawów, artretyzmu. Zwapnienia jajników i innych gruczołów.  W konsekwencji do zmniejszenia produkcji hormonów. Osadzanie się wapnia w tętnicach, a nie kościach jest objawem braku witaminy K i D.

źródła magnezu

Suplementowanie wapniem kobiet po menopauzie naraża je na choroby serca, układu krążenia i zawały  Warto przypomnieć, że kości składają się nie tylko z wapnia, ale z kilkunastu innych minerałów i pierwiastków śladowych.  Im więcej wapnia, tym mniej w kościach magnezu, krzemu, boru, siarki, fosforu itd. W efekcie wielu badań sformułowano wniosek wapń nie zapobiega złamaniom w starszym wieku, jest istotny tylko w okresie wzrastania kości.

Kolejny mit to gęstość kości, która nie ma dużego wpływu na złamania, a co więcej badania gęstości są niemiarodajne. Utrata masy kostnej wraz z wiekiem to rzecz najzupełniej normalna i zgodna z fizjologią. Problemem nie jest masa kostna, ale zdolność do jej odbudowy. Za zapobieganie złamaniom nie odpowiada gęstość,  ale elastyczność i zdrowe kości co zapewnia kolagen.

Dawniej kiedy nie było zalewu taniej, przemysłowej żywności ludzie wykorzystywali bogate w kolagen kości do gotowania zup.Skórki i ścięgna, do wyrobu salcesonu, pasztetu, pasztetowej, parówkowej, robili galarety. Wykorzystywali nawet kurze łapki, bo nic się nie mogło zmarnować a tym samym dostarczali tak potrzebnego kolagenu do odbudowy, elastyczności kości, stawów i skóry.kolagen naturalny w zupie

Dieta dla zdrowych kości

Osteoporoza to nie jest stan nieodwracalny. Kości można odbudować w każdym wieku, wystarczy wprowadzić kilka zmian w diecie.

  • Po pierwsze  magnez pozyskiwany z naturalnych źródeł, chociaż najlepiej wchłaniany jest przez skórę.
  • Po drugie nieoceniona witamina D i słońce
  • Po trzecie kolagen, chociaż najwięcej zawierają go produkty zwierzęce, można go znaleźć także pestkach i ziarnach   

Nie trzeba stronić od wapnia, bo jest potrzebny.  Ważne aby trafiał bezpośrednio do kości a nie np. do tętnic  a to tego niezbędna jest witamina D i K.  A wiec mleko tylko pełnotłuste  bo witamina D nie wchłania się bez tłuszczu. Jeśli mleko od krowy, to tej która się pasie na trawie i ma dostęp do słońca. Unikać produktów mlecznych odtłuszczonych i pasteryzowanych.

Źródłem witaminy K są przede wszystkim ciemnozielone warzywa liściaste, a jej naturalnym źródłem jest flora bakteryjna jelita cienkiego . Dalej prolina – podstawowy aminokwas kolagenu występujący m.in. w nieprzetworzonych ziarnach zbóż, głownie w kiełkach i lizyna występującą w żółtkach jajek ale odpowiednio ugotowanych  oraz krzem obecny głownie w kaszach jaglanej i gryczanej, czarnych orzechach oraz w ziołach : skrzypie polnym, pokrzywie i podbiale.

Należy spożywać wystarczające ilości tłuszczu  i cholesterolu. Bez nie powstałby żywy organizm bo towarzyszy nam od pierwszej komórki. Osoby z wyższym poziomem cholesterolu żyją dłużej jak mówią statystyki.

Przy zaawansowanej chorobie ograniczyć cukier i kofeinę, wykluczyć tłuszczy trans i żywność przetworzoną.  Dostarczać dobre tłuszcze i kolagen. Mikstura ze skorupek jak PRZEPIS  dbać o umiarkowaną aktywność fizyczną . Przy tych zmianach zaawansowana choroba zacznie się w ciągu nawet 2-3 miesięcy.

 

骨元気

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sławek
Sławek
8 lat temu

Skorupki mają być ugotowane czy surowe dobrze umyte ??

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
8 lat temu
Reply to  Sławek

ugotowac jajko i zjesc a skorupke wykorzystac

Julia
Julia
4 lat temu
Reply to  Sławek

DOBRZE UMYTE ,UGOTOWANE NASTĘPNIE PIECZONE W PIEKARNIKU. NA KONIEC ZMIELONE.

trackback

[…] „Osteoporoza zbiera coraz większe żniwo w krajach uprzemysłowionych(…) najczęściej chorują kobiety po 50 i mężczyźni po 60 roku życia, ale również ludzie młodsi, wykrywa się nawet u dzieci (…) Medycyna akademicka uważa chorobę za nieuleczalną i poleca spożywanie więcej mleka i jego przetworów aby przyswajać więcej wapnia.  Ten mit jest mocno zaszczepiony w społeczeństwie i co więcej, jest nieprawdziwy i szkodliwy…” czytaj w artykule >> […]