Apteka w twojej kuchni, Artykuły, Diety szczególne, Harmonia duszy i ciała, Jesteś tym co jesz, Porady, Warto wiedzieć, Zdrowie na talerzu

Depresja a dieta – przyczyny zaburzeń i leczenie jedzeniem

Depresja została uznana uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną. Według statystyk ponad 350 milionów ludzi na świecie, czyli  5% całej populacji cierpi na depresję. Olbrzymią większość stanowią mieszkańcy państw najbogatszych i wysokorozwiniętych.

W Polsce według badań z 2012 roku, na depresję chorowało około 800 tysięcy osób. Ale sprzedanych w tym samym roku antydepresantów starczyłoby dla dwukrotnie większej liczby. Stąd opinie, że ta statystyki są niedoszacowane.

Depresja wg współczesnej medycyny to zaburzenia emocjonalne i psychiczne.

Wiedza na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu jest wciąż ograniczona, dlatego nauka do dziś nie potrafi odpowiedzieć na pytanie co powoduje depresję. To co do tej pory odkryto,  że w większości przypadków depresji klinicznej zakłócone są funkcje neuroprzekaźników –  substancji chemicznych, które przenoszą sygnały z jednej części mózgu do innej.

Istnieje wiele neuroprzekaźników służących różnym celom, te z nich, które wpływają na nastrój to  serotonina, noradrenalina i dopamina.
Kiedy mózg funkcjonuje normalnie neuroprzekaźniki bez zakłóceń przeskakują  z jednej komórki nerwowej do drugiej, przy czym sygnał z każdym przeskokiem jest jednakowo silny. U osób z depresją, regulujące nastrój neuroprzekaźniki nie działają normalnie, sygnał jest zakłócony lub znacznie słabszy.

 

depresja-a-dieta-przyczyny-zaburzen

Prawdopodobnie we wszystkich przypadkach depresji transmisja serotoniny jest uszczuplona lub przerywana, natomiast u osób depresją endogenną (melancholiczną) lub depresją psychotyczną zaburzona jest również transmisja noradrenaliny i dopaminy.

Na mózg, podobnie jak na każdy inny organ czy komórkę ciała niebagatelny wpływ ma odpowiedni bilans składników odżywczych. Np. badania potwierdziły, że u osób z depresją stwierdza się niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego.  Z kolei niektóre toksyny jak np. aluminium powodują zmiany neurodegeneracyjne w mózgu.

Zmiany biochemiczne w mózgu u osób z depresją to jedna strona medalu.

Wszystkie nasze decyzje, oceny, wybory, odbieranie rzeczywistości,  działania, plany, wspomnienia, marzenia – wszystko to rozgrywa się naszym wewnętrznym, neuronalnym świecie.
Z kolei każda myśl przepływa przez organizm wywołując jego fizjologiczną reakcję . Niektóre myśli są jak głębokie wstrząsy, które powodują  zmiany w całym ciele.
Strach np. oddziałuje na wszystkie układy ciała – żołądek się kurczy, rytm bicia przyspiesza, ciśnienie się podnosi, ciało zalewa się potem, mięśnie stają się tak osłabione, że niekiedy trudno utrzymać się na nogach. Ciało staje się osłabione, jakby pozbawione energii. Myśli pozytywne, przepełnione miłością relaksują ciało w tym także… mózg. Co więcej przeżyte emocje zapamiętują nasze komórki i ciało, zostają w nas na zawsze.

Emocje a zdrowie wewnetrzne dziecko

Wg medycyny energetycznej depresja oznacza świadome lub nie wyrzeczenie się energii lub inaczej siły życiowej. Przedłużająca się depresja nieuchronnie prowadzi do skrajnego wyczerpania i często poprzedza chorobę na poziomie ciała. Z kolei narastające zmęczenie, które powoduje przytępienie umysłowe i emocjonalne, jest oznaką, że na poziomie energii w ciele, dzieje się coś niedobrego a dalsza utrata energii może objawić się w postaci depresji i innych chorób.

Neuroprzekaźniki, energia i depresja

Nierównowaga biochemiczna w ciele powoduje zakłócenia neuroprzekaźników, z kolei nierównowaga na poziomie emocji, kiedy te negatywne stają się dominujące powoduje odpływ energii. Jeden i drugi poziom wzajemnie się napędzają. Negatywne emocje powodują większą utratę  i słabsze przyswajanie mikroelementów. Wiemy że np. stres w szybkim tempie pozbawia organizm magnezu.  Z kolei braki składników odżywczych powodują dalsze osłabianie  funkcji neuroprzekaźników. Tworzy się błędne koło.

Wszystkie prastare kultury na wszystkich kontynentach np. Kahuni, Aborygeni  oraz stare systemy lecznicze jak ajurweda czy medycyna tybetańska  stosowały i do dziś stosują leczenie człowieka na poziomie fizycznym i energetycznym – ciało, umysł i dusza.

rownowaga energetyczna depresja

Harmonia duszy i ciała

Tylko harmonia na wszystkich poziomach  może być gwarancją zdrowia a przywrócenie tej harmonii skutkować wyleczeniem.

Osoby osłabione energetycznie, z obniżonym nastrojem a tym bardziej w stanach depresyjnych powinny leczenie rozpocząć dwutorowo:

1. Poprzez wyeliminowanie lub ograniczenie toksyn w żywności, kosmetykach, opakowaniach np. puszki aluminiowe, środkach czyszczących. Wyłączenie z diety produktów, na które dany organizm wykazuje nietolerancję i uzupełnianie składników odżywczych
oraz
2. Naprawienie relacji głównie z samym sobą, w którym pomocne będą techniki: medytacja (1), aktywność fizyczna, modlitwa, oddychanie i wydawanie dźwięków tak by  wprowadzić mózg w stan Alfa czyli powrót do  życia  „w tu i teraz” zamiast, co jest domeną społeczeństw cywilizacji zachodniej –  życia w świecie iluzji, świecie którego tak naprawdę nie ma. Wydarzenia z przeszłości już nie istnieją, kreowanie scenariuszów na przyszłość jest iluzją.

Czynniki zakłócające pracę neuronów:
  • nierównowaga stosunku kwasów Omega 3 (2,3) do Omega 6
  • wysoki poziom homocysteiny (4), jak obniżyć jej poziom TUTAJ
  • niedostateczna ilość aminokwasów skutkująca obniżonym poziomem serotoniny
  • niestabilny poziom cukru we krwi
  • niedobór niektórych witamin i pierwiastków np. witaminy z grupy B (14) , witaminy D, chromu, magnezu (15), cynku (7), krzemu, litu

Uwaga: niedobory składników odżywczych mogą być spowodowane niewystarczającym dostarczaniem lub złym przyswajaniem.

Migdały koktajle spalające tłuszcz z brzucha

 

Depresja a dieta

Niektóre potrawy podnoszą nastrój, poprawiają pracę neuroprzekaźników.  Dobrze jest uwzględnić je w codziennej diecie złagodzić objawy depresji w sposób bezpieczny i naturalny. Pokarmy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 i inne aminokwasy, tryptofan, witaminy z grupy B, makro i mikroelementy mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu i nastrój.  Zboża i produkty  zbożowe wiążą się ze zwiększonym jej ryzykiem (17)

Zielona herbata
Badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że u osób regularnie pijących zieloną herbatę o ponad 51% zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji.
Teina zmniejsza napięcie i zwiększa poziom dopaminy. Inne badania wykazały poprawę w grupie badanych już po 5 tygodniach picia zielonej herbaty. Minimum to 4-5 filiżanek dziennie. (5,8)

Migdały
Mało kto wie, że migdały zawierają więcej witaminy B17 niż słynne pestki moreli. Poza tym są bogatym źródłem magnezu, który ma olbrzymi wpływ na produkcję serotoniny i wytwarzanie energii, selenu, którego niedobór prowadzi do depresji i problemów z tarczycą, oraz cynku, który chroni komórki mózgu przed uszkodzeniami, zwiększa produkcję neuroprzekaźników i poprawia ich funkcjonowanie.

 Kwasy tłuszczowe omega 3
Kwasy tłuszczowe omega 3 występują w rybach morskich, (uwaga na zanieczyszczenia), skorupiakach, migdałach, orzechach włoskich, siemieniu lnianym, awokado, oleju lnianym, niektórych tłuszczach zwierząt pasących się na pastwiskach, jakach od kur żywiących się naturalnie. Zaburzenia proporcji kwasów omega 3 i 6 prowadzi nie tylko do depresji, ale przewlekłych stanów zapalnych w organizmie.

kakao dla zdrowia

Gorzka czekolada, kakao
Kakao zawiera 700 związków korzystnych dla organizmu, jest m.in najlepszym źródłem magnezu, dobrze przyswajalnego wapnia, żelaza, manganu, cynku, miedzi, chromu a nawet witaminy C. Zawiera 2 krotnie więcej przeciwutleniaczy niż czerwone wino. Bogactwo flawonoidów w kakao podnosi pamięć i koncentrację, redukuje stres i wyczerpanie.
Gorzka czekolada, ma pewne cechy niemal identyczne z lekami przeciwdepresyjnymi, zwiększa poziom serotoniny w organizmie, spowalnia produkcję hormonów stresu, co z kolei zmniejsza niepokój. Randomizowane badania wykazały gorzka czekolada znacząco zmniejsza objawy depresji, lęku i stresu (6)

Jajka
Jajka to skarbnica najlepiej przyswajalnych składników odżywczych, zawierają komplet aminokwasów, wszystkie witaminy za wyjątkiem C, wysokiej jakości kwasy tłuszczowe, najlepiej przyswajalne minerały i mikroelementy – są dobrym źródłem cynku (7), jednym z nielicznych pokarmów zawierających witaminę D oraz dobrym źródłem witaminy B12. Oczywiście mowa tu o jajach od szczęśliwych kur, wiejskich, a nie z fabryki klatkowej.

Banany
Banany zawierają duże ilości tryptofanu (9, 13), który podnosi poziomu serotoniny , pomaga w produkcji tyrozyny, budulca noradrenaliny i dopaminy.
Dodatkowo, banany dostarczają duże ilości witaminy B6 niezbędnej do produkcji serotoniny z tryptofanu.
Zawierają również cztery inne witaminy z grupy B: tiaminę (B1), ryboflawinę (B2), niacynę (B3) oraz kwas foliowy (B9).
Tryptofan pomaga też w bezsenności, która jest częstym objawem depresji w pierwszej fazie. Dobrze jest wieczorem zjeść banana pijając ciepłym pełnotłustym mlekiem.

Awokado
Wysoki poziom kwasów omega-3 zawartych w awokado, plasuje je w czołówce żywności korzystnej dla chorych na depresję, szczególnie istotne są kwasy EPA i DHA, zwiększające objętość istoty szarej w obszarach mózgu odpowiedzialnych za regulację emocji.
Awokado zawiera również duże ilości potasu, który wspomaga transport serotoniny

awokadoCzarne jagody
Zawierają duże ilości antyoksydantów, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie mózgu i neuroprzekaźników, witaminy z grupy N, selen, cynk i potas. Ponadto zbierane na czystych terenach nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych i pestycydów. Niedawno opublikowane badania naukowe pod tym kątem udowadniają, że spożywanie jagód zmniejsza genetyczne i biochemiczne bodźce depresji oraz niweluje skutki związane z zespołem stresu pourazowego (10)

Szpinak, szparagi
Przy depresji nie można pomijać ciemnozielonych warzyw, zwłaszcza szpinaku. Ten zawiera duże ilości kwasu foliowego, magnezu i cynku odpowiedzialnych nie tylko za dobry nastrój ale szereg innych funkcji. Niemal wszyscy pacjenci z depresją mają obniżony poziom kwasu foliowego, co jest nagminnie ignorowane przez lekarzy. (11) Szparagi również zawierają kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz tryptofan.

Kurkuma
W medycynie wschodniej w sposób skuteczny od dawna stosuje się naturalne mikstury z udziałem kurkumy, która jak potwierdziła nauka ma działanie antydepresyjne (12). Przepis na naturalny środek przeciwdepresyjny z kurkumą TUTAJ

Inne naturalne antydepresanty to pomidory (16) – najbogatsze źródło likopenu, grzyby, orzechy włoskie i brazylijskie, czosnek, wołowina i wątróbka wołowa od krów pasących się na pastwiskach (witaminy z grupy B), płatki owsiane, drożdże piekarnicze, oliwki, oliwa z oliwek, chili, bazylia, imbir, pieprz

przyprawy, ziola - kortyzol i stres

Dietę dobrze jest wspomagać ziołami, kąpielami z dodatkiem ziół i naturalnych środków. O tym w następnym artykule.
Dzięki poprawie biochemii organizmu następuje przypływ energii i depresja samoistnie mija

Linki zewnętrzne – badania naukowe
(1)
, (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11), (12), (13), (14), (15), (16), (17),

 

5 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments