Artykuły Sponsorowane

Żylaki – jak powstają i jak się ich pozbyć?

 

Ciężkie, obolałe i nabrzmiałe nogi towarzyszą Ci na co dzień, a jednorazowa kąpiel w gorącej wodzie czy wyjście do sauny wzmaga opuchliznę? Czujesz, szczególnie wieczorami, że Twoje nogi do niczego się nie nadają i nawet leżenie sprawia uczucie ciężkości?

Uważaj! Możesz być zagrożony żylakami!

Żylaki kończyn dolnych to jedno z najczęstszych schorzeń wśród Polek i Polaków. Nadmiernie stojący lub siedzący tryb pracy, brak ruchu i aktywności fizycznej, słaba dieta, palenie papierosów, chodzenie w butach na wysokich obcasach, otyłość, noszenie obcisłych spodni, rajstop czy skarpet – to tylko niektóre z czynników, które mogą pomóc żylakom powstać i się rozrosnąć. Głównie jednak predyspozycje każdego z nas do posiadania tych widocznych przez skórę żył uwarunkowane są genetycznie i czasem jedynie przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia może uchronić nas przed żylakami lub po prostu zmniejszyć ich ekspansję.żylaki

Żylaki kończyn dolnych to bez wątpienia temat warty poruszenia. Dotyczy przecież tak wielu z nas. Co warto o nim wiedzieć? I w jaki sposób leczyć żylaki?

Profesjonalnym leczeniem żylaków zajmuje się między innymi Klinika Ambroziak: https://www.klinikaambroziak.pl/

żylaki leczenie (2)

  1. Jak we własnym zakresie możemy sobie pomóc?

Kiedy żylaki jeszcze się nie pojawiły, a na naszej skórze widać jedynie delikatne prześwity żylne (tak zwane „pajączki”) lub studium żylaków jest jeszcze bardzo wczesne, możemy starać się uratować sytuację i zatrzymać postępowanie schorzenia. Okazuje się, że mamy wiele możliwości, by we własnym zakresie zadbać o nasze nogi.

Po pierwsze – kiedy zauważymy u siebie skłonność do powstania żylaków, koniecznie zrzućmy zbędne kilogramy i ograniczmy palenie papierosów. Może to być dość trudne, ale na pewno w przyszłości się opłaci (i to nie tylko w kontekście naszych nóg). Powinniśmy również unikać nadmiernego siedzenia w ciągu dnia czy stania. Bywa jednak tak, że nasza praca nie pozwala nam na siadanie czy wstawanie. Wtedy powinniśmy od czasu do czasu wykonywać proste ćwiczenia. Na przykład – gdy stoimy, warto przenosić ciężar z jednej nogi na drugą. Kiedy siedzimy jednak – wykonujmy ćwiczenia palcami u stóp (kręćmy nimi oraz całymi stopami). Warto pamiętać, żeby siedząc – nie zakładać nogi na nogę. Trzeba wiedzieć również, że opuchliźnie przy żylakach sprzyja gorąca woda. Dlatego prysznice lub kąpiele, które bierzemy, powinny odbywać się w wodzie naprzemiennie ciepłej i zimnej lub po prostu letniej. Dużo ćwiczmy i ruszajmy się. Kupmy rower i jedźmy nim do pracy.

żylaki leczenie (1)

 

  1. A co, jeśli te sposoby już nie działają?

Może okazać się, że nasze starania i wysiłki nie przynoszą żadnych efektów. Wtedy pozostaje nam już tylko chirurgia naczyniowa. Operacje na żylaki są częstymi operacjami i nie powinniśmy się ich bać. Codziennie wielu ludzi na całym świecie się im poddaje. Warto jednak zastanowić się, czy nie lepiej byłoby udać się do prywatnej kliniki, w której zabieg zostanie na nas wykonany w krótkim czasie i przy użyciu najnowocześniejszych sprzętów. Mowa tu głównie o termoablacji radiowej, która w ostatnich czasach stała się metodą wiodącą w tej dziedzinie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments