Porady

Bakterie, wirusy a może grzyby? Sprawdź co może się dziać z twoim uchem

Bakterie, wirusy a może grzyby? Sprawdź co może się dziać z twoim uchem

Ucho jest bardzo wrażliwym narządem, narażonym bezpośrednio na wiele czynników chorobotwórczych. Zła pielęgnacja i brak dbałości o dokładne ich suszenie może prowadzić do wielu przykrych chorób. W artykule przedstawimy objawy najpopularniejszych chorób uszu i metody radzenia sobie z nimi.

Bakterie, wirusy a może grzyby? Sprawdź co może się dziać z twoim uchem

Od gardła i zatok jest blisko do ucha

Myśląc o infekcjach narządu słuchu, najczęściej przychodzi nam do głowy zapalenie ucha środkowego. Często idzie ono w parze z chorobami górnych dróg oddechowych. W czasie ich trwania, drobnoustroje mogą łatwo się przemieszczać wywołując to schorzenie. Zainfekowane mogą zostać błona śluzowa oraz inne elementy ucha środkowego, a w jamie bębenkowej może pojawić się ropna wydzielina. To schorzenie rozwija się nagle. Bardzo często jego przyczyna jest mieszana, to znaczy że powodują je zarówno bakterie takie jak np. H. influenza czy M. catarrhalis wraz z wirusami np. grypy A bądź RSV. Do najczęstszych objawów należą: silny, pulsujący ból ucha, uczucie pełności lub zatkania, gorączka i pogorszenie jakości słyszenia. W niektórych przypadkach może też pojawić się wysięk.

Dokładne wycieranie uszu to podstawa

Kolejną przypadłością, która może spotkać nasz narząd słuchu jest zapalenie ucha zewnętrznego, znane powszechnie jako ucho pływaka. Jak sama nazwa wskazuje choroba ta lubi atakować osoby spędzające dużo czasu w wodzie, dlatego bardzo ważne jest aby dokładnie wycierać uszy po każdej kąpieli czy wizycie na basenie. Wilgoć zalegająca w przewodzie słuchowym tworzy doskonałe środowisko do rozwoju takich patogenów jak: pałeczka ropy błękitnej, gronkowiec złocisty, czy grzyby z rodzaju Candida. Najpopularniejsze objawy choroby to kłujący ból – często promieniujący aż do żuchwy, świąd oraz uczucie zatkania ucha i niedosłuch.

Koniecznie zgłoś się do lekarza

Leczenie zarówno zapalenia ucha zewnętrznego jak i środkowego nie zawsze musi się skończyć podawaniem antybiotyku, jednak w każdym przypadku warto udać się na konsultacje lekarską. Ważne jest również przestrzeganie kilku zasad, które uniemożliwią dalszy rozwój infekcji i poprawią nasz komfort. W trakcie choroby należy regularnie czyścić przewód słuchowy używając do tego specjalnych kropli zaleconych przez lekarza. Należy unikać moczenia leczonych części ciała, przebywać w cieple i chronić je przed przewianiem. Stosowanie ciepłych okładów i leków przeciwbólowych może znacznie zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments