Medycyna ludowa, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Konwalia majowa – właściwości, zastosowania. Nalewka przeciw łuszczycy

esencja z konwalii olejek

Konwalia majowa [Convallaria majalis] jest urokliwą byliną z rodziny liliowatych, występującą w wilgotnych, zacienionych lasach.

Jej jajowate liście wyglądem przypominają czosnek niedźwiedzi. W maju na łukowato wygiętych ogonkach pojawiają się charakterystyczne dzwonkowate, jasne kwiatuszki o odurzającym zapachu.

Konwalia majowa - działanie lecznicze i zastosowania

Nazwa botaniczna oznacza „kwitnącą w maju”. Konwalia w stanie naturalnym jest pod częściową ochroną.

Dawniej i dziś

Legendy mówią, że konwalia powstała z łez Ewy wygnanej z raju.  W dawnych wiekach była szanowaną roślinę, symbolizowała wiedzę i sztukę lekarską. Pojawiała się się na wizerunkach medyków i uczonych.  Portrety lekarza i astronoma Mikołaja Kopernika przestawiają go z bukietem konwalii.

Konwalia od wieków była ceniona w lecznictwie. Pliniusz starszy pisał, że kwiaty konwalii mają moc wskrzeszania konających.

Convallaria majalis konwalia majowa

Roślinę stosowano w leczeniu chorób serca, epilepsji, obrzęków, bólach głowy i nerwowości. Zewnętrznie do wyciągania ropy, usuwania drzazg i obcych ciał spod skóry. Konwaliowe specyfiki zwane „złotą wodą” były bardzo kosztowe. Przechowywano je w drogich naczyniach ze srebrnego lub złotego kruszcu.

Ze względu na cenne właściwości roślina trafiała na karty zielników najsłynniejszych autorytetów. Straciła na popularności zastąpiona przez naparstnicę. Dopiero odkrycia XX wieku sprawiły, że wróciła do łask.

Konwalia właściwości lecznicze

Obecnie  jest podstawowym składnikiem wielu leków nasercowych. Zawiera sole mineralne, kwasy organiczne i olejki o słodkim zapachu używane w perfumerii. Z medycznego punktu widzenia największe znaczenie mają glikozydy nasercowe.

Wewnętrze stosuje się głównie jako środek wzmacniający serce.  Najsilniej działa korzeń, ale można użyć liści i kwiatów.  Glikozydy nasercowe harmonizują rytm, uspokajają, stymulują słabe, drażliwe serce.

konwalia właściwości

Konwalia ma podobne działanie do naparstnicy, którą stosuje się przy zastoinowej niewydolności serca i migotaniu przedsionków. Wśród roślin zawierających glikolizy nasercowe konwalia jest najbezpieczniejsza. Dobrze tolerowana, w odpowiednich dawkach stosowana nie wywołuje skutków ubocznych, a substancje czynne rośliny nie kumulują się w organizmie.

Działanie:

  • zwiększa siłę skurczową mięśnia sercowego, jednocześnie obniżając częstotliwość skurczu
  • poprawia krążenie, zwalnia tętno ale zwiększa pobudliwość mięśni serca
  • działa uspokajająco, relaksująco
  • moczopędnie, redukuje obrzęki

Zastosowania konwalii majowej

Miejscowo można bezpiecznie stosować. Zmiażdżone liście przykłada się do ropiejącej rany, drzazgi, lub czegokolwiek co wbiło się pod skórę. Zakleja plastrem lub bandażem. Po godzinie skóra zrobi się biała, miękka z łatwością można wyciągnąć wbitą drzazgę, a rana oczyści się z ropy.

Odwar z kwiatów stosuje się jako płyn do przemywania oczu i miejscowo na skórę w stanach zapalnych.

Wewnętrznie konwalia jest nie tylko bezpieczniejsza niż naparstnica. Może być stosowana w szerszym zakresie dolegliwości sercowych. Zalecana jest w :

  • Niezaawansowanej niewydolności serca.
  • Dusznicy bolesnej, zapaleniu wsierdzia
  • Niewydolności zastawki mitralnej, wad zastawkowych
  • Osłabieniu mięśnia sercowego
  • Nerwicy serca, bólach, dusznościach, kołataniu, arytmii.
  • Wysokim ciśnieniu krwi, obrzękach wywołanych nadciśnieniem
  • Dla osób w starszym wieku, kobiet po menopauzie

Doustnie terapię konwalią należy stosować pod kontrolą lekarza,  by nie przekroczyć granicy pomiędzy dawką leczniczą a toksyczną. W aptekach bez recepty są dostępne nalewki, tabletki i krople nasercowe z podanym dawkowaniem.

Samodzielnie możemy zrobić nalewkę do stosowania zewnętrznego przy łuszczycy, która  wielu osobom pomaga. W dawnej Rosji sokiem z korzeni konwalii dziewczęta nacierały policzki by nabrały rumieńców. Działa tonizująco i odświeżająco.

Nalewka z konwalii na łuszczycę

  • 3 pęczki kwiatów konwalii
  • 8-10 liści bez łodyżek

Świeżo zerwane kwiaty i liście majowe zalewamy 1/2 litra spirytusu 70%. Odstawiamy na 3 tygodnie w ciemne miejsce. Filtrujemy. Smaruje się chore partie skóry nasączonym wacikiem. Codziennie trzeba natłuszczać skórę np. oliwą.

Esencja kwiatowa z konwalii

Zapach konwalii wyciąga głęboko zakorzeniony emocjonalny bólu i żal.  Pociesza i otwiera serce o osób doświadczonych przez życie. pomaga im na nowo odkryć radość i szczęście. Pomaga leczyć choroby serca, których przyczyny leżą w bólu emocjonalnym.

esencja z konwalii olejek

Naturalne olejki konwaliowe z konwalii są doskonałym lekarstwem dla osób w podeszłym wieku. Przywołują miłe wspomnienia, dzieciństwo i dodają młodzieńczej beztroskiej energii.

2.5 4 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lawina
Lawina
4 lat temu

Jak konwalie zakonserwować, aby używać je jako perfumy ?

Roman
Roman
4 lat temu

No naprawdę świetne. Pomaga w chorobach serca – smarować chore miejsca. Serce do smarowania trzeba odkryć czy można smarować przez, mięśnie i tłuszczyk skórę?

Kriso
Kriso
3 lat temu
Reply to  Roman

Roman czytaj ze zrozumieniem. To nie boli, a może głowę warto natrzeć ? To jest przepis na łuszczycę nie na serce. Na serce to 3x dziennie po 10-20 kropli.