Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, odporność, Przepisy, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Zamiast, Zioła

Krwiściąg lekarski oczyszcza krew, skuteczny na gronkowca

krwiściąg lekarski właściwości działaniesanguisorba officinalis

Krwiściąg lekarski [sanguisorba officinalis] to pospolita, dziko rosnąca roślina występująca na terenie całej Polski. Łacińskie sanguis oznacza krew, sorbeo – wciągać, chłonąć, absorbować. Jak nazwa wskazuje krwiściąg hamuje krwawienia i absorbuje toksyny.

krwiściąg lekarski właściwości działaniesanguisorba officinalis

Należy do rodziny różowatych. Lubi wyrastać na polanach, suchych i wilgotnych łąkach. Ma długie łodygi z częściowo przyrośniętymi przylistkami. Młode pędy zbierane przed kwitnieniem są jadalne, nadają się do zup i sałatek  Kwitnie od czerwca do września. Najwcześniej  zakwitają kwiaty na górze kwiatostanu. Surowcem leczniczym są części naziemne i korzeń.

Krwiściąg lekarski lecznicze działanie

W tradycyjnym zielarstwie i medycynie wschodniej wyciągi z korzenia i części naziemnych stosuje się krwawieniach wewnętrznych, krwi w moczu, stolcu. Leczeniu biegunek, infekcji jelitowych, hemoroidów, wrzodziejącego zapalenia jelita.

Profil energetyczny
Smak: cierpki, gorzki, ściągający, osusza, chłodzi. Energetycznie oddziałuje na żołądek, wątrobę, jelito grube. Tonizuje nerki.

Krwiściąg zmniejsza ciepło we krwi, odprowadza wilgoć, zatrzymuje krwawienie, hamuje biegunki. Miejscowo stosowany zmniejsza stany zapalne, pomaga goić rany. Poprzez usuwanie nadmiaru ciepła, zepsutej wilgoci wspomaga wydalanie toksyn wraz z moczem i kałem.

przepisy z krwiściągu

Cierpki smak powstrzymuje produkcję wydzielin, hamuje pocenie, krwawienie, oddawanie moczu, pracę jelit. Ujędrnia luźne tkanki typy przeciekające jelito, hemoroidy, zmarszczki, pajączki, wiotką skórę, zamyka krwawiące, luźne dziąsła. Pomaga wszędzie tam gdzie jest opuchnięta, gąbczasta, rozpulchniona tkanka –  ściąga ją do środka, „scala „do kupy. Takie sytuacje występują też przy wodnistych biegunkach.

Krwiściąg w medycynie zachodniej

Zawierają duże ilości garbników, odpowiedzialnych za właściwości przeciwzapalne, ściągające, antyseptyczne. Krwiściąg ma działanie:

  • przeciwkrwotoczne, ściągające,
  • silne przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, aseptyczne
  • przeciwbiegunkowe
  • obkurcza naczynia krwionośne i działa przeciw obrzękom

krwiściąg na gronkowca

Krwiściąg jest jest z wyboru najlepszym lekiem naturalnym do zahamowania infekcji gronkowca złocistego. Przy odpowiedniej diecie i dłuższej kuracji można całkowicie pozbyć się tej uciążliwej choroby. Nawet długoterminowe używanie krwiściągu lekarskiego nie stwarza żadnych działań ubocznych.  Poradnik Uzdrawiacza grudzień 1993 

Badania wykazały, że krwiściąg ma silne właściwości przeciwbakteryjnie. Skutecznie działa przeciw patogenom m.in Helicobacter pylori [1] i zwalcza trudne do zlikwidowania bakterie gronkowca złocistego, w tym oporny na antybiotyki szczep MRSA [2]

Krwiściąg lekarski zastosowania

  • Leczy zakażenia bakteryjne
  • Zmniejsza krwawienia żylaków, owrzodzeń, hemoroidów, krwotoki maciczne i obfite miesiączki
  • Przyspiesza gojenie się ran, wrzodów, nadżerek błony śluzowej i skóry
  • Skuteczny przy trądziku, wypryskach, ropniach
  • Okłady z odwaru redukują obrzęki powiek, ściągają wysięk i ropę przy stanach zapalnych
  • Płukanki jamy ustnej leczą stany zapalne gardła, dziąseł, przyzębia
  • Nasiadówki hamują stany zapalne narządów płciowych, hemoroidy, redukują świąd, upławy
  • Płukanki do włosów zmniejszą łojotok, łupież, odżywią włosy

Krwiściąg lekarski przepisy lecznicze

Nalewka z krwiściągu na gronkowca
Oczyszczone, rozdrobnione świeże lub suszone ziela i kłącze zalać alkoholem o mocy od 40 do 60%. Proporcja stosunku 1 część surowca roślinnego na 3 części alkoholu. Macerować miesiąc. Przefiltrować staranne wyciskając zioło. Przelać do butelek z ciemnego szkła. Przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu.

Stosowanie: 
Pierwszych 7 dni: 3 ml nalewki na kieliszek wody 3-4 razy dziennie między posiłkami.
Trzy dni przerwy i kolejno 3 razy dziennie 5 ml nalewki.
Zewnętrznie pędzlować miejsca zaatakowane gronkowcem.
Nalewką można leczyć przewlekłe zapalenie zatok i dróg oddechowych.

Herbatka przeciwbakteryjna
3 łyżeczki ziela zalać 0,5 l wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 20 minut. Przecedzić, uzupełnić wodą do żądanej objętości. Można stosować do płukania gardła.

Krwiściąg lekarski leczy skutecznie nawet gronkowca

Galaretka lecznicza
Łyżkę żelatyny zalać 350 ml wrzątku. Mieszając energicznie gotować minutę. Do wywaru wsypać po łyżce sproszkowanych ziół: krwiściągu, glistnika, arniki, dziurawca, nagietka i korzenia żywokostu. Wymieszać, gotować kolejne 2 minuty. Przelać do słoiczka, odstawić do zastygnięcia.
Stosuje się jedną, dwie łyżki  1–2 razy dziennie przy krwawieniach i nieżytach przewodu pokarmowego. Zewnętrznie przykłada na chore miejsca na skórze, owrzodzenia, trudno gojące rany. Ajurweda na stany zapalne skóry do okładów miesza sproszkowany z olejem sezamowym na papkę.

Mieszanka przeciwkrwotoczna
Wymieszać w równych ilościach ziele krwiściągu, skrzypu, rdestu i tasznika. 2 łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku. Odstawić na 30 minut do naciągnięcia.

Pije się 2–3 razy dziennie 100–150 ml. Stosuje się przy częstych krwotokach z nosa, przewodu pokarmowego, macicznych. Pomaga w chorobie wrzodowej, gruźlicy, zapaleniu płuc, tchawicy, oskrzeli.

Krwiściąg mniejszy sanquisorba minor ma podobne właściwości.  Charakteryzuje się ostrym, orzechowym smakiem pyszny jako dodatek do zup i sałatek.

5 5 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
5 lat temu

Na opakowaniu pisze,ze do uzytku zewnetrzengo.to jak to jest?Mozna pic napar czy nie??

Magda
Magda
4 lat temu
Reply to  Beata

Niedługo na każdym zielu będzie widniał taki napis. Big pharma nie chce abyśmy leczyli się ziołami tylko ich drogimi chemicznymi nieskutecznymi „lekami”.

Agata
Agata
1 rok temu

Czy krwiściąg jest moczopędny?
Piszecie, że:
….Cierpki smak powstrzymuje produkcję wydzielin, hamuje pocenie, krwawienie, oddawanie moczu, pracę jelit. Ujędrnia luźne tkanki typy przeciekające jelito, hemoroidy, zmarszczki, pajączki, wiotką skórę, zamyka krwawiące, luźne dziąsła. Pomaga wszędzie tam gdzie jest opuchnięta, gąbczasta, rozpulchniona tkanka.
…..Tymczasem na innych witrynach odwrotnie: podkreśłają moczopędność.
…..U dr. Różańskiego nie ma nic na ten temat, ani o hamowaniu ani o przyspieszaniu wydzielin.
….Ważna sprawa, ponieważ jeśłi już się bierze jakieś zioła moczopędne to dołożenie innego o tym samym działaniu – wypłukuje mikroelementy. Doświadczyłam tego.

Wack
Wack
5 miesięcy temu

Jak długo można stosować nalewkę z krwiściągu i w jakich cyklach