Ciekawostki, Warto wiedzieć, Z rożnych stron świata

Gliniane dzbany oczyszczają wodę i przynoszą wiele innych korzyści

Gliniane dzbany przez długie stulecia wykorzystywano do przechowywania wody, mleka, wina. Powoli zaczęto zastępować je metalowymi i szklanymi naczyniami, a w ostatnich latach bardzo szkodliwym plastikiem.

Gliniane dzbany oczyszczają wodę i przynoszą wiele innych korzyści

 

Kilka dni temu podczas wizyty w jednej z niewielkich firm przyprawowych na Sri Lance zostałam poczęstowana wodą w glinianym kubku nalanej z glinianego dzbana, który jak poinformował mnie właściciel pełni m.in rolę filtra i schładzacza. Woda pomimo wysokiej temperatury otoczenia była przyjemnie chłodna, odświeżająca, smakowała dużo lepiej niż „normalna” a pijąc ją miałam wrażenie, że jest bardziej „mokra”.

Dzięki temu doświadczeniu i  zaciekawieniu po zdobyciu szczątkowych informacji postanowiłam bardziej zgłębić tajemnicę glinianych dzbanów na wodę a przy okazji dowiedzieć się czegoś na temat innych naczyń z gliny np. przeznaczonych do żywności.

Według starożytnych przekazów gliniane ręcznie wyrabiane naczynia łączą w sobie elementy ziemi, wody, powietrza i ognia pozwalając na zachowanie dynamicznej równowagę między żywiołami co ma zapewniać zdrowie i większą harmonię w życiu.

glinane naczynia

Wszelkie wyroby garncarskie mają wiele cudownych zalet.
Przede wszystkim porowata struktura ścianek naczyń „oddycha”, łatwo chłonie i odparowuje płyny. Potrawy gotowane w takich naczyniach są szczególnie smaczne, soczyste i aromatyczne a żywność w nich przechowywana dłużej zachowuje świeżość. Pieczone, duszone i gotowane warzywa czy owoce nie tracą koloru, nie wysychają a dania nie przypalają się i zachowują wartości odżywcze i witaminy.

Sama glina jak i gliniane wyroby co potwierdza współczesna nauka – ze względu na porowatą strukturę, są doskonałymi pochłaniaczami wszelkich zarazków i chemicznych trucizn podobnie jak węgiel leczniczy. W niektórych miejscach na świecie do dziś ludzie w dziwaczny sposób piją wodę z rzeki czy potoku. Najpierw mącą ją rękami, a gdy przypomina kałużę, dopiero nabierają wody do picia. W tych z pozoru absurdalnych praktykach kryje się wielka mądrość: wraz z wodą do organizmu trafiają cząstki glinki, która neutralizuje ewentualne zanieczyszczenia organiczne i chemiczne.
Co ciekawe jeszcze nie tak stosunkowo dawno z gliny robiono opatrunki na rany. Szczególnie często stosowano tę metodę na wojennych frontach, kiedy w nie było w pobliżu lekarza rannych żołnierzy towarzysze opatrywali gliną, dzięki temu nie wdawały się zakażenia.

Woda przechowywana w glinianych dzbanach dzięki odparowywaniu jest naturalnie schładzana do temperatury ok 14° C, przyjemnie chłodzi i jest łagodna dla gardła w przeciwieństwie do wody z lodówki. Ponadto alkaliczna glina oddziałuje z kwasowością wody i zapewnia jej optymalne pH.

naczynia z gliny na wodę
Glina obfituje w liczne minerały i ma korzystną energię elektromagnetyczną, które pobiera z niej woda. Udowodniono empirycznie, że woda z glinianych naczyń przynosi ulgę w problemach żołądkowych i ma właściwości lecznicze. Może również dlatego, że dzięki pamięci woda po odstaniu w naczyniu z gliny wraca do naturalnej struktury, która ulega naruszeniu i zniekształceniu w wodociągach pokonując liczne zakręty w rurach.

Idealnie jeśli gliniane naczynia na wodę będzie miało kształt sferyczny albo eliptyczny. Stworzy to wewnątrz własny wir, który ułatwi stały energetyczny ruch wewnątrz naczynia a woda będzie miała optymalne napięcie powierzchniowe, a zatem woda zachowa „żywotność”. Naczynie powinno być naturalne, nie lakierowane ani malowane.  Co drugi dzień należy je umyć w samej wodzie bez środków czyszczących, od czasu do czasu dobrze jest osuszyć na słońcu.

Przepis na energetyczny zakwas do żurku 

Do glinianego garnka wsypać 5 łyżek mąki żytniej razowej. Dolać nieco gorącej, przegotowanej wody i rozmieszać by powstało rzadkie ciasto. Następnie wlać 1 litr ciepłej przegotowanej wody. Dodać 2 posiekane ząbki czosnku i skórkę chleba razowego, starannie wymieszać drewnianą łyżką. Nakryć garnek lnianą ściereczką i odstawić na 3-4 dni do zakiszenia.

Bogusia della Porta

 

4.7 3 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pawel
pawel
5 lat temu

wszystko fajnie, nawet z sensem tylko nie pasuje mi tu fakt, że glina łatwo chłonie i odparowuje. Glina jako skała ilasta ma bardzo drobne ziarna a co za tym idzie przestrzenie międzyziarnowe są mniejsze od przestrzeni kapilar. Siłą rzeczy glina nie może w łatwy sposób chłonąć wody. W innym razie nie robili by dzbanów z gliny jakby woda mogła tak sobie oddychać przez te pory, bo by też nimi uciekała.

sekretyzdrowia
sekretyzdrowia
5 lat temu
Reply to  pawel

chłonie tak samo jak węgiel drzewny leczniczy, ma właściwości antybakteryjne https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2904249/

Kasia
Kasia
1 rok temu
Reply to  pawel

Widac, ze nie miales glinianych naczyn. Glina przepuszcza wode „poci sie” dlatego dzbanki stawia sie na podstawkach. Jak napelnisz dzban woda, to po czasie w dotyku jest wilgotny. Wiec fakt, ktory ci nie pasuje ze glina latwo chlonie i odparowuje jezt faktem z ktorym niestety musisz sie pogodzic:)

Dominika
Dominika
5 lat temu

Witam wszystkich, proszę mi powiedzieć ile czasu powinna stać woda z kranu w takim dzbanie aby była już zdatna do wypicia?

redakcja
Admin
5 lat temu
Reply to  Dominika

kilka godzin, może stać nawet całą noc

Beata
Beata
5 lat temu

Gdzie w Polsce można kupić takie piękne naczynia gliniane z kurkami na wodę ?

Maria
Maria
4 lat temu
Reply to  Beata

No gdzie? ☺️

Lola
Lola
2 lat temu
Reply to  Maria

Na allegro sa Gliniany Zdroj

Maria
Maria
4 lat temu

Gdzie zatem kupić taki gliniany dzbanek, nielakierowany i niemalowany?

Maria
Maria
4 lat temu
Reply to  Maria

No, gdzie? ☺️

Ilona
Ilona
4 lat temu
Reply to  Maria
Lili
Lili
3 lat temu
Reply to  Maria

na allegro „gliniany zdroj” wystawia kubki gliniane i naczynia gliniane

Dan
Dan
4 lat temu

glina do wyrobu takich dzbanków musi pochodzić z odpowiednich miejsc żeby były zachowane jakieś minerały

Karolina
Karolina
4 lat temu

Czy mogę poznać źródła dotyczące historii gliny jakich użyto w artykule?

Barbara
Barbara
3 lat temu

Dzień dobry, w jaki sposób wsiąknięte w glinę chemikalia opuszczą dzban? Dziękuję i pozdrawiam 🙂

Jan
Jan
3 lat temu

Nurtuje mnie jedna rzecz. Skąd pewność, że glina przetworzona w dzbanek ma takie same właściwości jak glina występująca naturalnie. Przecież proces obróbki minerału wpływa pośrednio na jego właściwości. Niżej przedstawiony artykuł obszernie opisuje gline oraz jej zastosowanie, ale jako minerału używanego np. w leczeniu, ale nie ma wzmianki o tym, żeby gliniany garnek napełniony wodą wpływał chemicznie na tę wodę. Mogę prosić o jakieś źródła naukowe które mogły by potwierdzić, że gliniane garnki mają właściwości filtracyjne, bo mam wrażenie, że jedyna filtracja jaka może zachodzić, to naturalne opadanie pierwiastków cięższych od wody na dno naczynia w tym przypadku glinianego.

Magda
Magda
11 miesięcy temu

Dziendobry moj gliniany dzban jak wleje do niego wode po kilku godzinach calej nocy dostaje plesni co robic jak temu przeciwdzialac, stawiam go na podstawce ale to nie pomaga kilka razy go porzadnie suszylam o dalej to samo prosze o pomoc