Artykuł partnera

Angina – kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Angina to choroba zakaźna, która szczególnie często atakuje dzieci, ale narażeni są na nią również dorośli. Choć niektóre jej objawy mogą wyglądać podobnie jak w przypadku przeziębienia, to w praktyce dolegliwości towarzyszące anginie są zdecydowanie bardziej uciążliwe, a jej lekceważenie może doprowadzić do poważnych komplikacji. Czy angina w każdym przypadku wymaga wizyty u lekarza?

Angina – jak ją rozpoznać?

Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Choć początkowo może ci się wydawać, że zmagasz się z niegroźną infekcją, to dolegliwości szybko mogą narastać i stawać się coraz bardziej uciążliwe. Pierwszymi objawami infekcji są intensywny ból gardła i gorączka. To, czy będziesz w stanie samodzielnie poradzić sobie z chorobą, czy jednak konieczna będzie konsultacja z lekarzem, zależy m.in. od rodzaju infekcji. Angina może być bakteryjna, wirusowa i grzybicza.

Jeśli mamy do czynienia z anginą bakteryjną, to najczęściej odpowiada za nią paciorkowiec beta‑hemolizujący grupy A. Choroba rozwija się bardzo szybko, a dolegliwości z nią związane od samego początku są szczególnie dokuczliwe. Infekcji mogą towarzyszyć dreszcze, wysoka gorączka, silny ból gardła, ból głowy, powiększone i bolesne węzły chłonne podżuchwowe, a czasami również nudności i wymioty. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci antybiotykoterapię.

Angina wirusowa nie rozwija się tak nagle, jak bakteryjna – jej początkowe objawy możesz pomylić z przeziębieniem. Jednak w przypadku anginy migdałki stają się opuchnięte i zaczerwienione. Innymi objawami będą: katar, silny ból gardła, bóle mięśni, stawów czy zapalenie spojówek. W tym przypadku zastosowanie antybiotyków nie przyniesie żadnego efektu – musisz postawić na leki, które spowodują, że dolegliwości towarzyszące chorobie będą mniej uciążliwe. Ulgę mogą przynieść leki na ból gardła, przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe. Czy w przypadku anginy wirusowej również powinieneś udać się do lekarza? Tak, o ile objawy choroby nie ustępują, a przeciwnie – będziesz się czuć coraz gorzej. Lekarz oceni, w jakim stanie jest organizm, być może zaleci wykonanie badań i zaproponuje leczenie inne niż dotychczas. Angina wirusowa jest najczęściej występującym rodzajem anginy – w zależności od źródeł, stanowi ona od 60 do 90 proc. zakażeń, natomiast udział infekcji bakteryjnych jest określany na poziomie od 10 do 30 proc. Jeszcze rzadziej występuje angina grzybicza.

Sposoby na anginę

Jeśli dopadła cię angina, to przede wszystkim nie idź do pracy czy szkoły. Musisz zregenerować siły, a ponadto, wychodząc do miejsc publicznych, łatwo zarazisz inne osoby. Obciążając organizm, możesz doprowadzić do powikłań. Wietrz pomieszczenia, w których przebywasz i utrzymuj w nich temperaturę na poziomie 21–22 stopni Celsjusza w dzień i 19–20 stopni w nocy. Dużo odpoczywaj i wysypiaj się. Dodatkowo możesz:

  • Pić ciepłe mleko z dodatkiem miodu lub mleko z masłem i miodem – mikstura ta uśmierzy ból gardła.
  • Zrobić płukankę z szałwii lub rumianku – zioła te łagodzą stan zapalny gardła.
  • Wspierać układ odpornościowy za pomocą leków zawierających wodny wyciąg z aloesu drzewiastego, pelargonię afrykańską lub jeżówkę purpurową.

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments