Apteka w twojej kuchni, Dawne receptury, Medycyna ludowa, Przepisy, Zamiast, Ziołowe przepisy

Na katar i nieżyt nosa domowe krople imbirowe

Na katar i nieżyt nosa domowe krople imbirowe

Imbir można stosować na wiele sposobów. Wewnętrznie w formie herbatek, wyciągów, mikstur. Zewnętrznie do okładów, olejków i inhalacji. Jednym ze sposobów na katar i nieżyt nosa są krople imbirowe, które można samemu zrobić w domu.

Na katar i nieżyt nosa domowe krople imbirowe

Pomagają w infekcjach nosa i zatok o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym i alergicznym. Zmniejszają przekrwienie błon śluzowych, stan zapalny i otwierają kanały zatokowe ułatwiając oddychanie.

Według medycyny wschodniej imbir kieruje ruchu ku zewnątrz, rozprasza zimną stagnację.  Suszony korzeń jest gorący, świeży ciepły.  Kropelki do nosa można zrobić na 2 sposoby z obydwu surowców.

Krople imbirowe do nosa przepisy

Metoda 1
Przygotować odwar: łyżkę suszonego imbiru w proszku z nowo otwartego opakowania zalać szklanką wody, gotować 5 minut. Zdjąć z ognia, odstawić pod przykryciem na pół godziny i przerzedzić. Chłodnym płynem napełnić czystą buteleczkę z zakraplaczem lub spryskiwaczem. Stosuje się 3-6 razy dziennie po kilka kropli lub prysnąć 2 razy do każdej dziurki. U dzieci zmniejszyć odpowiednio dawkę.

imbirowe krople, imbir katar do nosa

Metoda 2
Łyżkę startego świeżego imbiru zalać szklanką wody, zagotować i zdjąć z ognia. Zaparzać 10 minut, dodać 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku cytryny i łyżeczkę miodu. Zakraplać jak wyżej.

Krople imbirowe pomagają przy nieżycie nosa, katarze, zapaleniu zatok. Odblokowują zatkany nos, zmniejszają obrzęk błony śluzowej, ułatwiają oddychanie. Rozrzedzającą śluz i zmniejszają jego wydzielanie.

Imbir działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, rozkurczowo, przeciwbólowo, antyhistaminowo, przeciwalergicznie.  Krople imbirowe pomogą zredukować bóle głowy wokół oczu i zatok wywołane przez stany zapalne.

Imbirowy okład na zatoki

Do garnka wlać dwie szklanki wody, dorzucić 2-3 łyżki świeżo starego imbiru. Gotować kilka minut i odcedzić. W naparze namoczyć lnianą ściereczkę, wycisnąć nadmiar płynu i położyć na twarz na 20 minut. Pomaga na zatkany nos, zatokowe bóle głowy.

Kąpiel imbirowa 

Zadziała jak inhalator na zatkane zatoki i doskonale rozgrzeje ciało. Zredukuje bóle głowy, zatok, mięśni i stawów. Poprawi krążenie, odpręży i rozluźni. 1/4 szklanki soli gruboziarnistej wymieszać z 3 łyżeczkami świeżo zmielonego imbiru. Dodać 1/2 łyżeczki cynamonu. Wsypać do wanny z mocno ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli 15 minut. Po czym bez spłukiwania mocno wytrzeć ręcznikiem i położyć się do łóżka. Stosuje się w pierwszych objawach grypy, przeziębienia.

Okłady imbirowe na bóle, stany zapalne i napięcie mięśni – przepisy TUTAJ

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments