Leki z sadu i ogrodu, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Krwawnica pospolita na zaburzenia jelitowe, krwawienia, luźne tkanki

Krwawnica pospolita na zaburzenia jelitowe, krwawienia, luźne tkanki

Krwawnica pospolita [Lythrum salicaria] to wyjątkowo piękna roślina, dawniej powszechnie wykorzystywana w kuchni i jako ziele lecznicze. Dziś prawie zapomniana.

Greccy medycy uważali krwawnicę za doskonały środek przeciwkrwotoczny. Do tych właściwości nawiązuje nazwa botaniczna: greckie λύθρον – liùthron oznacza zaschniętą krew.

Krwawnica pospolita

Jest wieloletnią byliną osiągającą wysokość do 1,5 metra. Rośnie w skupiskach, tworząc kępy. Strzeliste, wzniesione łodygi krwawnicy są kanciaste, szorstko owłosione z nielicznymi odgałęzieniami. Kwitnie od lipca do września.

Krwawnica pospolita na zaburzenia jelitowe, krwawienia, luźne tkanki

Piękne, charakterystyczne różowo-fioletowe kwiaty zebrane są w długie, kłosowe kwiatostany. Nektar kwiatowy przyciąga pszczoły, motyle i wiele owadów. Jako roślina ozdobna chętnie uprawiana jest w ogrodach.

Dziko rośnie na terenach podmokłych, w pobliżu zbiorników wodnych, na mokrych łąkach, rowach, moczarach, nadbrzeżnych zaroślach. Krwawnica jest silną rośliną odporną na szkodniki i choroby.

Działanie lecznicze krwawnicy

Ze względu na bogaty skład garbników ma działanie ściągające.  Zawiera polifenole, flawonoidy, antocyjany, alkaloidy, steroidy, śluzy i tri-terpeny. Działanie:

  • Antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne
  • Ochładzające, przeciwgorączkowe, uspokajające
  • Przeciwbiegunkowe, ściągające
  • Przeciwcukrzycowe, hemostatyczne
  • Działa przeciw: Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa oraz grzyba Candida albicans [1]

W ziołolecznictwie stosuje się liście, kwiaty (słodki smak) nasiona i korzenie. Młode pędy wykorzystuje w kuchni do zup, jarzynek a czerwony barwnik z kwiatów w cukiernictwie do barwienia napojów, nalewek, kisielów, budyniów.

W tradycyjnym zielarstwie

Krwawnica jest lekko gorzkawa, ale natychmiast daje uczucie ściągania, wysychania. Tradycyjnie stosowana na w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, krwawych biegunkach, czerwonce, krwawiących dziąsłach, egzemie, żylakach, hemoroidach. Łagodzi, goi i regeneruje.

krwawnica lecznicze właściwości

Energetyka: smak lekko gorzki, cierpki, ściągający, śluzowaty. Żywioł ziemi ochładza, osusza bądź nawilża dopasowując się do tkanki.

Roślina posiada zadziwiającą równowagę działania ściągającego i nawilżającego.  Co może wydawać się dziwne, ale zioła ściągające nie odwadniają tkanek – napinają je, tonizują, tym samym samym redukują nadmierne wydzielanie. Tak więc krwawnica przywraca tonus tkankom, jednocześnie kąpiąc je w kojącym śluzie, który łagodzi stany zapalne i zapewnia nawilżenie.

To połączenie działań sprawia, że ​​roślina ta jest odpowiednia w przypadku biegunek, czerwonki, zapalenia okrężnicy, zespołu jelita drażliwego , nieszczelnych jelit i do płukania gardła. Krwawnica napina luźne tkanki zmniejszając rozluźnienie, jednocześnie łagodzi podrażnienia.

Ponadto działanie antybakteryjne redukuje stan zapalny, gojąc tkanki i łagodząc niepokojące objawy. Należy zauważyć, że biegunka sama w sobie nie jest chorobą, a sposobem w jaki organizm oczyszcza się z toksycznej materii. Dlatego początkowo, do tygodnia, nie należy jej tłumić, pamiętając o nawilżeniu i uzupełnianiu wody.

Zastosowania lecznicze krwawnicy

Jako zioło gorzko cierpkie hamuje nadmierną produkcję wydzielin – pocenie, oddawanie moczu, kału, krwawienie. Napina luźne tkanki: przeciekające jelita, hemoroidy, zmarszczki, pajączki, wiotką skórę. Pomaga neutralizować trucizny, toksyny

Lythrum salicaria krwawnica przepisy

Zawsze gdy mamy do czynienia z opuchniętą, gąbczastą tkanką to zioła gorzko cierpkie ściągają do środka. A więc guzki krwawnicze, żylaki, luźne zęby, rozszczelnione jelito, wodniste, krwiste biegunki.

  • Herbatki z ziela i liści  stosuje się w nieżytach przewodu pokarmowego, czerwonce, nerwowości, pomocniczo w nerwowości, zapaleniu prostaty, „gorącym” reumatyzmie.
  • Wywary z korzeni pomocniczo w infekcjach oddechowych z gorączką, bólach głowy, zatruciach.
  • Zewnętrznie napary do płukanek jamy ustnej, okładów i przemywania skóry. Pomagają na trudno gojące się rany, odleżyny, krwawienie z nosa, owrzodzenia, wypryski, atopowe zapalenie skóry, trądzik, krwawiące dziąsła, paradontozę, afty, podrażnienia i stany zapalne tkanek.
  • Przy guzkach krwawniczych stosuje się zewnętrznie i wewnętrznie
  • Chłodne napary do okładów i przemywania oczu: zapalenie spojówek, łzawienie, obrzęki
  • Irygacje w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy
Krwawnica przepisy lecznicze

Ziele i części naziemne zbieramy w okresie kwitninia Suszymy w zacienionym, przewiewnym miejscu. Korzeń jesienią i wczesną wiosną.

Krwawnica pospolita na zaburzenia jelitowe, krwawienia, luźne tkanki

Wywar z krwawnicy
Łyżkę rozdrobnionego ziela zalewa się szklanką wody. Doprowadza do wrzenia. Odstawia do zaparzenia pod przykryciem na pół godziny. Pije się pół szklanki 1-3 razy dziennie. Zewnętrznie stosuje do okładów, obmywania, płukania włosów, jamy ustnej.

Napar z krwawnicy 
Łyżeczkę ziela zalewa się szklanką wrzątku. Zaparza w termosie lub 20 minut pod przykryciem. Stosuje szklankę naparu 2-3 razy dziennie przy nieżytach przewodu pokarmowego, biegunkach, zaburzeniach trawienia.

Kąpiele
Litr naparu dolewa się do kąpieli. Koi, łagodzi podrażniona skórę. Pomaga w zapaleniach okolic intymnych.  U niemowląt stosuje się przy potówkach i odparzeniach pieluchowych.

Uwagi
Krwawnica oczyszcza wodę i glebę, może gromadzić toksyny z zanieczyszczonych terenów. Zbieramy w czystej okolicy. Przeciwwskazania: zakrzepica, tendencja do krzepliwości krwi, miażdżyca, ciąża, zaparcia.

5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments