Chodzenie boso to znakomita terapia – zrzuć buty dla zdrowia

Chodzenie boso należy do najprzyjemniejszych terapii leczniczych.

Ziemskie pole magnetyczne ziemi ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Powierzchnia Ziemi posiada nieograniczone i stale odnawiane zasoby bezwzględnie nam potrzebnych wolnych lub ruchomych elektronów.

Ludzkie ciało i wszystko co żyje, jest nierozerwalnie związane z prądem elektrycznym, jonami o ładunkach dodatnich, ujemnych i polem elektromagnetycznym. Praca organów jest elektrycznie zasilana z układu nerwowego i sterowana przez chemiczne neuroprzekaźniki.

Coraz więcej badań potwierdza, że ujemny potencjał Ziemi wytwarza stabilne wewnętrzne środowisko bioelektryczne dla normalnego funkcjonowania wszystkich układów organizmu na boso bez butów

Wśród wszystkich ssaków żyjących tylko człowiek chodzi na dwóch nogach. Nie przypadkowo, bo organizm ludzki jest jak bateria o przeciwnych biegunach. Po jednej stronie wytwarza potencjał dodatni, po drugiej ujemny. Z energią ziemi i jej polem elektromagnetycznym łączymy się poprzez stopy.

 

Energia ziemi

Przez większość historii ludzie chodzili głównie boso lub w skórzanym obuwiu. Spali na ziemi lub na skórach. Poprzez bezpośredni kontakt z ziemią lub przez zwilżone potem skóry zwierzęce w obuwiu lub matach do spania, duże ilości wolnych elektronów mogły przeniknąć do ciała. Dzięki temu każda część ludzkiego ciała mogła się zrównoważyć się z potencjałem elektrycznym Ziemi. A w efekcie stabilizując środowisko elektryczne wszystkich narządów, tkanek i komórek.

Wraz z rozwojem nowych technologii zmniejszył się kontakt człowieka z ładunkami elektrycznymi ziemi. Odizolowaliśmy się asfaltem, betonem, obuwiem na gumowych podeszwach. Na co dzień otoczeni elektroniką, tkaninami i tworzywami sztucznymi jesteśmy nieustannie naładowani dodatnio.

Dla istot żywych jest to zabójcze. Badania sugerują, że odizolowanie może być głównym czynnikiem przyczyniającym się do dysfunkcji fizjologicznych i złego samopoczucia. [1]

Za życie w cywilizacyjnym komforcie płacimy zaburzeniami na poziomie fizycznym i psychicznym:

 • rozregulowaniem rytmu biologicznego
 • zaburzeniami wydzielania kortyzolu
 • nerwicami, bezsennością
 • przewlekłymi stanami zapalnymi
 • chorobami z autoagresji
 • utratą sił, energii witalnej
 • napięciami mięśni, kości, bólami głowy
 • chorobami przewlekłymi i przedwczesnym starzeniem

Na szczęście ziemia gromadzi na swojej powierzchni ujemny ładunek elektryczny. Poprzez bezpośredni kontakt stóp z ziemią przejmujemy elektrony równoważąc ładunki w ciele.

chodzenie boso korzyści uziemianie

Hipokrates już 4 wieki temu powiedział „najlepsze obuwie to jego brak”

Chodzenie boso po trawie, ściółce leśnej, piasku, kamieniach jest doskonałą darmową terapią. W sensie dosłownym ładuje nasze akumulatory. Poprzez gołe stopy osiągamy naturalny, najbardziej  korzystny potencjał elektromagnetyczny.

Chodzenie boso dla zdrowia

Uziemienie

Uziemiamy się poprzez bezpośredni kontakt podeszwy stóp z ziemią. Wymieniamy ładunki elektryczne i łączymy się z częstotliwościami ziemi. Rozładowujemy ciało z nadmiaru ładunków dodatnich. Powstają korzystne zmiany elektrofizjologiczne i organizm zaczyna się regenerować.

 • Ujemne naładowane elektrony pochłaniają wolne rodniki
 • Regulują się pracę serca i układu krążenia
 • Spada produkcja kortyzolu, układ nerwowy wycisza
 • Poprawia się jakość krwi, organizm się dotlenia
 • Zmniejszają stany zapalne, organizm stymuluje  do samonaprawy
 • Zasila w energię, pobudza, dodaje sił

Wystarczy 10-20 minutowy spacer na bosaka by nastąpiła wymiana ładunków. Im częściej i dłużej będziemy chodzić na boso, tym więcej energii życiowej otrzymamy.

boso po mokrej ziemi

Najszybciej wymiana ładunków następuje na mokrym, wilgotnym podłożu.

Masaż receptorów na stopach

Na stopach mamy 72 tysiące zakończeń nerwowych. Chodzenie boso to masaż stóp stymulujący pracę organów wewnętrznych. Podczas chodzenia po nierównych powierzchniach silny nacisk na receptory wzbudza pobudza procesy naprawcze w całym ciele.

Hartownie

Chodzenie boso hartuje i ogólnie wzmacnia. Ks. Kneipp chodzenie boso zaliczał do najdoskonalszych sposobów hartujących organizm. Brodzenie w strumyku, chodzenie  po mokrej trawie, ziemi  to przyjemność i trening systemu odpornościowego.  Często widzimy na ulicach żebrzące rumuńskie dzieci. Lekko ubrane, na bosaka w deszcz  czasem mróz. Nawet jak wszyscy kichają nie dotyka je grypa i przeziębienie.

Wzmocnienie stóp i kostek

Obuwie wiąże stopy i dolne mięśnie, uniemożliwia prawidłowe zginanie palców co powoduje zmiany morfologiczne. Chodzenie boso nie ogranicza stóp, pozwala poruszać się w sposób naturalny. Aktywuje połączenia między stopami i mózgiem co zwiększa poczucie równowagi i świadomość. Chodzenie po piasku ściera zrogowaciały naskórek.

chodzenie boso dla zdrowia

Prawidłowa postawa

Chodzenie boso wspomaga kręgosłup. Obcasy, gumowe podeszwy i amortyzacja w butach zniekształcają naszą postawę. Chodzenie boso wymusza prawidłową postawę. Wzmacnia kręgosłup, mięśnie, stawy, redukuje bóle.

Relaks na boso

Samo samo zdjęcie obuwia i zanurzenie stóp w piasku lub miękkich źdźbłach trawy to niemal euforyczne doświadczenie. Ciało i umysł spowalniają, doświadczamy bycia tu i teraz. Chodzenie boso rozładowuje napięcie przywraca równowagę elektromagnetyczną, pobudza wydzielanie endorfin. Wymiernie pomaga przy nerwicach, depresji, problemach emocjonalnych. Pomaga w bezsenności, bólach głowy, napięciach w ciele.  Będąc w lesie połączmy chodzenie boso z przytulaniem się do drzew.

Związek  z naturą

Chodzenie boso wzmacnia połączenie z Matką Ziemią. Przypomina, że jesteśmy częścią tej planety, która nas żywi i utrzymuje przy życiu. Na boso pobieramy przez stopy energię ziemi razem z informacjami środowiskowymi. Podwyższamy poczucie świadomości, czujemy się wolni i zaczynamy stąpać mocno po ziemi. Bez kontaktu z ziemią i jej polem informacyjnym nie wiemy kim jesteśmy, nie umiemy się konfrontować z realiami życia, codziennością. Mamy problem ze złapaniem równowagi dosłownie i życiowo.

Chodzenie boso leczy

Chodzenie na boso przynosi długą listę korzyści dla zdrowia. Potwierdzają to badania kliniczne. [1]

 • Łagodzi objawy przewlekłych chorób neurodegeneracyjnych
 • Obniża ciśnienie krwi
 • Łagodzi migreny,
 • Poprawia krążenie.
 • Zmniejsza ryzyko chorób serca, udarów mózgu
 • Jest doskonałą profilaktyką bólów w plecach, krzyża, ramionach i mięśniach nóg
 • Dłuższe spacerowanie na boso zmniejsza nadmierny apetyt i wspomaga odchudzanie.

Nic dziwnego, przecież energię czerpiemy też z ziemi i słońca. Małe dzieci instynktownie zdejmują podczas zabawy buty i skarpetki. Bierzmy z nich przykład, dajmy stopom poodpychać i pozwólmy sobie na kontakt z energią Ziemi.

4.8 26 votes
Article Rating

Możesz również polubić…

Produkty polecane dla Ciebie

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jurek
Jurek
3 lat temu

Sama prawda i tylko prawda , lecz ludzie zagubieni w pogoni za …. nie są w stanie zrozumieć , że to za czym gonią jest tak blisko , bo zatracili instynkt samozachowawczy w samoupodleniu , do tego robią mobing w pracy bliskim . zn. nie szanują innych i przedewszystkim samych siebie .

Joanna
Joanna
2 lat temu
Reply to  Jurek

Zostawilam takich ludzi i żyję w lesie ?

bob
bob
1 rok temu
Reply to  Jurek

CO MA MOBBING W PRACY DO NOSZENIA BUTÓW. Nie wydaje mi się, że jak pochodzisz sobie bez butów godzinę dziennie to przestaniesz robić mobbing w pracy. Piszesz o tym, że ludzie są zagubieni i dlatego noszą buty. Z tego co wyczytałem w badaniach to chodzenie bez obuwia faktycznie może pomóc twojemu zdrowiu (chociaż nie w aż tak dużym stopniu), ALE większość osób o tym nawet nie słyszała. A jeśli ktoś o tym słyszał ale uważa to za głupotę to pokaż mu BADANIA NAUKOWE. Narzekanie na to jak to inni ludzie są głupi a ty mądry nic nie da.

Last edited 1 rok temu by bob
William
William
3 lat temu

¿¿¿…Hipokrates już 4 wieki…???

Karolina
Karolina
2 lat temu
Reply to  William

autor zapomniał 4 wieki p.n.e

Joanna
Joanna
2 lat temu
Reply to  William

pne miało być zapewne

Joanna
Joanna
2 lat temu

Wspaniały tekst ?

bob
bob
1 rok temu
Reply to  Joanna

nie?

Jakub
Jakub
1 rok temu

Zaistniała pomyłka. Hipokrates żył w IV w p.n.e, więc nie mógł powiedzieć tego 4 wieki temu 🙂

%d bloggers like this: