Artykuł partnera

Jak odetkać nos? Domowe sposoby

jak odetkać zapchany nos

Zatkany nos to problem, z którym często zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Pojawia się on głównie w sezonie jesienno-zimowym, jednak nie zawsze jest związany z infekcją toczącą się w organizmie. Aby się pozbyć kataru, warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby, które mogą przynieść ulgę.

jak odetkać zapchany nos

Jakie mogą być przyczyny zatkanego nosa?

Zatkany nos to nieprzyjemny, a przy tym uciążliwy objaw, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ten problem może mieć wiele przyczyn. Najczęściej związany jest z infekcją, np. przeziębieniem lub stanem zapalnym zatok. Bardzo często wynika też z alergii, np. na pyłki drzew lub traw, a także na sierść zwierząt. W wyniku kontaktu z alergenem następuje bowiem rozpulchnienie oraz przewlekły stan zapalny błony śluzowej, który prowadzi do uczucia zatkanego nosa.

Tego typu objaw często pojawia się też wieczorem i wyróżnia się tym, że nie towarzyszy mu wówczas katar. Jakie są przyczyny zatkanego nosa w nocy? Można ich szukać w uczuleniu na pierze znajdujące się w pościeli lub w alergii na domowy kurz. Do zaostrzenia symptomu dochodu także w sezonie grzewczym. Powietrze w mieszkaniu jest wtedy wyjątkowo suche, co prowadzi do nadmiernego wysuszenia błony śluzowej nosa.

W jaki sposób można odetkać nos?

Jeżeli zatkanemu nosowi towarzyszą inne objawy, takie jak wydzielina z zatok, ból głowy czy gorączka, najlepiej skonsultować się z lekarzem, ponieważ prawdopodobnie ma to związek z toczącym się w organizmie stanem zapalnym. Specjalista po rozpoznaniu choroby przepisze odpowiednie środki, które pozwolą na powrót do zdrowia. W przypadku infekcji można spróbować odetkać nos domowymi sposobami. Nawet jeśli nie pozwolą one na całkowite pozbycie się problemu, przyniosą dużą ulgę. Podstawą jest odpowiednie nawadnianie się. Trzeba więc pamiętać o regularnym piciu wody oraz ziołowych herbatek (np. mięty).

Sprawdzoną, tradycyjną metodą na odetkanie nosa jest też inhalacja. Zabieg ten polega na wdychaniu gorącej pary wodnej, do której można dodać sól lub olejki eteryczne, np. z tymianku, eukaliptusa, mięty albo anyżu. Pozwala to na nawilżenie błony śluzowej nosa i pomaga rozprawić się z zatkanym nosem, a także z katarem. Aby wykonać inhalację, do miski lub garnka należy wlać gorącą wodę, pochylić się nad parującą cieczą i nakryć głowę ręcznikiem, a następnie przez około 10-20 minut wdychać parę. Trzeba przy tym uważać, aby się nie poparzyć. Jeżeli dodało się do wody olejki eteryczne, lepiej zamknąć oczy, aby uniknąć ich pieczenia. Należy pamiętać, że osoby ze stwierdzoną astmą oraz dzieci nie powinny stosować do inhalacji tego typu środków, ponieważ mogą one wywołać u nich problemy z oddychaniem. W takich przypadkach lepiej zastosować roztwór przygotowany z 1 g soli kuchennej rozpuszczonej w 100 ml wody. Taka mieszanka jest delikatniejsza i łagodniejsza niż olejki.

Jeśli zatkany nos jest spowodowany zbyt suchym powietrzem w okresie grzewczym, trzeba zadbać o nawilżenie jego błony śluzowej. W tym celu należy często wietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa oraz położyć na kaloryferze mokry ręcznik. Dobry wpływ na nawilżenie śluzówki ma również stosowanie kąpieli parowych, najlepiej z dodatkiem soli morskiej.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments