Artykuły Sponsorowane

Co czyni łóżko wygodnym? Stelaż i materac!

mis-na-materacuJeśli jesteś na etapie odnowy własnej sypialni lub urządzania gniazdka w nowo kupionym mieszkaniu, z pewnością wiele myśli zaprząta ci… łóżko. W końcu to tam spędzasz połowę życia; nocny wypoczynek wpływa zaś na godziny aktywności. Co jednak powinno być priorytetem przy wyborze wygodnego łóżka? Ukazuje się, że niekoniecznie cena.

Kupno łóżka – kilka praktycznych porad

Tak naprawdę, w przypadku łóżka najczęściej zwracamy uwagę na materac. Oczywiście nie bez powodu (o tym za chwilę), jednak wbrew pozorom, nie jest to jedyna część mebla istotna dla jakości naszego wypoczynku. Oprócz materaca, warto zwrócić uwagę na stelaż i ramę. Dobrze wykonane łóżko może nam posłużyć kilkanaście do nawet kilkudziesięciu lat! A zatem warto dopasować je nie tylko do własnej osoby, ale i do… wielkości sypialni. To aspekt, o którym niestety bardzo często zapominamy. Zbyt duże łóżko będzie zagracać pomieszczenie; zbyt małe sprawi, że pokój będzie zimny i nieprzytulny. Duże łóżko to oczywiście większy komfort nocnego wypoczynku: za optymalny uważa się mebel o 10-15 cm dłuższy od wzrostu użytkownika. Jeżeli w łóżku śpią dwie osoby, ważna jest również szerokość: powinniśmy móc leżeć obok partnera z rękami założonymi za głową i nie dotykać się przy tym łokciami. Dzięki temu, zapewniamy sobie komfort spania w każdej pozycji. No i wysokość łóżka: powinna umożliwiać wygodne siedzenie podczas wstawania. To także ważny czynnik poprawiający komfort użytkowania mebla.

Stelaże do łóżka – mnogość wyboru

Stelaż to jedna z najważniejszych części łóżka, warunkująca wygodę korzystania z niego. Bez stelaża rama łóżka nie spełnia swojej funkcji prawidłowo. Mamy wiele różnych opcji wyboru stelaża (przykłady i ceny możesz zobaczyć na stronach producenta Tempur https://pl.tempur.com/stelaze-i-lozka/). Podstawowym podziałem jest rozróżnienie na stelaże nieregulowane, regulowane ręcznie i regulowane elektrycznie. Stelaż wykonany jest z drewnianych, wygiętych z specjalny sposób listewek. Szczególnym uznaniem cieszy się drewno bukowe, odporne i wytrzymałe na odkształcenia; jednak popularne są również stelaże z drewna sosnowego czy brzozowego. Te pierwsze są z reguły najtańsze i i twarde, nadają się przede wszystkim do materacy bonnelowych. Porządny materac i podwójne łóżko wymagają raczej wspomnianego stelaża bukowego.

Czym różnią się stelaże?

Warto pamiętać, że stelaż nieregulowany jest zwijany, natomiast stelaże regulowane instaluje się w ramie łóżka na stałe. Ręcznie regulowane stelaże umożliwiają wygodną i dopasowaną indywidualnie pozycję; najczęściej łączy się je z materacami piankowymi lub lateksowymi. Nie nadają się natomiast do materacy sprężystych, niedających się zgiąć. Najlepszą opcją jest zdecydowanie stelaż regulowany elektrycznie. Z reguły takie części są najbardziej wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Najlepsze stelaże posiadają siedem stref twardości (te regulowane ręcznie – z reguły tylko dwie), a twardość stelaża, wbrew pozorom, nie jest mniej istotna niż twardość materaca. Warto także zwrócić uwagę na gęstość rozmieszczenia listewek w stelażu – im większa, tym lepiej. Przeciętny stelaż ma od 18 do 42 listewek. Kolejnym plusem tej części łóżka może być dodatkowa regulacja twardości przy odcinku lędźwiowo-krzyżowym lub taśma na środku, która umożliwia właściwe rozłożenie ciężaru.

Wybieramy dobry materac!

Materac nie bez powodu uznawany jest za najważniejszą część łóżka. Jego prawidłowy dobór zapewni nam spokojny sen bez przerw i właściwy odpoczynek dla kręgosłupa. Jednak wokół jego wyboru narosło wiele mitów. Przede wszystkim – nieprawdą jest, że im materac jest twardszy, tym lepszy. Twardość materaca powinna być dopasowana do wagi jego użytkownika. Materace miękkie nadają się przede wszystkim dla dzieci i młodzieży do około 40 kg. Materace średnio-twarde – dla osób szczupłych, zaś materac twardy przeznaczony jest dla osób przy kości lub o dużej ilości tkanki mięśniowej. Ale w ścisłym trzymaniu się wyliczeń także warto zachować rozwagę. Materac przede wszystkim służy naszemu odpoczynkowi; jeśli twarde podłoże wyjątkowo nam nie odpowiada, nie ma co się zmuszać. Musi nam być wygodnie!

Jaki rodzaj materaca jest tym idealnym?

Osobną kwestią jest to, czy osoby śpiące w podwójnym łóżku powinny mieć jeden czy dwa materace. W przypadku partnerów znacznie różniących się gabarytami, ta druga opcja będzie zdecydowanie rozsądniejsza. W innym przypadku można postawić na materac elastyczny, dopasowujący się do rozmiarów danej osoby. Rodzajów materacy mamy mnóstwo: piankowe, lateksowe czy kieszeniowe, zwane również woreczkowymi (więcej o rodzajach materacy dowiesz się tutaj https://pl.tempur.com/materace/). W przypadku wyboru, warto zwrócić uwagę na indywidualne preferencje i styl życia – na przykład materace lateksowe idealnie nadają się dla alergików. A co powinno znajdować się w środku? Najbardziej cenione są włókna kokosowe i trawa morska. Nasączone odpowiednimi substancjami chemicznymi, przedłużają trwałość materaca i zapewniają jego świeżość przez długi czas. W utrzymaniu czystości i świeżości materaca bardzo pomaga również pokrowiec – warto zastanowić się nad tego typu inwestycją, by długo cieszyć się sprzętem bez konieczności jego wymiany.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments