Artykuł sponsorowany

E-recepta na NFZ a recepta online – jakie są różnice?

e-recepta

Dokument, który otrzymujemy od lekarza, a który uprawnia nas do zakupu leków w aptece, jest nazywany kilkoma określeniami. Obok e-recepty – receptą online, receptą elektroniczną i e-receptą online. Jest jeszcze recepta farmaceutyczna, której nie wystawia lekarz, a która również upoważnia do wykupienia leku innego niż OTC – czym się różnią wszystkie te dokumenty?

Recepta online, recepta elektroniczna i e-recepta online to tak naprawdę ten sam dokument, jednak wystawiony dwiema różnymi drogami. Lekarz, podczas osobistej wizyty w gabinecie – wystawia e-receptę. Lekarz może też wystawić e-receptę bez osobistego kontaktu – wirtualnie, np. poprzez portal NaszaRecepta.pl. Taką e-receptę możemy dookreślić wyrazem „online” lub po prostu receptą elektroniczną, która wskazuje, że wystawiono za pośrednictwem sieci. Możemy również zdobyć leki na receptę… bez recepty lekarza. Taki dokument wystawi farmaceuta lub położna. Przeczytaj, czym różnią się wszystkie te dokumenty.

Bezpłatne e-recepty – lekarze wypisują je w ramach NFZ, czyli rzecz o refundacji

Ubezpieczonym w ramach NFZ pacjentom przysługują e-recepty refundowane. Kiedy przepisywane są leki ze zniżką? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ refundacja i jej wysokość zależą od bardzo wielu czynników. W praktyce może się zdarzyć, że dwie różne osoby, które zażywają ten sam lek, w aptece zapłacą za niego zupełnie odmienne kwoty albo wręcz otrzymają lek bezpłatnie. Inne uprawnienia mają kobiety ciężarne, inne honorowi dawcy krwi, dawcy przeszczepu i inwalidzi wojenni. Upoważnieni do zniżki są również seniorzy po 75. roku życia – nie jest jednak powiedziane, że sąsiadka pani Marii również lecząca się na serce i przyjmująca ten sam lek zapłaci w aptece identyczną kwotę. Dla każdego preparatu istnieje bowiem dokładna lista wskazań, ponadto refundacją mogą być objęte wyłącznie niektóre dawki, a nawet konkretne opakowania.

Podsumowując, aby w aptece zapłacić mniej lub wcale – czyli otrzymać e-receptę NFZ – należy udać się po nią do lekarza przyjmującego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Płatne e-recepty a leki refundowane

U lekarza przyjmującego w ramach wizyty prywatnej zapłacimy określoną kwotę za wizytę. Również za lek wykupiony w aptece w ramach e-recepty zapłacimy pełną kwotę, choć i od tej reguły jest wyjątek. Jeśli lekarz poza prywatną praktyką świadczy usługi w ramach Funduszu (czyli ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia), może wypisać receptę na lek refundowany, który kupimy ze zniżką. Rzeczywistość bywa różna: czasem lekarz na wizycie prywatnej jest skłonny do wypisania pacjentowi e-recepty NFZ (refundowanej), a czasem nie, ponieważ jest to jego prawo, a nie obowiązek. Uważa się bowiem, że skoro pacjent umówił się prywatnie, to nie ma prawa do recepty refundowanej.

Lekarze przyjmujący w przychodniach wirtualnych również wypisują e-recepty nierefundowane. Niekwestionowaną zaletą e-recept online jest jednak fakt, że przychodnie pracują w systemie całodobowym, dlatego możliwe jest otrzymanie takiej internetowej e-recepty praktycznie w ciągu kilkunastu minut, niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia. To znaczne ułatwienie, gdy liczy się czas (np. istnieje konieczność wykupienia pigułki dzień po lub gdy pacjentowi skończył się lek przyjmowany stale).

Leki na receptę… bez recepty lekarza?

W pewnych sytuacjach leki na receptę może wystawić farmaceuta. Recepta farmaceutyczna – bo tak się nazywa wystawiony przez niego dokument – będzie zawsze pełnopłatna i może być wystawiona w tylko przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta. Lek będzie mógł być wykupiony wyłącznie w tej aptece, w której została wystawiona e-recepta farmaceutyczna, a co więcej – taka ordynacja podlega ewidencjonowaniu.

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje recept można łatwo zweryfikować. Jak sprawdzić e-recepty? Wystarczy zalogować się do osobistego IKP, będącego swego rodzaju elektroniczną książką zdrowia.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments