Artykuły, Harmonia duszy i ciała, Leki z sadu i ogrodu, Porady, Sprawdzone efekty, Zdrowie na talerzu, Zioła

Jasność umysłu. Zioła i wskazówki na dobrą pamięć i koncentrację

Jasność umysłu jest jednym z kluczowych elementów utrzymania równowagi w życiu. Ma wpływ na nasze wybory, podejmowane decyzje, działania ale również stan psychiczny i fizyczny.

Według systemów leczniczych opartych o naturę, równowaga ciała, umysłu i ducha jest wyznacznikiem harmonii, zdrowia, ogólnego dobrostanu człowieka.

Coraz więcej osób w każdym wieku doświadcza mgły mózgowej, skutkującej rozproszeniem, zapominaniem, brakiem koncentracji, kreatywności, uczuciem przeciążenia. Natłok informacji, negatywnych bodźców zewnętrznych wywołuje stres, co odbija się na pracy komórek nerwowych, mózgu i całego organizmu.

Dobra wiadomość jest taka, że proste metody pomogą przywrócić koncentrację i zachować jasny umysł.

 Mgła mózgowa versus jasny umysł

Jasny, klarowny umysł, dobra pamięć, koncentracja, kreatywność nie tylko ułatwia utrzymać życie w harmonii i podejmować właściwe decyzje. Pomaga zachować wewnętrzną moc, harmonijny przepływ energii, a co za tym idzie – zdrowe ciało.  Zdrowie to przecież stan homeostazy na każdym poziomie- równowaga ciała, umysłu i duszy.

Rozkojarzenie, dezorientacja, apatia, brak koncentracji, trudności z zebraniem myśli, skupieniem, analizowaniem to symptomy mgły mózgowej. W ten sposób mózg sygnalizuje brak równowagi w życiu i pora temu zaradzić.

Jasność umysłu. Zioła i wskazówki na dobrą pamięć i koncentrację

Wraz ze starzeniem się organizmu osłabia się pamięć, koncentracja, pojawiają się kłopoty z orientacją i zachowaniem równowagi, w efekcie spada jakość życia. Procesy te można spowolnić, nawet odwrócić, zwłaszcza gdy pojawiają się zbyt wcześnie.

Wiele czynników wpływa na jasność umysłu w tym:

  • Napięcie nerwowe, stres
  • Nieodpowiedni sposób odżywiania lub/i zaburzenia trawienia
  • Niedobór snu
  • Niedostateczne nawadnianie
  • Leki
  • Nadmiar bodźców zewnętrznych
Jak działa umysł i mózg?

Umysł jest narzędziem, którego używa świadomość by dostrzec podobieństwa i różnice, przetworzyć informacje i podjąć decyzje.

Nie wszystkie informacje warte są zapamiętania, nie można zapamiętać wszystkich treści, komunikatów, słów, obrazów, zapachów.  Dlatego mózg posiada pamięć roboczą, gdzie informacje są opracowywane, a tylko niewielką część magazynuje  w pamięci długotrwałej, skąd możliwe jest ich odtworzenie.

Zbyt duża ilość bodźców na raz powoduje śmietnik w pamięci roboczej mózgu. Jeżeli człowiek dzień po dniu zalewa umysł falą najróżniejszych treści, ten zostaje tak wytrenowany by nieustannie za czymś biec, rozdrabniać się na wiele nieistotnych szczegółów. Traci wówczas umiejętność utrzymywania spokoju, ciszy, równowagi.

Gdy w tym stanie pojawia się jakikolwiek problem do rozwiązania i podjęcie decyzji, umysł nie ma w sobie jasności, spokoju by objąć całościowo problem i wysnuć  konstruktywne rozwiązanie.  Rozkłada wszystko na czynniki pierwsze, próbuje budować układanki w ten sam sposób, jak zbierał codzienne informacje.  Zawiesza się jak komputer, pojawia się  mgła mózgowa, problemy z koncentracją, pamięcią, zebraniem myśli, skupieniem.

mgła mózgowa

Nadmiar informacji z mediów: telewizji, prasy, internetu tworzy bałagan w umyśle na wzór zagraconego pomieszczenia, gdzie nie można nic znaleźć.

Efektem ubocznym nadmiaru treści są natarczywe myśli, wyobrażenia, scenariusze nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Nieustanna analiza mniej lub bardziej prawdopodobnych wydarzeń, ciągła gonitwa myśli stają się codziennością.

Stąd też rzeczywiste fakty, które powinny być rejestrowane w natłoku iluzorycznych obrazów są odrzucane. Człowiek nie jest w stanie zapamiętać gdzie zaparkował samochód, czy zamknął mieszkanie, wyłączył żelazko itd.

Jak przywrócić jasność umysłu?

Mgła umysłowa jest wynikiem nagromadzenia się toksyn fizycznych i energetycznych.

Przestrzeń umysłu można porównać do akwarium.  Gdy długi okres czasu nie będziemy oczyszczać akwarium, woda stanie się mętna, nieprzejrzysta.  I odwrotnie: gdy regularnie czyścimy woda jest krystalicznie czysta i przezroczysta. 

Tak samo z umysłem. Toksyny, nadmiar treści, negatywne energie, myślokształty gromadzące się w głowie powodują stagnację i mrok. Zaciemnia to myślenie i sposób postrzegania świata. Od czasu do czasu głowa i umysł potrzebują przewietrzenia.

Ograniczenie ekspozycji na treści i komunikaty zewnętrzne jest warunkiem koniecznym zmniejszenia stresu w umyśle. Pomocne są również jakiekolwiek techniki relaksacyjne, które pomagają opróżnić umysł np. medytacje, praktykowanie uważności tu i teraz, skupienie wewnętrzne na oddechu.

Jasność umysłu – zioła

Wiele naturalnych substancji i ziół działa na poprawę pamięci, koncentracji, jasność umysłu. Tradycyjnie stosuje się

  • Miłorząb japoński
  • Szafran
  • Kurkumę
  • Rozmaryn
  • Imbir
  • Aloes
  • Świętą bazylię – tulasi – przepisy
  • Lwią paszczę – przepisy
  • Przetacznik
  • Anyż biedrzeniec
  • Roślinne adaptogeny: różeniec górski, witania ospała, żeń-szeń, cytryniec chiński, amla, tarczyca bajkalska, liść damiana, traganek,

Mikstura na poprawę pamięci i koncentracji – przepis

Dieta dla mózgu

By zachować jasność umysłu i koncentrację potrzebujemy „inteligentnego pożywienia” a więc naturalnej, nieprzetworzonej żywności z energią witalną.  Bogate w chlorofil ciemnozielone warzywa zawierają ważne dla mózgu witaminy i minerały. Warzywa i owoce o żywych kolorach fioletu, żółci, pomarańczowego dostarczą niezbędnych przeciwutleniaczy.

Cukry
Mózg wykorzystuje jako paliwo glukozę. Przy niedoborze cukrów, ale i przy nadmiarze można stracić jasność umysłu.  Dzieje się tak, ponieważ cukry proste, przetworzone węglowodany doprowadzają do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi i równie szybkiego spadku, pozostawiając dla mózgu zbyt mało.

Tłuszcze 
Kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Tłuszcze naturalne: masło, smalec, ryby, jaja mięso od zwierząt karmionych na pastwiskach zawierają dobre proporcje omega 3 i 6, w odpowiedniej postaci dla organizmu. Źródłem roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3 są nasiona i orzechy nierozłupane, zioła, sałaty liściaste, warzywa, kiełki. Organizm je przetworzy w obecności tłuszczów nasyconych. Dopóki orzechy i ziarna są nienaruszone, związki są stabilne i nie ulegają przemianom chemicznym.

Woda 
Mózg potrzebuje również żelaza, magnezu, cynku, kwasu foliowego, witaminy A, D,  B 12, żelaza, magnezu, cynku i elektrolitów, odpowiedzialnych za przewodzenie impulsów elektrycznych. Do zaburzenia ilości elektrolitów zachodzi najczęściej przy odwodnieniu, zbyt małej ilości wody.

jasny umysł, pamięć, koncentracja

Sen i relaks 

Niedosypianie obniża koncentrację, spowalnia procesy myślowe, analizowanie, postrzeganie, czujność, refleks. Trudniej zapamiętujemy i tracimy umiejętność rozwiązywania problemów.  Czas reakcji spowalnia, dlatego łatwiej o nieuwagę i np. spowodowanie kolizji drogowej. Długotrwały niedobór snu utrudnia wyrażanie myśli, myślimy i mówimy chaotycznie, zapominamy wyrazów. Zmniejsza się pamięć robocza mózgu i zdolności poznawcze. Badania ostatnich lat pokazują, że przy bezsenności, niedoborze snu mózg „zjada sam siebie”.

Zdrowy sen, relaks, aktywność fizyczna są fundamentalne dla utrzymania jasności umysłu.

5 3 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments