Artykuł sponsorowany

6 sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy

6_sposobow_na_zmniejszenie_ryzyka_wystapienia_cukrzycy

Pierwsza niezakaźna epidemia na świecie – tak specjaliści mówią o cukrzycy, na którą choruje już przeszło 420 mln osób na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku to schorzenie będzie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów. Właśnie dlatego warto odpowiednio wcześnie podjąć właściwe kroki i postawić na profilaktykę, która ratuje życie.

6_sposobow_na_zmniejszenie_ryzyka_wystapienia_cukrzycy

Spożywanie zdrowych produktów

Choć dla wielu osób hasło „zdrowa dieta” może wydawać się już zbyt ogólnikowe, prawidłowo dobrany sposób odżywiania naprawdę przyczynia się do zachowania zdrowia – dzięki niemu dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i „wyposażamy go” w naturalną tarczę ochronną. W przypadku profilaktyki cukrzycowej jadłospis również ma niebagatelne znaczenie – co więc powinno znaleźć się w menu? Między innymi:

  • Będące źródłem węglowodanów złożonych pełnoziarniste pieczywo i kasze (pęczak, amarantus).
  • Surowe owoce i warzywa – na przykład jabłka, brzoskwinie, jagody.
  • Zielone warzywa liściaste takie jak szpinak, rukola.
  • Rośliny strączkowe, między innymi groszek, fasola, soczewica.
  • Zawierająca dużo błonnika owsianka.
  • Mający pozytywny wpływ na poziom cukru imbir.

Unikanie niezalecanego jedzenia

Aby skutecznie zapobiegać cukrzycy nie wystarczy jednak dodać do swojego jadłospisu konkretnych produktów. Równie ważne jest wyeliminowanie złych nawyków żywieniowych, a po jakimś czasie przestaniemy „odruchowo” sięgać po produkty, które z punktu widzenia profilaktyki cukrzycowej nie są wartościowe. Czego więc należy unikać?

  • Nadmiaru białego pieczywa.
  • Rozgotowanych kasz, ryżu, warzyw.
  • Słodyczy, takich jak mleczna czekolada oraz dżemy i konfitury.

Regularna aktywność fizyczna

Naukowcy już od dawna informują, że systematyczna aktywność fizyczna w znacznym stopniu przyczynia się do zapobiegania wielu chorobom. Nie inaczej jest w przypadku cukrzycy – nawet zmiana drobnych nawyków może dać satysfakcjonujące efekty. Warto podkreślić, że ruch oraz ćwiczenia pomagają dotlenić organizm i wspomagają krążenie krwi, a najlepiej sprawdzą się aktywności takie jak bieganie, dynamiczny marsz, pływanie, jazda na rowerze.

Wyeliminowanie złych nawyków

Nie od dziś wiadomo, że używki mają niezwykle negatywne działanie na kondycję całego organizmu – wpływają bowiem na rozwój wielu schorzeń, w tym cukrzycy. Specjaliści zaznaczają, że nawet jeden wypalony papieros podnosi poziom cukru we krwi i może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych, które zaburzają metabolizm glukozy. Z kolei alkohol „utrudnia” wątrobie prawidłową pracę, a tym samym organ niezbyt dobrze radzi sobie z regulacją poziomu cukru.

Przeprowadzanie badań kontrolnych

Aby uniknąć cukrzycy i związanych z nią powikłań (więcej na ich temat możesz przeczytać tutaj  https://www.affidea.pl/aktualności/blog/dieta-cukrzycowa-i-jej-wpływ-na-leczenie/) nie należy pomijać badań kontrolnych. Profilaktyczna diagnostyka odgrywa niezwykle ważną rolę i niejednokrotnie ratuje przed rozwojem groźnych schorzeń. Badania w kierunku cukrzycy, raz na 3 lata, powinny przeprowadzać przede wszystkim osoby po 45 roku życia – do tego typu diagnostyki zalicza się pomiar glikemii (zarówno na czczo, jak i w teście doustnym tolerancji glukozy), a także pomiary hemoglobiny glikowanej.

Samoobserwacja ciała

Obok wymienionych sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy nie można nie wyróżnić samoobserwacji ciała, będącej jedną z kluczowych form zapobiegania temu schorzeniu. Samodzielne i systematyczne przeprowadzanie takich kontroli pozwala na szybką reakcję w przypadku odnotowania niepokojących objawów. Do symptomów, które powinny wzbudzić naszą czujność, należą między innymi: wzmożony apetyt towarzyszący jednoczesnemu spadkowi masy, sucha i swędząca skóra, przewlekłe zmęczenie, silne pragnienie czy problemy z koncentracją i „zebraniem myśli”. W przypadku zaobserwowania tych objawów trzeba niezwłocznie udać się do specjalisty, który pogłębi diagnostykę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
4 lat temu

Przy tzw. problemach z cukrem zwróciłabym uwagę na kondycję naszych nadnerczy. Do najczęstszych objawów zmęczenia nadnerczy zaliczamy oczywiście zmęczenie, częste infekcje, wahania poziomu cukru we krwi,alergie,problemy z ciśnieniem. Aktywność fizyczna jako remedium na te problemy jest ok. pod warunkiem, ze trening będzie się odbywał rano bądź we wczesnych godzinach przedpołudniowych, kiedy poziom kortyzolu ma być naturalne wysoki.Po południu czy wieczorem trening (podnoszący poziom kortyzolu) tylko zaburzy nasz dobowy rytm.JB