REKLAMA

Zdrowy smalec – obalamy mity

Smalec to jeden z najzdrowszych tłuszczów dla człowieka. To wcale nie żart – takie są fakty.

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat niemal całkowicie zniknął z domowych kuchni.
A jeszcze nasze matki czy babki nie wyobrażały sobie smażenia, pieczenia, duszenia bez smalcu.
Jadało się też chleb ze smalcem aromatyzowanym cebulą, majerankiem, czosnkiem, jabłkami z dodatkiem skwarków lub mielonego mięsa.

zdrowy smalec

Obecnie smalec jest odsądzany od czci i wiary, a większość z nas jeśli słyszy termin smalec od razu wyobraża sobie zatkane tętnice, choroby serca, miażdżycę lub w najlepszym przypadku otyłość.

Ale to to wszystko mity

Od kiedy zaczęto straszyć ludzi naturalnym tłuszczem promując rafinowane oleje roślinne lawinowo zaczęły mnożyć się choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory i inne cywilizacyjne co przedstawia wykres za British Journal of Nutrition, 2012. W krajach gdzie przeważały w diecie tłuszcze zwierzęce było mniej chorób serca oraz zgonów.

oleje roslinne powoduja choroby
Powszechnie mówi się, że nienasycone kwasy tłuszczowe są zdrowsze niż te nasycone.
Jednak wiele badań wskazuje na to, że oleje roślinne powodują poważne szkody dla zdrowia.
Skład olejów jadalnych jest obcy dla człowieka nie tylko ze względu na sam proces produkcji.
Oleje roślinne zawierają olbrzymie ilości tłuszczów wielonienasyconych, a organizm potrzebuje w większości nasyconych i jedno nasyconych.

dieta niskotluszczowa a otylosc

dieta niskotłuszczowa a otyłość źródło NCBA 

Dlaczego smalec zasługuje na powrót do kuchni

1.

Smalec składa się w większości z nasyconych kwasów tłuszczowych, głownie z jednonasyconego kwasu oleinowego.
Nasycone kwasy tłuszczowe, tak samo jak witaminy są niezbędne do życia (nośnik energii). Ze względu na swoje stabilne właściwości chemiczne są bezpieczne i nie wchodzą w żadne niepożądane i szkodliwe reakcje z innymi elementami komórki. Jeśli wyeliminujemy z naszej diety  naturalne tłuszcze, wykasujemy paliwo dla serca i układu krwionośnego!
Bez dobrego tłuszczu organizm NIE jest fizycznie i biologicznie w stanie przyswoić wielu witamin w tym A, D, E i K , a pełnowartościowy tłuszcz a takim jest smalec potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania wątroby, serca, skóry, układu odpornościowego i układu krążenia.

2.

Smalec jest stabilny termicznie Smalec nie ulega przemianom chemicznym podczas obróbki termicznej, nie utlenia się jak tłuszcze roślinne tworząc wolne rodniki i substancje rakotwórcze. Smalec nie jełczeje, ze względu na pojedyncze wiązania miedzy cząsteczkami węgla. Podwójne wiązania są niestabilne i łatwo ulegają utlenianiu. Najłatwiej to zaobserwować na przykładzie masła. Podobnie jełczeją oleje roślinne, ale często trudno jest poznać po wyglądzie i zapachu. Rafinowane oleje po bardzo długim czasie, kiedy nie nadają się już do użycia zaczynają zmieniać zapach.

smalec

3.

Smalec w przeciwieństwie do olejów roślinnych ma dobrą proporcję kwasów omega 3 do omega 6. Kwasy omega 6 pobudzają organizm do produkcji prostaglandyn prozapalnych , a kwasy omega 3 przeciwzapalnych. Równowaga fizjologiczna organizmu w znacznej mierze zależy od właściwego stosunku kwasów omega 3 i omega 6. Przewaga kwasów omega 6 tworzy ogniska zapalne, między innymi przyczynia się do powstawaniu nowotworów. Więcej na temat  TUTAJ

4.

Smalec jest zdrowy dla serca. Mitem jest że tłuszcze zwierzęce przyczyniają się chorób serca powodując m.in wzrost poziomu cholesterolu . Nasi przodkowie spożywali głownie smalec i masło, a rzadko kto zapadał na choroby sercowo naczyniowe.

 

American Journal of Clinical Nutrition opublikował raport sporządzony na podstawie badania 300.000 przypadków z którego jasno wynika, że nasycone kwasy tłuszczowe nie powodują chorób serca  (1)
Co więcej to dieta niskotłuszczowa  powoduje wzrost trójglicerydów, co jest czynnikiem ryzyka dla chorób serca (2)
Liczne inne  badania wykazały że nie ma żadnych korzyści z diety o niskiej zawartości tłuszczu (3)

Szef Framingham Heart Study tak skomentował wyniki analiz
Okazuje się, że osoby, którzy spożywają najwięcej cholesterolu, najwięcej nasyconych tłuszczów, najwięcej kalorii  są szczuplejsze,  zdrowsze i najbardziej aktywne fizycznie

5.

Mit cholesterolu. Zawartość cholesterolu w smalcu działa ochronnie, zwiększa stężenie HDL oraz zmniejsza udział lipoprotein LDL. Dlatego nie ma co się obawiać jedzenia smalcu, tym bardziej że cholesterol jest wręcz niezbędny do przeżycia. A obniżanie jego poziomu statynami jest szaleństwem.

6.

Smalec jest bogaty w witaminę D
Jest drugim po tranie najbogatszym źródłem witaminy D w żywności – jedna łyżka zawiera 1000 IU tej niezbędnej witaminy, której większości brakuje. I co ważne, dobrze przyswajalnej dzięki obecności tłuszczu. Ale jest pewien haczyk tylko smalec od zwierząt wypasanych na pastwiskach, z dostępem do światła słonecznego. Najlepiej więc zakupić smalec lub tłuszcz do samodzielnego wysmażenia od małego gospodarstwa.

I wreszcie smalec jest tanim, tradycyjnym pokarmem!

 

smalec zdrowy

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

16
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
7 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
ZofiapavPawel MezynskiKasztanIzabela Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
robert
Gość
robert

no tak samlec od swini wypasanej na słoneczku jest good 🙂 najlepiej swina tuczona trawą i miłością 🙂 a zna autorka powiedzenie ze „zobaczysz cos jak świnia niebo”?

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

Trudno podważać fakty naukowe, które mówią za siebie. Każdy sam wybiera drogę do zdrowia wg własnych ocen

Marcin Saldat
Gość

Mocno nietrafiona ta analogia ze świnią i niebem. To powiedzenie nie jest związane z tym, że świnie hoduje się w chlewniach, tylko z możliwościami anatomicznymi tego zwierza.

Eliza
Gość
Eliza

Mój Tato smarował chleb wyłącznie smalcem. Dożył 90 lat w pełni sprawny umysłowo, a fizycznie – nie pamiętam żeby kiedykolwiek chorował, no może przepuklina, smalec na to nie miał wpływu.

Uluza
Gość
Uluza

Mój Tato smarował chleb wyłącznie smalcem. Dożył 46 lat i zmarł na zawał.

Michal
Gość
Michal

Tropem w tej sprawie jest chleb moja droga.

Izabela
Gość
Izabela

Więc dla równowagi… brat mojego dziadka żywił się smalcem i dożył sędziwych 102 urodzin. Jako, że w statystyce odrzuca się skrajne wartości, żadna z tych danych nie ma znaczenia .

Pawel Mezynski
Gość
Pawel Mezynski

Uluza, nie zmyślaj

jan kowalski
Gość
jan kowalski

juz dawno wrocilem do smalcu,olej z oliwek dobry jest do salatek,tak samo jajka sa bardzo zdrowe,mleko od krowy,maslo z krowiego mleka tylko gdzie tego szukac oraz zwyczajna bez gazu woda oczywiscie nie kranowa bo tez i ja zatruli,komu to zalezalo zeby usmiercsc jedzeniem te miliardy ludzi?

dantes
Gość
dantes

Bzdury ,czy nie widzicie w tym PRLu tak samo bylo jak cos trzeba bylo wepchnac ludziom to sie wlasnie tak reklamowalo by sprzedac wiec niech nie opisuja bzdur!!

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

to nie reklama

Grana
Gość
Grana

ale oleje rafinowane są pozbawione witamin i minerałów,a zatem w wyżej wymienionym ich nie ma

sekretyzdrowia
Gość
sekretyzdrowia

widziałcomment image

Kasztan
Gość
Kasztan

Dodatkowo smalec to jeden z najlepszych tłuszczów do smażenia, bo ma bardzo wysoką temperaturę dymienia.

pav
Gość
pav

nie da sie tym wszystkim „vege” przemowic do rozsadku. naogladali sie w tvn’ie bzdur i wciskaja innym niezdrowe jedzenie. herodot juz 2500 lat temu pisal o dlugosci zycia etiopow, 120 lat i czesto ten wiek przekraczali, jedli tylko mieso i pili mleko plus wszystko, co od mleka pochodzi, sery itp. od tlustego nie ma mozliwosci tez przytyc, nie ma takiej opcji, tyje sie tylko i wylacznie od weglowodanow. niezbedne nam sa tluszcze i bialka ale weglowodany? wcale. w usa sprawdzali u sportowcow jedzenie ketogenne, czyli zero weglowodanow, zero warzyw i owocow. kolesie biegli 24 godziny nonstop przebiegajac 275 kilometrow! taki… Czytaj więcej »

Zofia
Gość
Zofia

Chciałbyś całe życie mieszkać (bez możliwości upuszczania domu…) w mieszkaniu takim, że mieścisz się tylko leżąc bez ruchu? A nie, przepraszam – raz opuszczasz, ostatni raz… Zanim Cię dowiozą do „kresu” jesteś bity, popychany, kopany, dźgany. Kres jest już miły :-). Nie żyjesz po prostu. Stanowisz od teraz (po przeróbce) wspaniałe pożywienie. Strach, ból, cierpienie przez całe życie – to taki dodatek do pysznych kąsków czy smalczyku biesiadników. Jedzonko jest wtedy bardziej pikantne. A teraz dodatek: Przekroczyłam 70 wiosen. Na nic nie choruję. Jeżdżę w maratonach rowerowych (cross). Nie raz „objeżdżam” młodych 30 letnich mężczyzn i dziewczyny. Oczywiście, że znakomita… Czytaj więcej »

REKLAMA
%d bloggers like this: