Apteka w twojej kuchni, Porady, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zdrowie na talerzu, Zioła

Babka jajowata na zaparcia, nieszczelne jelita, odchudzanie

Plantago ovata babka jajowata

Babka jajowata [Plantago ovata] od wieków znana jest jako środek nawilżający, dający „poślizg”, smarowanie.

Nasiona babki jako środek likwidujący były przez starożytnych Arabów i Persów. Wykorzystywała je Ajurweda i TMC. W Europie popularność zyskały w XV wieku. Do dziś w niektórych krajach są powszechnie stosowanym lekiem śluzowym.

Babka jajowata

Jest rośliną jednoroczną z rodziny babkowatych. Wyrasta ponad 30 cm wysokości. Liście mają lancetowaty kształt, kwiatostany w kształcie jajowatego kłosa. Owocem jest torebka zawierająca nasiona. Malutkie nasionka o czółenkowatym kształcie wydają się różowawe. Ich łuski są białe, środek czerwonawy.

jak wygląda babka jajowata psyllium

Po zebraniu roślinę się młóci, nasiona suszy się w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Dziko rośnie w Azji, rejonie śródziemnomorskim, można uprawiać w Polsce.

Babka jajowata na zaparcia

Łuski nasion babki jajowatej zawierają ogromne ilości śluzów i rozpuszczalny błonnik, który wchłania wodę i kilkakrotnie zwiększa objętość. Po spożyciu z dużą ilością płynów pęcznieje  dając uczucie sytości. Tym samym zmniejsza apetyt i może pomóc w utracie wagi.

babka jajowata nasiona babki, łuski

Śliska masa działa jak miotła, oczyszczając przewód pokarmowy. Napęczniałe nasionka stymulują okrężnicę, działają jako środek poślizgowy, zmiękczający stolec. Babka jajowata jest bezpiecznym, delikatnym środkiem ułatwiającym wypróżnienie, pod warunkiem, że jest przyjmowana z dużą ilością wody. Bez dobrego nawilżenia nasili zaparcia.

Stosuje się przy suchości, niedostatecznym nawilżeniu, nie pomoże gdy przyczyną zaparć są leniwe jelita. Tu lepszy skutek przyniosą zioła o ostrym, aromatycznym smaku.

Działanie lecznicze babki jajowatej

Babka jajowata energetycznie należy do kategorii ziół o słodkim, śluzowatym smaku. Właściwości chłodzące, nawilżające, powlekające, odżywcze, łagodzące podrażnienia. Przeciwne działanie mają zioła o pikantnym aromatycznym smaku.

Babka jajowata na zaparcia, nieszczelne jelita, odchudzanie

Oprócz łagodzenia zaparć, radzi sobie z biegunkami u pacjentów karmionych dożylnie. Normalizuje pracę jelit, odżywia florę bakteryjną, jest swego rodzaju probiotykiem.

Babka jajowata właściwości

Nasiona babki jajowatej zawierają ok 30% śluzów, kwas linolowy, błonnik psyllium i obecną w łuskach albuminę. Rozpuszczalny błonnik wchłania wodę i zwiększa kilkakrotnie objętość. Po spożyciu z dużą ilością płynów nasiona pęcznieją w żołądku, dając uczucie sytości. Tym samym zmniejszają apetyt i mogą pomóc w utracie wagi.

Śliska masa działa jak miotła, oczyszczając przewód pokarmowy. Napęczniałe nasionka stymulują okrężnicę, działają jako środek poślizgowy, zmiękczający stolec.

Plantago ovata babka jajowata

Babka jajowata jest bezpiecznym, delikatnym środkiem ułatwiającym wypróżnienie, pod warunkiem że jest przyjmowana z dużą ilością wody. Bez dobrego nawilżenia nasili zaparcia i może doprowadzić do niedrożności jelit. Oprócz łagodzenia zaparć, radzi sobie z biegunkami u pacjentów karmionych dożylnie.

  • Babka jajowata reguluje trawienie, przyspiesza przemianę materii.
  • Syci, zmniejsza uczucie głodu.
  • Pomaga oczyszczać organizm z toksycznych związków.
  • Ogranicza wchłanialność tłuszczów.
  • Zapobiega skokom insuliny. Wskazana przy cukrzycy, insulinooprności i dietach odchudzających.
  • Powleka warstwą śluzu błony śluzowe, działa ochronnie na żołądek i jelita. .

Wykorzystuje się w zaparciach spowodowanym suchością błon śluzowych. Podrażnienie tkanek, stany zapalnych żołądka i jelit, choroba wrzodowej. Zespół jelita jelita drażliwego – łagodzi podrażnienia i działa ochronnie Stosuje się przy dysbakteriozie, niedożywieniu, kwaśnym odbijaniu, zgadze.  By ułatwić wypróżnienia przy hemoroidach, szczelinach odbytu.

Babka jajowata przepisy

Nasiona babki są dosyć mdłe, bez smaku. Można je dodawać do potraw jako zagęstnik, zup mlecznych owsianek, koktajlów, jogurtów, deserów, wypieków.

Babka jajowata na zaparcia 

W szklance ciepłego mleka rozpuszcza się 2 łyżeczki białych łusek babki jajowatej. Dodaje dwie łyżeczki słodkiego oleju migdałowego i wypija ciepłe. Pomaga w przewlekłych, uporczywych zaparciach.

psyllium łuska babki jajowatej

Przy bólach jelitowych z zaparciami 
Z łyżeczki rumianku zaparzyć herbatkę. Po przestudzeniu dodać łyżeczkę nasion babki jajowatej.  Wymieszać, można odczekać aż trochę napęcznieje, ale nie za długo bo się zrobi nieapetyczna galaretowata masa. Napar pije się rano i wieczorem.  Działa przeciwzapalnie, rozkurczowo i łagodnie przeczyszczająco. Bezpieczny dla małych dzieci, kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku.

Babka z hibiskusem
Zaparzyć herbatkę z hibiskusa. Po przestudzeniu dodać łyżeczkę nasion babki jajowatej. Dobrze wymieszać.  Kwiaty hibiskusa dodają przyjemnego smaku.  Pomagają usuwać nadmiar ciepła we krwi. Uspokajają przegrzany żołądek, wątrobę, usuwają gorącą żółć z pęcherzyka żółciowego. Herbatkę stosuje się przy zaparciach, słabym metabolizmie i czynnościach wątroby.

Przy nieszczelnych jelitach lub owrzodzeniach przewodu pokarmowego stosuje się nasiona babki jajowatej z lukrecją gładką.

Błonnik witalny
Mieszamy babkę jajowatą 20-30% z nasionami babki płesznik 80-70%.
Błonnik witalny jest środkiem łagodnie przeczyszczającym. Pobudzając perystaltykę, wspomaga odchudzanie, reguluje trawienie. Stosuje się 3 łyżeczki dziennie rozpuszczone w wodzie. Należy pić dużo wody.

Zewnętrznie 
Papkę z nasion stosuje się przy chorobach skóry z uczuciem pieczenia. Na włosy do nawilżenia, wzmocnienia.

Przeciwwskazania
Babka jajowata ze względu na chłodzącą naturę może nasilać zimne bóle stawów. Nie powinno się długo stosować, by nie rozleniwiać jelit. Sposoby na uporczywe zaparcia i trening brzucha TU.

4 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
2 lat temu

Czy lepiej stosować całe nasiona babki jajowatej niż samą łupinę? Pracuję w sklepie zielarskim i klienci proszą zazwyczaj o łupinę, ale może nasiona byłyby lepsze dla jelit? Chodzi mi o to, by nie uszkodzić flory. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam