Artykuły

Jak poprawnie zmierzyć ciśnienie?

jak zmierzyć ciśnienie poprawnie

Każda dorosła osoba powinna przynajmniej raz na pół roku mierzyć sobie ciśnienie tętnicze w warunkach domowych. Osoby, u których stwierdzono zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, powinny mierzyć ciśnienie przynajmniej raz w miesiącu.

jak zmierzyć ciśnienie poprawnie

Samodzielny pomiar ciśnienia jest bardzo prosty, a dodatkowo bezbolesny. Niemniej jednak należy przestrzegać kilku zasad, aby otrzymać wiarygodny wynik. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Czym mierzyć ciśnienie krwi?

Do pomiaru ciśnienia potrzebne będą dwie rzeczy, a mianowicie aparat oraz mankiet naramienny w odpowiednim rozmiarze, który umieszcza się około 2-3 cm powyżej łokcia. Obecnie na rynku dostępne są elektryczne aparaty do mierzenia ciśnienia, których użytkowanie jest bardzo proste i intuicyjne, dlatego z pewnością poradzą sobie z nimi nawet starsze osoby. Ważne, aby aparat był sprawny oraz dobrze skalibrowany. Aparaty do mierzenia ciśnienia to jednorazowa inwestycja, bowiem jest to sprzęt wielokrotnego użytku.

W ciszy i spokoju

Ciśnienie krwi należy mierzyć zawsze w pozycji siedzącej (wyjątkiem są osoby, które stale zajmują pozycję leżącą – wtedy należy tak przygotować ramię, aby znajdowało się ono na wysokości serca), w ciszy, a także względnym spokoju. Oznacza to, że podczas dokonywania pomiarów nie wolno rozmawiać. Należy również nieco wyciszyć się na około 15 minut przed badaniem. Nadmierne emocje nie pozwalają bowiem uzyskać wiarygodnych wyników pomiarów. Warto więc odczekać chwilę z badaniem po powrocie do domu czy po każdym, większym wysiłku. Pamiętajmy, że w przypadku osób ciężko chorych tego rodzaju wysiłkiem może okazać się nawet udanie się do toalety czy spożycie posiłku. Ciśnienie najlepiej mierzyć o stałej porze dnia, bowiem w ciągu doby możemy zaobserwować jego wahania – więcej informacji w poradniku Gemini.

Przed posiłkiem i zażyciem leków

Nie bez wpływu na nasze ciśnienie krwi pozostają posiłki i napoje, jakie spożywamy. Powszechnie wiadomo, że kawa podnosi ciśnienie, jednak warto pamiętać, że działanie to zawdzięcza kofeinie, dlatego przed dokonaniem pomiarów należy unikać jakichkolwiek napojów kofeinowych oraz zawierających teinę. Przynajmniej na pół godziny przed badaniem nie powinno się również spożywać posiłków.

Co ważne, uzyskanie wiarygodnych będzie niemożliwe, jeśli na krótko przed badaniem zostaną przyjęte leki, które mogą wpływać na wysokość ciśnienia. Mowa tutaj przede wszystkim o lekach, które przyjmują osoby mające problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu ciśnienia krwi, lecz nie tylko. Otóż okazuje się, że wiele preparatów może wpływać na wahania ciśnienia, nawet jeśli służą one leczeniu innych przypadłości bądź niwelowaniu ich objawów. Informacja o tymże skutku ubocznym powinna zostać podana przez producenta w ulotce leku. Warto pamiętać, że niektóre leki wpływają na podwyższenie ciśnienia krwi, inne zaś mogą skutkować jego obniżeniem. Zwykle zaleca się, aby przyjmować jakiekolwiek preparaty lecznicze dopiero po zmierzeniu ciśnienia.

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments